Nowy projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej [WIZUALIZACJE]

Nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Rozmaitości zaprojektują architekci z Nowego Jorku, Thomas Phifer and Partners

W sumie rywalizowało 12 pracowni architektonicznych, które uczestniczyły w dwuetapowej procedurze wyboru. Przygotowanie tych ofert poprzedziły liczne spotkania konsultacyjne i negocjacyjne pomiędzy przedstawicielami muzeum i teatru a reprezentantami firm architektonicznych.

Oceniając poszczególne oferty komisja przyznawała punkty według listy kryteriów. Wśród nich szczególne znaczenie miał urbanistyczny kontekst nowych budynków i wskazany przez architektów element, który wpłynie na ożywienie tej części Warszawy.

W komisji zasiedli architekci, urbaniści, krytycy architektury, artyści i przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz muzeum i teatru. Uzgodniono, że to właśnie amerykańska oferta najbardziej odpowiada stawianym wymaganiom.

Według Komisji zwycięski projekt posiada najwięcej cech miastotwórczych. Architekci określili go mianem "A building that reveals all it has” - „budynek, który pokazuje wszystko, co ma”. Hasło to oznacza, że skoro działalność obu instytucji polega właśnie na pokazywaniu sztuk wizualnych i performatywnych to zadanie te ułatwić musi właśnie architektura.

Budynek MSN oraz Teatru Rozmaitości ma ujawniać warszawiakom i przypadkowym przechodniom co dzieje się wewnątrz. W gmachu TR Warszawa ważnym elementem będzie otwarcie jednej ze scen na plac Defilad. Umożliwi ona organizacje wydarzeń oglądanych zarówno z zewnątrz jak i z zewnątrz. Mocno przeszklone mają być niektóre sale prób po stronie teatru oraz część magazynów i przestrzeni zaplecza muzeum. Przeszklenia mają też umożliwić wpuszczenie do budynku muzeum naturalnego światła, które w sposób optymalny oświetli eksponaty.

Prace projektowe będą trwały do połowy 2016 r. Cała inwestycja ma zakończyć się w 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (20)
Nowy projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
 • Gość: lolek29

  Oceniono 69 razy 67

  z tych wizualizacji NIC nie wynika. Nic na nich nie widać, ani zamysłu urbanistycznego ani architektury. MASKRA

 • Gość: pipon

  Oceniono 31 razy 29

  jak można na portalu architektonicznym prezentować projekt tylko poprzez szczątkowy opis i nic nie mówiące, enigmatyczne wizualizacje, bez rzutu, sytuacji itd...? hit czy kit? ;)

 • Gość: arti-art

  Oceniono 25 razy 21

  no ale gdzie ten projekt?

 • Gość: Wiesław Źdźbidzki-Czczyński

  Oceniono 16 razy 12

  Właściwie to nawet widziałem parę lepiej wyglądających biedronek. Najwyraźniej ktoś w magistracie ma silny sentyment do architektury supermarketowo-bufetowej.

 • Gość: leo

  Oceniono 7 razy 5

  No to będziemy mieli przeszklony magazyn w centrum miasta, ta pracownia jest strasznie przewidywalna w swoich projektach. Po budynku sztuki nowoczesnej spodziewał bym się czegoś więcej no ale co ja maluczki mam do powiedzenia w tej sprawie? Miasto funduje nam kolejną szpetną zapchajdziurę...

 • Gość: Samozwańczy Krytyk Architektury

  Oceniono 8 razy 4

  Jeżeli cokolwiek można powiedzieć po zapoznaniu się z tekstem i z nic nie pokazującymi wizualizacjami to tylko to, że architektura wygranego budynku swoją estetyką przypomina galerię handlową. W połączeniu z naszą polską myślą techniczną w postaci schrzanionego detalu będziemy mieć kolejną warszawską nieudaną realizację. Wielka szkoda wcześniejszego projektu Kereza, który mógł stać się ikoną architektury nie tylko stolicy. Zamiast tego mamy taki-se budynek i powszechną głupotę władz miasta, że po pierwsze wypuścili z rąk taką perełkę, a po drugie pozwolili sobie na organizowanie przetargopodobnego tworu zamiast konkursu dla tak ważnego obiektu.

 • wlodkovich111

  Oceniono 8 razy 4

  "Tu damy prostą ścianę, tu też, tą zrobimy prostą, ale szklaną, tą już mniej szklaną, ale też prostą, pokryjemy na przemian szklanymi i nieszklanymi, byle prostymi - tak, MAMY TO! - jest klocek!"
  Uffff, jakie to szczęście, że mieszkam w Łodzi...

 • Gość: fos

  Oceniono 10 razy 4

  Thomas Phifer buduje lekko, garażowo-hangarowo, skoro to jest jakiś warunek, żeby to w ogóle powstało, to ok, będzie blaszak, pewnie z klasą, ale oczywiście szkoda, że nie będziemy mieli efektu bilbao

 • Gość: Porsche

  Oceniono 6 razy 4

  Forma pewnie jeszcze ulegnie zmianie, więc nie komentuję. Za to skala jest beznadziejna stworzona chyba z myślą o jak najlepszym wyeksponowaniu naszego snu cukiernika. Ale że planowanie przestrzenne w Warszawie "istnieje czysto teoretycznie", to chyba nietrudne do zauważenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX