Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci

Budynek zaprojektowano na dość obszernej, płaskiej działce, odsuniętej od drogi głównej. Jej kształt był wynikiem wtórnych podziałów własnościowych i ustanowionych wewnętrznych dróg dojazdowych. Północna granica koliduje z drogą dojazdową do sąsiednich nieruchomości, powodując zaburzenie ciągłości ogrodzeń. Dlatego architekci zdecydowali się nie wygradzać północnej części działki, jednocześnie zachowując linię ogrodzenia sąsiada. Pozwoliło to zlokalizować projektowany budynek bezpośrednio w linii ogrodzenia, niejako „na ścianie”. W ten sposób mur zewnętrzny stał się integralną częścią budynku, stanowiąc fizyczną granicę miedzy publiczną a prywatną częścią działki.
Strefa wejściowa do budynku jest zaznaczona dużym przeszkleniem w elewacji frontowej. Na parterze tradycyjnie zlokalizowano część dzienną funkcji mieszkalnej. W tym przypadku została ona rozszerzona o pracownię, ponieważ właściciele są projektantami i często pracują z domu. Na piętrze umieszczono trzy sypialnie i łazienkę, stanowiące cześć nocną. Garaż został ukryty za linią ogrodzenia, a jego frontowa elewacja wykończona identycznie jak ogrodzenie, tak by stanowiły spójną całość. Garaż i pokój dzienny posadowiono nieco niżej, by zachować jasny podział poziomy bryły bez uszczerbku dla jej funkcjonalności. Na dachu przewidziano montaż instalacji solarnej ukrytej za podniesioną attyką budynku.
Projektanci zdecydowali się również na zróżnicowanie w warstwie konstrukcyjnej - główna bryła ma konstrukcję żelbetową, a wychodzące poza jej zakres pracowania i część salonu – konstrukcję drewnianą. Drewniane będą również tarasy okalające dom od południa i umożliwiające naturalny kontakt z zielenią w ogrodzie. Na dalszym etapie, w południowej część działki, planowana jest budowa małej szklarni, warzywnika i części zabawowo-wypoczynkowej.
Zastosowano ograniczoną paletę materiałów wykończeniowych. Parter wykończono pionowymi panelami fasadowymi z aluminium, połączonymi z dużymi przeszkleniami i wyeksponowaną drewnianą konstrukcją zadaszenia tarasów. Piętro proponowano jako białe, wykończone gładkimi, tynkowanymi panelami z płyt cementowych.
- Architektura: Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski
- Konstrukcja: SPJP Sławomir Pruchnik
- Instalacje: Mateusz Komenda Capite Engineering Mateusz Komenda




- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI