Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku

mat. prasowe Roark Studio

Osiedle Atrium Oliva jest kameralnym założeniem, którego sercem jest obniżone terenowo patio. Rozwiązanie inspirowane klasycznymi domami atrialnymi tworzy bezpieczną, cichą, skąpaną w zieleni przestrzeń, która sprzyja zawiązywaniu więzi społecznych wśród mieszkańców. Inwestycja, zlokalizowana w dzielnicy słynącej z zacisznych uliczek i kameralnej zabudowy oraz sąsiedztwie wielkich centrów biurowych, łączy te, z pozoru przeciwstawne, miejskie charaktery. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Roark Studio.

Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku
Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku
Roark Studio

Osiedle Atrium Oliva ukształtowano na wzór domu atrialnego, korzystając z jego układu, ale skalując rozwiązania na całe założenie. Jego sercem jest obniżone terenowo patio wolne od ruchu kołowego. Jest to przestrzeń sprzyjająca zawiązywaniu więzi społecznych - z elementem wodnym, roślinnością oraz huśtawką podwieszoną pod pieszą kładką. Teatralne schody zewnętrzne przeznaczone do siedzenia w cieniu drzewa przenikają się z indywidualnie zaprojektowanym placem zabaw. W części fitness znajduje się siłownia oraz niespotykana strefa relaksu i wyciszenia, gdzie mieszkańcy mogą poczytać książkę czy posiedzieć bujając wózek ze śpiącym dzieckiem. Wyjątkowym elementem tego miejsca jest tężnia - specjalna konstrukcja drewniana odparowująca roztwór soli, dzięki której każdy mieszkaniec osiedla może skorzystać z dobrodziejstw leczniczego mikroklimatu, niczym w prywatnym uzdrowisku. Bardzo duży nacisk podczas prac projektowych został położony na zagospodarowanie terenu wykorzystujące zróżnicowanie przestrzeni, zapewniając ciekawe miejsca dla różnych grup użytkowników.

Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku
Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku
Roark Studio

Największą satysfakcję sprawia nam udzielenie właściwej odpowiedzi na potrzeby przyszłych mieszkańców. Staramy się projektować z myślą właśnie o nich, wyobrażając sobie różnorodne scenariusze ich życia. Mamy przekonanie, że Atrium Oliva będzie właściwym wyborem dla osób lubiących korzystać z udogodnień miejskiego stylu życia, równocześnie pragnących zaznać zalet osiedlowego, pogodnego sposobu spędzania wolnego czasu. Osiedle jest połączeniem miejskiego, metropolitalnego charakteru - na styku osiedla z otoczeniem - oraz kameralnego, spokojnego miejsca, w którym można odetchnąć - wewnątrz założenia.

mówi Jakub Bladowski, prezes pracowni Roark Studio.

Atrium Oliva to jeden z ciekawszych projektów premium w Trójmieście, a nawet w Polsce. Wspólnie z Roark Studio realizujemy enklawę otwartości w jednej z najpiękniejszych i najbardziej cenionych dzielnic Gdańska. Dzięki innowacyjnemu podejściu do projektowania udało nam się stworzyć wyjątkowe miejsce z jakością, niespotykaną do tej pory na rynku. Kluczem było połączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych z postawieniem w centrum naszych zainteresowań potrzeb mieszkańców. Atrium przełamuje stereotyp zamkniętej, pustej, luksusowej inwestycji. Będzie to inspirujące, otwarte miejsce, sprzyjające nawiązywaniu pozytywnych relacji sąsiedzkich i wymianie myśli.

mówi Anna Maj, kierownik marketingu dewelopera ALLCON.

Zespół zabudowy Atrium Oliva stanowią niskie budynki o wysokości czterech kondygnacji naziemnych i niewielkich gabarytach, nawiązujących do skali obiektów o podobnej funkcji w najbliższym sąsiedztwie. Budynki dodatkowo zmniejsza optycznie ich bryła, która została rozdrobniona, a poszczególne części zróżnicowane kolorystycznie.

Usytuowanie budynków zostało dopasowane do naturalnego ukształtowania terenu, wykorzystując niewielki naturalny spadek, zachowując przy tym w maksymalnym stopniu istniejący drzewostan. Na potrzeby zrealizowania inwestycji zostały wycięte jedynie krzewy oraz drzewa będące w złym stanie.

podkreśla Krzysztof Pietras, dyrektor ds. architektury mieszkaniowej pracowni Roark Studio.

Wysoki standard wykończeniowy projektu przejawia się w dbałości o detale oraz w starannym doborze materiałów i rozwiązań przestrzennych – zarówno wewnątrz, jak i na terenie osiedla.

Elewacje budynków zostały wykończone okładziną z klinkieru mineralnego, wzbogaconego detalem przestrzennym i elementami dekoracyjnymi metalowymi w kolorach grafitowych. Pojawiają się one głównie w przestrzeniach publicznych i półpublicznych wzbogacając elewacje lokali usługowych i fitnessu dla mieszkańców. Każde wejście do budynku zostało podkreślone poprzez zastosowanie w podcieniach wejściowych okładziny z paneli kompozytowych – aluminiowych. Całości dopełnia stolarka okienna o dużych powierzchniach szklenia, z ciekawym detalem, z ramami z naturalnego drewna. Drewno pojawia się również w elementach małej architektury na terenie: na siedziskach, ławach, w nawierzchni tarasu. W zagospodarowaniu terenu postawiono na szlachetne materiały w postaci drewna oraz prefabrykowanych elementów betonowych, które stanowią idealne tło dla podkreślenia najważniejszej na terenie zieleni.

