Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
W Downey w Kalifornii przy skrzyżowaniu 10207 Lakewood Boulevard i Florence Avenue znajduje się najstarsza działająca restauracja McDonald's. Została otwarta 18 sierpnia 1953 roku.
Restauracja McDonald's w Downey była trzecią w firmie, ale obecnie jest najstarszą serwującą posiłki w sieci koncernu. Budynek zachował oryginalny wygląd – parterowy pawilon z uniesionym z jednej strony dachem wysuniętym poza lico, oznakowanie (pojedyncze łuki po obu stronach lokalu), neony i kolorystkę – czerwień pobudzająca apetyt i złoty jako symbol sukcesu. Pracownicy są ubrani w stylizowane stroje z lat 50. XX wieku i każdy nosi na głowie papierową czapeczkę.
Zobacz także: Googie - kosmiczna amerykańska architektura lat 50. XX wieku>>
McDonald's - historia
Bracia Richard i Maurice McDonald otworzyli swoją pierwszą restaurację w sąsiedztwie lotniska Monrovia w 1937 roku. Był to mały ośmiokątny budynek, nazywany The Airdrome. Budynek ten w 1940 roku został przeniesiony do San Bernardino w Kalifornii na 1398 North E Street. Pierwotnie był to grill. Bracia szybko odkryli, że klienci najchętniej kupują hamburgery i z nich pochodzi ze większość zysków, a nie z dań, na które trzeba było czekać.
W 1948 roku zamknęli więc restaurację i po trzech miesiącach otworzyli lokal samoobsługowy. Sprzedawano w nim wyłącznie hamburgery, chipsy ziemniaczane i sok pomarańczowy. W następnym roku do menu dodano frytki i coca-colę. Posiłki nie były pracochłonne, przygotowywano je na zasadach linii montażowej. Kosztowały 15 centów, czyli o połowę taniej niż w restauracji. Nic więc dziwnego, że po hamburgery ustawiały się kolejki.
McDonald's w San Bernardino - najstarszy działający lokal
W 1952 roku bracia McDonald's doszli do wniosku, że potrzebują nowego budynku na restaurację w San Bernardino w Kalifornii. Rozmawiali co najmniej z czterema architektami, ostatecznie wybrali Stanleya Clarka Mestona, architekta z pobliskiej Fontany. Bracia przynieśli Mestonowi szkic dwóch przysadzistych łuków, narysowanych przez jednego z nich - Richarda. Uważał on, że dzięki nim ich restauracja stanie się bardziej widoczna. Meston, wraz ze swoim asystentem Charlesem Fishem, wysmuklił je i stworzył 7,6 metrowe żółte łuki z blachy, na których zamontował neon.
Pierwsza franczyzowa restauracja z projektem Mestona została otwarta w maju 1953 roku w Phoenix w Arizonie. W 1955 roku do firmy dołączył przedsiębiorca Raymond Kroc (sprzedawca mikserów do robienia shake'ów mlecznych). Ostatecznie w 1961 roku Krock odkupił ją od braci, ale pozostawił w nazwie ich nazwisko.
W 1962 roku firma poszukiwała nowego logo. Fred Turner naszkicował stylizowane „V”, ale szef inżynierii i projektowania firmy, Jim Schindler, z „V” zrobił „M” i tak powstało „Golden Arches, czyli Złote Łuki do dziś widniejące w logo firmy.
Historyczne restauracje McDonald's
Pozostało bardzo niewiele wczesnych restauracji McDonald's. Oprócz tej z Downey w Kalifornii, pozostał budynek McDonald's, przy 1057 East Mission Boulevard w Pomona w Kalifornii. McDonald's w Des Plaines w stanie Illinois został zburzony w 1984 roku, ale na oryginalnym fundamencie zbudowano replikę. Natomiast oryginalny znak McDonald's przy 2801 S. Olive Street, Pine Bluff w Arkansas, pochodzący z 1962 roku, został w 2006 roku wpisany do amerykańskiego Krajowego Rejestru Miejsc o Znaczeniu Historycznym.
Pierwszy McDonald's w Polsce otwarto przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie 17 czerwca 1992 roku.
- Więcej o:
Hotele dla pszczół na billboardach McDonald's
Mies van der Rohe i jego szklane domy
McDonald's w szklanym pawilonie w Chicago. Zupełnie inny niż wszystkie
High Line - park na trasie dawnej linii kolejowej w Nowym Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]
Zero-energetyczna biblioteka publiczna w Kalifornii. Polak zwycięzył międzynarodowy konkurs Architecture At Zero 2020
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Mózg Gehry`ego w Las Vegas
MultiPly - pawilon z drewna amerykańskiego tulipanowca na Festiwalu Designu w Madrycie