Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Radziecka architektura Syberii. Nowa książka Concrete Siberia od Zupagrafika [BRYŁA CZYTA]

Mat. prasowe/red. WG

Monumentalna, brutalna, tajemnicza - taka właśnie jest radziecka architektura. Jak wygląda powojenna architektura Syberii? Tego dowiemy się z nowego albumu "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" wydanego przez Zupagrafikę. Alexander Veryovkin zabiera nas w fotograficzną podróż do jednego z najbardziej tajemniczych, niezbadanych i rozległych zakątków świata.

Omsk. Zdjęcie z albumu "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North"  wydanego przez Zupagrafikę
Omsk. Zdjęcie z albumu "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" wydanego przez Zupagrafikę
Fot. Alexander Veryovkin

Jeśli Zupagrafika (poznańskie niezależne wydawnictwo i pracownia grafiki Davida Navarro i Martyny Sobeckiej) wydaje nową książkę, od razu wiadomo że będzie to prawdziwa uczta dla oczu miłośników powojennej modernistycznej i brutalistycznej architektury. Tak jest i tym razem. Właśnie ukazał się album "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" będący fotograficznym przekrojem przez radziecką architekturę Syberii. Od Uralu po koło podbiegunowe, album odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz wszechobecne bloki z wielkiej płyty, wzniesione na wiecznej zmarzlinie Syberii.

Po publikacji książki Eastern Blokcs w 2019 roku (przeczytacie o niej tu>>), Zupagrafika postanowiła przyjrzeć się architekturze Syberii. Martyna i David przygotowali dokładną listę lokalizacji w sześciu miastach tego odległego zakątku Rosji. O sfotografowanie ich poprosili współpracującego już wcześniej z Zupagrafiką Alexandra Veryovkina - fotografa urodzonego w 1987 roku w Leningradzie, obecnie żyjącego i pracującego w Sankt Petersburgu.

Dawid i Martyna przekazali fotografowi dokładne wytyczne, między innymi dotyczące światła (na zdjęciach publikowanych w książkach Zupagrafiki nie zobaczymy słońca - kontrasty i cienie wpływają niekorzystnie na geometryczne bryły powojennych modernistycznych i brutalistycznych budynków).

Album "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" (wydawnictwo Zupagrafika)
Album "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" (wydawnictwo Zupagrafika)
Mat. prasowe

Praca nad albumem była sporym wyzwaniem. Najzimniejszym miastem, które fotograf odwiedził podczas przygotowywania dokumentacji do Concrete Siberia był Jakuck, gdzie temperatura sięgała -30 stopni Celsjusza. Po przylocie do Norylska, wszyscy (włącznie z Rosjanami) musieli przejść kontrolę graniczną i okazać paszporty, mimo że był to rejs krajowy.

Książka Concrete Siberia od Zupagrafika podzielona jest na sześć rozdziałów, ilustrowanych ponad 100. zdjęciami rosyjskiego fotografa, Alexandra Veryovkina, przedstawiającymi trudne piękno i rozmach powojennej modernistycznej architektury Nowosybirska, Omska, Krasnojarska, Norylska, Irkucka i Jakucka, oraz codzienne życie ich mieszkańców. Książka zawiera prolog autorstwa krytyka architektury, Konstantina Budarina, mapy oraz krótkie eseje opisujące historie dzielnic mieszkaniowych powyższych miast.

Książkę możecie kupić tu>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Radziecka architektura Syberii. Nowa książka Concrete Siberia od Zupagrafika [BRYŁA CZYTA]