Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zielona Marszałkowska - już niedługo tak może wyglądać centrum Warszawy

Mat. UM Warszawa/ red. WG
Już niedługo ul. Marszałkowska się zazieleni! Wizualizacja poglądowa. Ogłoszony przetarg dotyczy odcinków od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej i od ul. Królewskiej do placu Bankowego - Wiz. mat. prasowe

Marszałkowska - jedna z głównych ulic Warszawy, ma stać się zielona aleją ze szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi i nowymi przejściami dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na projekt wykonawczy Zielonej Marszałkowskiej.

"Ruch jak na Marszałkowskiej" - ten zwrot na stałe wszedł do naszych słowników. Nic dziwnego - przecinająca centrum miasta Marszałkowska to jedna z głównych stołecznych ulic. Niestety nie ma nic wspólnego z reprezentacyjną aleją - wszystko przez wszechobecny beton, brak zieleni, chaotyczne szyldy, liczne reklamy, brak infrastruktury rowerowej i zbyt małą ilość przejść dla pieszych.

Na szczęście ulicę Marszałkowską czeka metamorfoza. Wszystko w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, zakładającego przekształcenie ścisłego śródmieścia Warszawy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Na Marszałkowskiej przybędzie zieleni, powstaną nowe przejścia dla pieszych i drogi dla rowerów. Ulica ma stać się aleją godną centrum stolicy.

Przeczytaj więcej o programie Nowe Centrum Warszawy>>

Zielona Marszałkowska

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił niedawno przetarg na projekt wykonawczy zmian na tej ulicy. Obejmuje on dwa odcinki: od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej i od ul. Królewskiej do placu Bankowego. Oba zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” przygotowaną przez Zarząd Zieleni i skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym, pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.\

Przeczytaj także: Jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych na świecie powstanie w Warszawie. Połączy Bulwary Wiślane z Pragą>>

Marszałkowska stanie się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom. Na obu odcinkach chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. Rowerzyści zyskają trasę po obu stronach ulicy (od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego, które już w tym roku czeka przebudowa) oraz po zachodniej stronie ulicy aż do pl. Bankowego. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy Żurawiej i Wilczej. Przewidziana jest też rezerwa pod nową zebrę na Osi Saskiej. Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej.

Read more!

Mniej chaosu na Marszałkowskiej

Dodatkowo, projekt ma przewidzieć jednolite zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki.

Zobacz także: Warszawa - uchwała krajobrazowa unieważniona! Wojewoda mazowiecki zadecydował>>

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego. Przebudowa może się rozpocząć w 2022 roku.

Jeszcze w tym roku na odcinku wzdłuż pl. Defilad, na którym pojawią się nowe drzewa i krzewy, równy chodnik, droga dla rowerów i pas do parkowania na jezdni. Przebudowany zostanie rejon ronda Dmowskiego, wokół którego powstaną nowe przejścia dla pieszych (na osi ul. Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej). Pojawią się również przejazdy dla rowerów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kompleks biurowy Mennica Legacy Tower w Warszawie z nagrodą w plebiscycie European Property Awards
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Warszawa: The Bridge - powstanie nowy, 174-metrowy wieżowiec przy placu Europejskim. Będzie połączony z budynkiem…

Skomentuj:

Zielona Marszałkowska - już niedługo tak może wyglądać centrum Warszawy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej