Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a EC1 powstanie Flow

Mat. prasowe / red. WG

W Nowym Centrum Łodzi wystartował projekt Flow. Realizowana przez firmę Archicom inwestycja zajmie 2 hektary terenu pomiędzy Dworcem Łódź Fabryczna a kompleksem naukowo-kulturalnym EC1. Za projekt odpowiada Pracownia PIG Architekci.

Flow w Łodzi. Proj. PIG Architekci
Flow w Łodzi. Proj. PIG Architekci
Wiz. mat. prasowe Archicon

Kompleks Flow realizuje koncepcję „miasta 15-minutowego”, w którym mieszkańcy mają dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc w czasie 15 minutowego spaceru od miejsca zamieszkania.

Flow: nowoczesne łódzkie kamienice

Architektura Flow będzie nawiązywać do łódzkich kamienic i zabudowy poprzemysłowej. Budynki pierwszego etapu inwestycji, który znajduje się najbliżej Dworca Łódź Fabryczna, nawiążą do infrastruktury kolejowej z charakterystycznymi stalowymi arkadami, spotykanymi w dawnych budynkach infrastruktury kolejowej. Elewacja budynku wykończona zostanie okładziną klinkieru elastycznego, tynkiem ryflowanym i gładkim w różnych odcieniach. W częściach parterowych wszystkich budynków będą restauracje, kawiarnie oraz lokale usługowe.

Flow w Łodzi. Proj. PIG Architekci
Flow w Łodzi. Proj. PIG Architekci
Wiz. mat. prasowe Archicon

Flow: bez samochodów

Teren Flow zostanie wyłączony z ruchu samochodowego, a wjazd do parkingu podziemnego odbywał będzie się z drogi podziemnej w ciągu ulicy Hasa. Kompleks będzie przyjazny dla pieszych i rowerzystów. Ciągi pieszo-rowerowe połączą Dworzec Łódź Fabryczna i przyległy do niego Plac Bronisława Sałacińskiego z kompleksem EC1 oraz Plac Strzemińskiego z planowanym Rynkiem Kobro.

Flow: woonerf i park

W kompleksie dużą rolę będzie odgrywać zieleń: oddzieli budynki mieszkalne od ulic i ruchu. Pojawi się woonerf z wyższymi roślinami i drzewami w jego centralnej części oraz bujnymi ogrodami fasadowymi: trawami, krzewami i niższymi drzewami.

W sąsiedztwie planowanego Rynku Kobro powstanie park kieszonkowy, w którym znajdzie się też plenerowa siłownia, plac zabaw, ławeczki i altanki. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli retencjonować deszczówkę, wpłynie na regulację temperatury oraz dodatkowo wyciszy przestrzeń. 

Cała inwestycja ma zostać ukończona w 2028 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a EC1 powstanie Flow