Dom z szarej cegły. Perełka architektury spod Warszawy

Zatopiony wśród gęstych, sosnowych drzew dom stanął w Józefowie pod Warszawą. Za jego projekt odpowiada polsko-japoński duet architektów Emiko Hayakawa i Aureliusz Kowalczyk z pracowni hayakawa/kowalczyk.

Budynek o nietypowych kształtach przeznaczony jest dla jednej rodziny. na uwagę zasługuje otwarty parter, w którym domownicy mogą wspólnie spędzać większość wolnego czasu. Na tym poziomie znalazła się też kuchnia i jadalnia. Na piętrze umieszczono część prywatną z sypialniami dla mieszkańców.

Architekci nadali budynkowi formę, która przypomina rzucony w lesie kamień. Wrażenie to potęguje zakrzywiona fasada i skośny dach, który jest wyższy od frontowej strony. Ciekawie wyglądają też okna. Projektanci nadali im różną wielkość i rozmieścili tak, by każde zamiast na pobliskie budynki kadrowało widok na rosnące obok drzewa.

Z pokoju dziennego można bezpośrednio dostać się do ogrodu. Umożliwiają to duże, przesuwane, szklane drzwi, które najpierw wpuszczają domowników na drewniany taras, a dopiero później do ogrodu.

Dom w lesie pod Warszawąfot. Marcin Czechowicz

Budynek mimo swojego nietypowego kształtu wygląda skromnie. Elewację wykonano z szarej cegły, a dach pokryto blachą tytanowo-cynkową. Zastosowanie tych materiałów sprawiło, że budynek zdaje się być idealnym sąsiadem pobliskiej przyrody.

Marzysz o własnym domu jednorodzinnym? Wejdź do naszej galerii domów TUTAJ

Więcej o:
Komentarze (27)
Dom z szarej cegły. Perełka architektury spod Warszawy
Zaloguj się
 • Gość: Andy

  Oceniono 106 razy 102

  Fotograf mocno się skupił na tym, żeby na zdjęciach nic nie było widać -_-

 • art_102

  Oceniono 58 razy 36

  Obora u mojej babci miała wieksze okna...!
  A jedyne sluszniejszego rozmiaru, jest w tak dużej wnęce, ze i tak światła wpada tyle co nic. Do tego dom postawiony wśród drzew. Czyli ciągły półmrok, a wewnątrz poruszamy sie "betonowymi" tunelami. Zawsze mi się wydawało, ze jak dom stawia się w takim otoczeniu, to po to, zeby je podizwiać, a nie odgrodzić sie betonem. W takim miejscu aż prosi sie o duze panoramiczne okna, zeby zaprisic naturę do wnętrza. Taki projekt sparwdzi się jedynie w ciepłych krajach:)
  No ale widać polskie normy piękna są specyficzne, skoro ktoś uznał to cos za "perełkę architektury" To chyba perła z odpustu:))

 • amgc63

  Oceniono 31 razy 31

  Na tych zdjęciach nic nie widac.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 45 razy 27

  Za dużo złamań plaszczyzny. Przypomina na myśl błąd lekarza chirurgii kończyn :) Niekoniecznie chciałbym mieszkać w takim połamańcu. Wąskie schody bez poręczy = tłuste smugi na wysokości rąk i 99% upadek z wysokosci. Wnęka przez calość korytarza na suficie to niby ekologia... miejsce na pajęczyny czy jak? Jakie jest uzasadnienie tego tworu? Duże okno które ma doswietlać salon cofniete i caly czasy shadows znowu małe okienka zrownane z elewacja. Odwaznie ale bez senu. Jednym słowem zburzyć

 • randolff

  Oceniono 31 razy 21

  Typowa "modna" architektura. Oderwana od miejsca, tradycji. Byle było dużo płaskiego, byle nie pod kątem prostym i okna koniecznie niesymetrycznie. Doskonałe, aby wzbudzić "ochy i achy" branżuni, ale żeby w tym mieszkać... Ja bym nie chciał.
  PS. Zagospodarowanie terenu pierwsza klasa, w sam raz na sesję zdjęciową.

 • ewasz66

  Oceniono 14 razy 8

  Tylko cegła jest tu ładna.

 • sisigma

  Oceniono 14 razy 8

  Trochę jak kwadratowa dziupla. Cegła ładna, ale jednak mieszka się w środku.

 • Gość: stylista

  Oceniono 20 razy 8

  Zestawienie przewidywalnych płaszczyzn wyzwala poczucie nudy. Jednym słowem katastrofa geometrycznej pustki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX