Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stalowa 39 na warszawskiej Pradze gotowa. Nowe budynki w otoczeniu przedwojennej architektury

Mat. prasowe/red. WG

Stalowa 39 - inwestycja mieszkaniowa Bouygues Immobilier Polska, dostała właśnie pozwolenie na użytkowanie. Dwa 7-piętrowe budynki powstały w miejscu, gdzie od przełomu wieków XIX i XX aż do około 1970 roku istniał bazar Pachulskiego i Domańskiego.

Stalowa 39 na warszawskiej Pradze.
Stalowa 39 na warszawskiej Pradze.
Fot. Maciej Krüger

Pierwszy mieszkańcy Stalowej 39 odbierają już klucze do mieszkań. Nowa inwestycja Bouygues Immobilier Polska, zaprojektowana przez Decorum Architekci / AZT Architekci, powstała u zbiegu ulic Stalowej, Czynszowej i Strzeleckiej warszawskiej Pradze.

W dwóch 7-kondygnacyjnych budynkach znajdują się 202 mieszkania o metrażach od 24 do 112 mkw. i 50 miejsc parkingowych w garażu podziemnym, a także lokale usługowe na parterze. Jest tu otwarty dziedziniec z placem zabaw, eleganckie lobby z posadzką w geometryczny wzór i płaskie dachy, których część wykończono zielenią.

Historia miejsca, na którym stanęła inwestycja sięga 1865 roku, kiedy okoliczne tereny nazywane były Konopacczyzną i Kurakowszczyzną od nazwisk ich ówczesnych właścicieli. W kolejnym wieku działki przeszły w ręce Władysława Pachulskiego i Andrzeja Domańskiego, którzy zasłużyli się wzniesieniem pięknych kamienic. Plac, na którym stanęła Stalowa 39 pozostał pusty. Wspomniani właściciele tego terenu próbowali niegdyś domknąć go kamienicami. Nie udało im się, a na placu zaczęło działać targowisko, znane jako bazar Pachulskiego i Domańskiego. Dziś w tym miejscu stoją nowe domy.

Inwestorom zależało na wpisanie nowoczesnych budynków w przedwojenną architekturę. Biała cegła na elewacjach Stalowej 39 komponować się ma z kolorem kamienic. Do sąsiednich budynków nawiązują przedłużone gzymsy i okna w układzie pionowych pasów. Są jeszcze kafelki na klatkach schodowych, które przypominają o ceramicznych elementach dekoracyjnych z budynków czynszowych.

Projekt Stalowej 39 ewoluował ze względu na historyczną treść okolicy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego. Uzyskaliśmy współczesny obiekt, który formą, wysokością i wykończeniem fasad pasuje do unikalnej zabudowy praskich kamienic

mówi architekt Zbigniew Tomaszczyk z pracowni Decorum Architekci / AZT Architekci.
Mural na Stalowej 39 autorstwa Daniela „Chazme” Kalińskiego
Mural na Stalowej 39 autorstwa Daniela „Chazme” Kalińskiego
fot. Maciej Krüger

Chociaż bazaru nie ma od kilku dekad, pozostawiono po nim pewien ślad. Na jednej ze ścian Stalowej 39 powstał ogromny mural Daniela "Chazme" Kalińskiego, będący abstrakcyjną interpretacją bazaru. Geometryczne formy przedstawiają kramy widziane z góry.  Więcej przeczytacie o nim tu>>

Reminiscencja dawnego targowiska pojawia się nawet w posadzce dziedzińca i w garażu podziemnym. Z kolei ku pamięci dwóch przedsiębiorców na trenie inwestycji umieszczono tablice.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stalowa 39 na warszawskiej Pradze gotowa. Nowe budynki w otoczeniu przedwojennej architektury