We wnętrzach Atrium Oliva postawiono na wykończenie materiałami szlachetnymi, takimi jak: forniry drzewne oraz kamienne; kamień naturalny szczotkowany (granit); wysokiej jakości gresy oraz spieki kwarcowe; tapety oraz tapicerki. Jasne, przestronne korytarze, zrównoważone są ciemniejszymi dekoracjami ściennymi, w wydaniu wielkoformatowym – pełnych, dekoracyjnych ścian, bądź mniejszych, w skali artystycznych instalacji. Na uwagę zasługuje również sam projekt drzwi mieszkaniowych, który dla mieszkańca jest elementem szczególnym, gdyż stanowi integralną część mieszkania oraz niejako jego wizytówkę. Bardzo ważnym aspektem jest również dobór dyskretnych, delikatnych w proporcjach opraw oświetleniowych, które nie odwracają uwagi od kompozycji oraz detali wnętrz.

Styl wnętrz zaprojektowanych na inwestycji Atrium Oliva można określić jako ciepły minimalizm, który skupia się na tworzeniu wnętrz uporządkowanych i eleganckich, o domowym charakterze. Inwestycje typu premium skierowane są do grupy docelowej doceniającej harmonijny balans projektowy oraz jakość ponad ilość. Dążymy do projektowania, które w swoim odbiorze będzie zawsze aktualne, dlatego ważnym kryterium dla doboru palety materiałów wykończeniowych jest ich ponadczasowość oraz możliwość wykorzystania w mniej oczywistym, być może innowacyjnym, wydaniu.

mówi Michał Ścieszka, architekt z Roark Studio.

Głównym zamiarem było stworzenie przestrzeni wspólnych – półpublicznych, które będą przywoływać charakter przestrzeni udomowionych. W myśl ogólnego założenia kompleksu, wnętrza zostały zaprojektowane w taki sposób, aby oferować swoim mieszkańcom jak najwięcej funkcji wspomagających regenerację oraz odpoczynek od codziennego zgiełku życia miejskiego. Sala klubowa oferuje strefę siedzisk oraz bilard, strefa relaksu została wyposażona w strefę saun oraz tężnię solankową, która w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem.

Raport z ekologii

Jednym z podstawowych założeń do projektu było uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie very good, czemu zostały podporządkowane prace projektowe. Wykonane zostały dodatkowe analizy i opracowania potwierdzające spełnienie restrykcyjnych wymagań dotyczących m.in. oświetlenia światłem dziennym, widoczności, wiatru, dostępu do komunikacji publicznej i alternatywnych źródeł transportu.

W inwestycji zaprojektowano odpowiednią liczbę miejsc dla rowerów w postaci wieszaków i stojaków. Większość miejsc postojowych w halach garażowych ma możliwość zamontowania ładowarki dla samochodów elektrycznych, a przy miejscach zewnętrznych została zaprojektowana ogólnodostępna stacja ładowania. Budynki Atrium Oliva spełniają aktualne, mocno wygórowane normy zużycia energii i izolacyjności cieplnej. Osiedle zostało wyposażone w panele fotowoltaiczne wspomagające m.in. oświetlenie części wspólnych, oświetlenie LED na terenie i we wnętrzach części wspólnych, ogrzewanie z miejskiej sieci cieplnej.

Dla inwestycji został przygotowany raport ekologiczny, a w czasie prac projektowych postawiono duży nacisk na spełnienie jego wymagań oraz na uzyskanie jak największej powierzchni biologicznie czynnej – zielonej, zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej – w ogródkach przynależnych do mieszkań na parterach. Dotychczas zdegradowany teren zostanie przywrócony do życia, czemu pomagają nasadzenia zieleni w postaci gatunków rodzimych, sprzyjających ptakom i owadom. Dla owadów zostały zaprojektowane specjalne domki i „hotele”, np. dla motyli, ukryte w zieleni.

Roark Studio – pracownia architektoniczna założona w 2015 roku w Sopocie i prowadzona przez Jakuba Bladowskiego. Wśród klientów Roark Studio są najwięksi trójmiejscy deweloperzy i inwestorzy.

Projektowanie zdrowych miast, zastosowanie nowoczesnych technologii, ale również rewitalizacja budynków poprzemysłowych – to główne obszary zainteresowań zespołu Roark Studio. Firma ma również zespół projektowania wnętrz. 

Od początku istnienia misją firmy jest tworzenie projektów, których sprzedaż daje satysfakcję wszystkim stronom –pracowni, deweloperom i kupującym. Firma zatrudnia 32-osobowy zespół, który umiejętnie łączy w swojej pracy dobre praktyki z innowacyjnym i świeżym spojrzeniem.

Dbałość o jakość na każdym etapie procesu projektowania zaowocowała – projekty Roark Studio są wielokrotnie nagradzane. Zespół pracowni ma również na koncie 13 wygranych konkursów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku