Wokół projektowania
Polska artystka tworzy jedną z największych szklanych instalacji w Dubaju. Spektakularny projekt Edyty Barańskiej dla Dubai Mall
W sercu jednej z najbardziej prestiżowych przestrzeni handlowych świata – Dubai Mall – zawisła niezwykła instalacja artystyczna autorstwa Edyty Barańskiej z pracowni Barańska Design. Lekka, migotliwa chmura szklanych ptaków wpisuje się harmonijnie w architekturę przeszklonej kopuły, stając się częścią spektakularnego dialogu ze światłem, ruchem i otoczeniem.
Wykład Philippe’a Rahma "Architektura klimatyczna" w MOCAK-u
Szwajcarski architekt Philippe Rahm jest kluczową postacią dla współczesnej architektury. Jego działalność teoretyczna i praktyka poszerzyły jej pole od fizjologii po meteorologię i mają ogromne znaczenie w kontekście refleksji nad przyszłością budowania. Zapraszamy na wykład Philippe’a Rahma "Architektura klimatyczna" w MOCAK-u już 10 lipca.
Skandynawskie brzmienie w Saski Crescent – nowe, wielofunkcyjne biuro GN Polska zaprojektowane przez BIT CREATIVE
Nowa siedziba GN Polska, zaprojektowana przez warszawską pracownię BIT CREATIVE, wciela nowatorski koncept współczesnego, udomowionego biura. Imponująca rozmiarami przestrzeń, zlokalizowana w prestiżowym kompleksie Saski Crescent w centrum Warszawy, została utrzymana w skandynawskiej stylistyce z elementami inspirowanymi coworkingiem. Ożywiają ją odważne akcenty trafiające w gusta młodego zespołu. Biuro odzwierciedla skandynawską filozofię pracy, skupioną na dobrostanie pracowników i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Charakterystyczne motywy dekoracyjne oraz najwyższe standardy akustyczne wiążą się bezpośrednio z technologią dźwięku, w zakresie której GN jest specjalistą na skalę globalną.
W Warszawie powstało pierwsze w Europie modularne biuro
Firma Mute – producent rozwiązań modułowych dla nowoczesnych miejsc pracy – otworzyła swoją nową siedzibę w warszawskim biurowcu Ambassador, należącym do portfela Hines. Biuro o powierzchni ponad 840 m² to pierwsza w Europie przestrzeń zbudowana w całości w technologii modułowej, którą można dowolnie rekonfigurować bez generowania odpadów remontowych i emisji CO₂.
Sektor budowlany coraz bardziej zanieczyszcza środowisko. WBCSD i Arup przedstawiają plan działań, który może to zmienić
Sektor budowlany wciąż pozostaje jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, a mimo wielokrotnych deklaracji ograniczenia emisji, niewiele się zmienia. Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii i Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) przygotowały raport, w którym apelują o zmianę. Organizacje prezentują w nim plan działania opierający się na czterech kluczowych celach i dwunastu konkretnych krokach, które powinny zostać podjęte zarówno przez rządy, jak i branżę. Co musi się wydarzyć, by dekarbonizacja budownictwa przestała być ambicją, a stała się globalnym standardem?
Światło, komfort i zrównoważony design – ponadczasowa perspektywa dla wnętrz
Połączenie dwóch funkcji w jednej nie zawsze jest możliwe. Architekci często muszą podejmować decyzję o wyborze jednej opcji. Decydując się na jedno rozwiązanie od razu tracą korzyść w innym aspekcie. Ale Knauf Ceiling Solutions podpowiada: można mieć we wnętrzu sufity, które dobrze doświetlą pomieszczenie zimą, a latem nie będą męczyć użytkowników zbyt ostrym światłem - to linia Adagio. Jest też ekologiczna i akustyczna
Gdańsk: porządkują teren dawnej "Blaszanki" pod nową inwestycję
Firma Invest Komfort rozpoczyna prace przygotowawcze pod badania archeologiczne na terenie dawnej Fabryki Opakowań Blaszanych w Gdańsku, w kwartale ulic: Podwale Przedmiejskie, Chłodna i Sadowa.
Gdańsk: Pixel XL – nowy format rozrywki w Olivia Centre. Kilkanaście sal z różnorodnymi wyzwaniami
W Olivia Prime B, najnowszym budynku Olivii, powstała nowa przestrzeń rozrywkowo-integracyjna, w której odnajdą się zarówno rodziny w czasie wspólnych wypadów, ale i pracownicy w czasie spotkań integracyjnych i wspólnej zabawy. Pixel XL to kilkanaście sal, w których czekają różnorodne wyzwania, a realizacja całości prac wykonawczych spoczęła na barkach gdańskiego biura projektowego Design Anatomy.
Polacy biją kolejne rekordy zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za granicą?
Od pięciu lat nieustannie trwa boom na nieruchomości w Hiszpanii. Istotne grono zagranicznych inwestorów stanowią Polacy, którzy poszukują bezpiecznych i opłacalnych destynacji w słonecznej części Europy. Tylko w I kwartale br. nasi rodacy kupili niemal tysiąc domów i apartamentów w tym kraju. Ekspert, Tatiana Pękala z Dream Property Marbella, doradza, jak bezpiecznie kupić mieszkanie w tym kraju i wyjaśnia, dlaczego warto weryfikować firmę, z którą kupujemy nieruchomość.
Polska przeżywa prawdziwy „boom muzealny”. „Zdobyliśmy umiejętności unikatowe w skali świata”
W Polsce, gdzie dopiero po 1989 r. instytucje kultury mogły w pełni realizować politykę pamięci demokratycznego państwa, prawdziwy „boom muzealny” nastąpił po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Niemalże pół wieku PRL-u pozostawiło po sobie zapotrzebowanie – w równej mierze symboliczne, co czysto praktyczne – na obiekty muzealne, miejsca pamięci i nową architekturę tożsamości. W efekcie w ostatnich dwóch dekadach powstał nowy krajobraz polskiej architektury muzealnej, a doświadczenie polskich architektów w projektowaniu nowoczesnych, złożonych obiektów kultury stało się specjalistycznym know-how unikatowym w skali świata.
Czy AI będzie projektować miasta? Nowy raport pokazuje, jak sztuczna inteligencja zmieni projektowanie urbanistyczne
Sztuczna inteligencja może pomóc w zarządzaniu jakością powietrza, planowaniu terenów zielonych, a nawet umożliwić projektowanie uwzględniające aktualny dobrostan mieszkańców. Koncepcji zastosowania AI w kontekście miast jest wiele, jednak równie dużo jest trudności we wprowadzeniu ich w życie. Arup, międzynarodowy lider w zakresie zrównoważonej inżynierii, w swoim najnowszym raporcie pokazał, jak ta technologia będzie wpływać na projektowanie urbanistyczne oraz wskazał kluczowe wyzwania związane z jej rozwojem. Czy AI zastąpi projektantów?
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
Wyspa Spichrzów to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc w Gdańsku. Ze względu na innowacyjne połączenie historycznych budynków z nowoczesnością, przyciąga uwagę inwestorów z całego świata, a apartamenty na wyspie stały się najdroższymi lokalizacjami w Polsce. Z racji szczególnego położenia, w realizacji zadbano o zabezpieczenie przed działaniem wody używając jakościowych materiałów. Jak funkcjonują na Wyspie Spichrzów?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Czy Instytut Wzornictwa Przemysłowego to dobre miejsce do zaprezentowania nowej kolekcji popularnej meblowej sieci? TAK! Szczególnie jeśli jest to STOCKHOLM 2025 - wyjątkowa, długo oczekiwana kolekcja IKEA.
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Niemiecki grafik Otl Aicher nazywany jest przez niektórych "ojcem brandingu korporacyjnego". Był współzałożycielem Ulm School of Design - jednej z najbardziej wpływowych szkół projektowych w latach 50. i 60. XX-wieku, kontynuującej myśl Bauhausu. Zaprojektował m.in. logotyp Lufthansy w 1962 roku i identyfikację wizualną Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Zupagrafika, czyli David Navarro i Martyna Sobecka, to duet, który "celebruje blokowiska". Autorzy "Eastern Blocks II" zabierają nas w kolejną fotograficzną podróż po "trudnej" architekturze Ukrainy, Gruzji, krajów bałtyckich i Bałkanów.
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Działająca globalnie firma Arup, specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, opracowała nowy raport, prezentujący praktyczne sposoby tworzenia Stref Czystego Transportu. Wśród wymienionych w nim studiów przypadku zostały wyróżnione działania Krakowa, tak aby inne miasta mogły czerpać z jego doświadczeń. Jakie działania powinny podjąć miasta, aby jak najefektywniej wprowadzać Strefy Czystego Transportu?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
Realizacje biur Arup w Polsce inspirują do wprowadzania zrównoważonych rozwiązań w przestrzeniach biurowych i stanowią wizytówkę firmy. Aby podzielić się doświadczeniem z prac nad modernizacją biura w Krakowie, na początku marca firma Arup zorganizowała prezentację odnowionej krakowskiej siedziby. W najnowszej realizacji skupiono się na poprawie komfortu pracowników i ograniczeniu śladu węglowego. Jak zrealizowano projekt?
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Parkingi wielopoziomowe w Łodzi powstają w trzech kluczowych lokalizacjach w ścisłym centrum miasta – przy ulicach Tuwima 12, Wschodniej 67 i Wschodniej 62/64. Pierwsi kierowcy będą mogli zaparkować na nich w 2026 r.
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
W Warszawie powstała wielkoformatowa kompozycja ceramiczna, skalą i ideą nawiązująca do monumentalnych realizacji z lat PRL. Autorka Magda Jurek (znana jako Pani Jurek) od lat eksperymentuje z ceramiką i dąży do ponownego włączenia jej do współczesnej architektury. Praca została wykonana w manufakturze artystki.
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Najbliższe lata przyniosą napływ ogromnych inwestycji w infrastrukturę transportową. Część środków przeznaczona zostanie też na przebudowę dworców kolejowych. Podobnie jak lotniska, mogą stać się przykładami nowoczesnej architektury, designu i komfortu, rywalizując z innymi segmentami rynku nieruchomości w tworzeniu przestrzeni przyjaznych dla użytkowników. Jak więc je planować, by były przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Wilcze Gardło w Gliwicach to wzorcowe osiedle III Rzeszy zbudowane w latach 1937-1941, które miało odzwierciedlać siłę i jedność hitlerowskich Niemiec. Zaprojektowane zostało na wzór starogermańskiej wioski. Wiele lat plotkowano, że układ urbanistyczny tej dzielnicy przypomina swastykę.
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
W samym sercu Warszawy, w Sądzie Najwyższym, stanęła niezwykła rzeźba. Jej kształt przywodzi na myśl powiewającą flagę, a gdy pada na nią światło, zdaje się drżeć niczym tkanina poruszana wiatrem. Nie jest to jednak tylko statua flagi – to przede wszystkim symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Autorką tej wyjątkowej instalacji jest Edyta Barańska, światowej klasy artystka szkła, założycielka Barańska Design.
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Nieustający popyt na usługi cyfrowe sprawia, że powstaje coraz więcej centrów, które zużywają ogromne ilości wody i energii, a przy tym wpływają na lokalne środowisko. Arup, międzynarodowy lider w zakresie zrównoważonej inżynierii, przedstawia koncepcję przyjaźniejszych wersji obiektów przechowujących infrastrukturę informatyczną. Generowanie lokalnej energii odnawialnej, zwiększanie różnorodności biologicznej czy poprawa łączności w Internecie, to tylko kilka z funkcjonalności, które już są wprowadzane w branży. Jak zmieniają centra danych?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?
Zmiany w polskim planowaniu przestrzennym, będące częścią szerszej transformacji prawa budowlanego, mają na celu nie tylko uproszczenie procedur administracyjnych, ale przede wszystkim poprawę jakości przestrzeni publicznej oraz lepsze dostosowanie regulacji do dynamicznie zmieniających się potrzeb współczesnych miast. Dla architektów oznacza to zarówno szereg wyzwań, jak i nowe możliwości, które mogą znacząco wpłynąć na praktykę zawodową w najbliższych latach.
Wnętrza biura firmy Michelin w Warszawie wyróżnione w konkursie World Design Awards
Zaprojektowane przez Colliers Define wnętrza biura firmy Michelin otrzymały prestiżowe wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu World Design Awards w kategorii „Koncepcja projektu korporacyjnego”. Nagrodzony projekt łączy estetykę z ergonomicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, zapewniając przyjazne miejsce pracy, wspierające dobrostan pracowników.
Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
W Święto Niepodległości Patryk Wikaliński sfotografował Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Niesamowicie skomponowane zdjęcie, ukazujące stołeczną architekturę z zupełnie innej perspektywy, stało się viralem. Rozmawiamy z jego autorem o pracy „Independent 🇵🇱", architekturze MSN i fotografowaniu telefonem komórkowym.
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Co podarować osobie interesującej się architekturą? Jaki prezent ucieszy projektanta? Przygotowaliśmy dla Was kilka inspiracji. Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Otwarty w 2011 roku Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie popada w coraz większą ruinę. Resztki miniatur gniją i zarastają chwastami. Tylko figura Jana Pawła II jeszcze się trzyma.
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Piękne wydanie, znakomite zdjęcia i to, co najważniejsze - autorska narracja Roberta Koniecznego, założyciela KWK Promes, który o architekturze mówi jak nikt inny. Właśnie takie są „budynki + idee” - pierwsze polskie wydanie światowego tytułu.
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
W samym sercu postindustrialnej dzielnicy Łodzi w kompleksie po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera – Fuzji, powstała wyjątkowa instalacja artystyczna, która na nowo opowiada historię miasta. Projekt „Nitka" artystki Izabeli Bołoz to więcej niż kolejne miejskie przedsięwzięcie – to symboliczny most między przemysłowym dziedzictwem a współczesną przestrzenią kulturową.