Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

F25 - drewniany budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze. Projekt nawiązuje do dawnej architektury dzielnicy

WG

Architekci z pracowni MFRMGR pokazali nowatorski projekt budynku przy ul. Frycza-Modrzewskiego na warszawskiej Pradze. Bryła idealnie łączy nowoczesność z tradycją prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy.

Drewniany dom F25 na warszawskiej Pradze. Proj. MFRMGR Architekci
Drewniany dom F25 na warszawskiej Pradze. Proj. MFRMGR Architekci
Wiz. MFRMGR Architekci

Warszawska Praga jest specyficzna – w dużej mierze zachowała niepowtarzalny klimat i układ urbanistyczny. Przez lata zaniedbywana, doczekała wreszcie ratunku. Ale na dużych terenach, np. po starych zrujnowanych fabrykach i składach powstają osiedla mieszkaniowe, które nie oddają specyfiki miejsca. Z tkanki miasta wymazywane są niektóre elementy, niespełniające współczesnych norm czy standardów. Próbą zwrócenia uwagi na te niekorzystne w sumie zmiany, jest projekt drewnianego domu autorstwa pracowni MFRMGR Architekci, nazwanego F25.

Drewniany dom F25: artyści i rzemieślnicy

Projekt budynku przy ul. Frycza-Modrzewskiego zamówił prywatny inwestor. Architekci dostrzegli potencjał działki i zaproponowali obiekt, który jest kameralnym budynkiem mieszkalnym z usługami, ale funkcjonuje nieco inaczej. Ma być platformą, na której odbywa się interakcja i wymiana poglądów mieszkańców.

W budynku jest siedem lokali mieszkalnych i trzy usługowe, które są przeznaczone dla artystów, rzemieślników i badaczy – miłośników Pragi. Za wynajem płaciłby najemca lub przyznawany byłby grant na pokrycie rezydencji przez różne instytucje kultury z kraju czy z zagranicy. Dla rzemieślników (kaletnicy, grawerzy, szewcy czy krawcy) lub osób, którzy chcieliby kontynuować tradycje tych zakładów przewidziano przestrzenie na parterze. Przewidziano również pomieszczenia dla ludzi, którzy chcieliby uczestniczyć w prowadzonych warsztatach.

W F25 jest też miejsce na manufakturę, palarnię kawy z kawiarnią lub cukiernię. Na poziomie -1 zaproponowano przestrzeń doświetloną naturalnym światłem, przeznaczoną na aktywności tj. joga, bouldering, medytacja, rysunek, oraz stoliki kawiarniane obsługujące gości kawiarni.

Na ostatniej kondygnacji jest porośnięty zielenią wspólny taras. Dach to dzika łąka z miejscami na ule dla miejskich pszczół. W elewacji są ponadto miejsca na budki dla ptaków np. jeżyków.

W budynku nie ma gigantycznego garażu podziemnego z miejscami na samochody, bo mieszkańcy po mieście jeżdżą na rowerach,
hulajnogach lub deskorolkach. W piwnicy jest za to duży magazyn, do którego można dostać się windą.

F25: dziedzictwo Pragi

Projekt F25 jest ukłonem w stronę dziedzictwa starej Pragi – budownictwa drewnianego. Budynek w większej części jest oparty na konstrukcji i materiałach odnawialnych, charakteryzuje się niską emisją CO2. Idealnie wpisuje się w pierzejową zabudowę okolicy.

Cała konstrukcja, poza poziomem -1, parterem, szybem windy i klatka schodową, które są wykonane z żelbetu, jest wykonana z
prefabrykatów drewnianych. Mieszkania to moduły prefabrykowane w innym miejscu i umieszczane w obiekcie, tak aby nie tracić czasu na wykończanie. Dzięki temu F25 może powstać błyskawicznie.

Drewniany budynek mieszkalny - inspiracja.
Drewniany budynek mieszkalny - inspiracja.
Fot. mat. MFRMGR Architekci

Chcielibyśmy, aby projekt F25 stał się manifestem i zarazem zwierciadłem tego, co na Pradze jest wartościowego

mówią architekci z pracowni MFRMGR.

Architektom z pracowni MFRMGR Architekci (zespołowi w składzie: Marta Frejda. Michał Gratkowski, Łukasz Ptak i Patryk Rachwalak) gratulujemy oryginalnego projektu. Czekamy na realizację!

    Więcej o:

Skomentuj:

F25 - drewniany budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze. Projekt nawiązuje do dawnej architektury dzielnicy