Najpiękniejsze wille na świecie 2017 roku. Finaliści World Architecture Festival

O tytuł najlepiej zaprojektowanej rezydencji w 2017 roku walczy projekt 'Domu po drodze' autorstwa Roberta Koniecznego i KWK PROMES. Przedstawiamy konkurentów - wille nominowane do nagrody przyznawanej przez jury największego festiwalu architektury na świecie - World Architecture Festival. Zwycięzcę w tej kategorii poznamy na festiwalu w Berlinie w połowie listopada 2017 roku.
Willa w S?o Paulo, projekt: Bernardes Arquitetura Willa w S?o Paulo, projekt: Bernardes Arquitetura mat. prasowe WAF

Najpiękniejsze wille na świecie 2017 roku. Finaliści World Architecture Festival

World Architecture Festival to największy i najważniejszy festiwal architektury. Przyznawane na nim nagrody śmiało można nazwać "architektonicznymi Oscarami". O tytuł najlepiej zaprojektowanej rezydencji walczy w tym roku kilkanaście budynków. W ścisłej czołówce znalazł się jeden dom z Polski. Jak wypada na tle konkurencji? Czy ma szansę na zwycięstwo? Przyglądamy się najpiękniejszym willom świata.

Triangle House w Sao Paulo

W tej brazylijskiej willi zaprojektowanej w pracowni Bernardes Arquitetura dominują dwa materiały: surowy beton i szkło. Obrotowe panele przysłaniają 'ciężką' bryłę piętra ekspresyjnie nadwieszonego nad parterem.

Triangle House, projekt: Bernardes Arquitetura
fot. Leonardo Finotti

Masywny beton stanowi antytezę dla 'dematerializującego' się szkła zastosowanego na fasadzie. Salon połączono z ogrodem za pomocą przesuwnych, przezroczystych ścian. Dzięki temu przestrzeń dzienna staje się integralną częścią ogrodu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Willa w Indiach, projekt: Khosla Associates Willa w Indiach, projekt: Khosla Associates mat. prasowe WAF

Willa w Indiach, projekt: Khosla Associates

Wychodząc na taras tej indyjskiej willi trudno nie oprzeć się wrażeniu, jakby zacierała się linia horyzontu. To kolejny projekt, w których architekci postarali się o rozmycie granic między projektowaną strukturą a otoczeniem. Willa 'Retreat in the Sahyadris' to piętrowy, rozłożysty pawilon zbudowany przy użyciu lokalnego materiału - ciemnej, bazaltowej skały.

Willa
fot. Shamanth Patil

Aranżacja wnętrza utrzymana jest w stonowanych, ciepłych kolorach ziemi. Dużo w niej ceramiki, postarzanej blachy i drewna. Umieszczone na dachu świetliki wpuszczają naturalne światło do środkowej części domu. Swoim nieregularnym kształtem przypominają szczyty gór piętrzących się w oddali.

Willa w Wielkiej Brytanii, projekt: Strom Architects Willa w Wielkiej Brytanii, projekt: Strom Architects mat. prasowe WAF

Willa "The Quest" w Wielkiej Brytanii, projekt: Strom Architects

Architektom z pracowni Strom Architects zależało na takim usytuowaniu domu na działce, by jego mieszkańcy mieli czysty, niczym niezakłócony widok na roztaczającą się dolinę. Ważne było takie zaplanowanie wszystkich funkcji w parterowej bryle, by odpowiadały właścicielom  ze względu na ich wiek i wygodę. By osiągnąć ten efekt, prostopadłościenną bryłę umieszczono na skarpie. Konstrukcja jednym bokiem zawieszona jest nad drogą - powstałe w ten sposób zadaszenie pełni funkcję letniego parkingu. Poza tym osoby dojeżdżające do domu, ze względu na różnicę poziomów, nie widzą jego mieszkańców. Poprzeczny mur ograniczony zieloną skarpę wyłożono lokalnym kamieniem.

Willa
fot. Martin Gardner

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Hour House, La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura Hour House, La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura mat. prasowe WAF

"Hour House" w La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura

Projekt utrzymany jest w duchu modernistycznych willi spod znaku Miesa van der Rohe. Wolny plan i przesuwane ściany umożliwiają całkowite otwarcie salonu w kierunku ogrodu.


fot. Tom Arban

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Casa Escondida, La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura Casa Escondida, La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura mat.prasowe WAF

"Casa Escondida" w La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura

'Casa Escondida' to druga willa zaprojektowana w pracownia EMC Arquitectura, która znalazła się w finale World Architecture Festival. Płaski dach wygląda, jakby lewitował nad salonem. Efekt ten potęgują panoramiczne przeszklenia. 

Casa Escondida, projekt: EMC Arquitectura
fot. Tom Arba

Dom po drodze, projekt: Robert Konieczny KWK PROMES Dom po drodze, projekt: Robert Konieczny KWK PROMES fot. Jarosław Syrek

"Dom po Drodze", projekt: Robert Konieczny KWK PROMES

'Dom po drodze' to realizacja autorstwa polskiego zespołu architektów z pracowni KWK PROMES prowadzonej przez Roberta Koniecznego. Niedawno projekt ten obiegł świat, ponieważ znalazł się na okładce jednego z najlepszych pism poświęconych architekturze, czyli MARK MAGAZINE.

Na biało-czerwonej okładce Mark Magazine znajduje się grafika przedstawiająca projekt
mat. prasowe

Robert Konieczny często mówi o ścieżkach projektowych KWK PROMES. Dom po Drodze znajduje się na tzw. ścieżce topograficznej. Sposób zintegrowania drogi, bryły domu i krajobrazu nadwiślańskiego widać najlepiej z lotu ptaka. Dom staje się szerszym miejscem na drodze, jest niejako jej rozwidleniem i przystanią zarazem. Droga łagodnie meandruje, naśladując biegnącą w korycie rzekę, po czym rozlewa się w formę budynku i 'wypływa' przez taras wąską stróżką w kierunku wody. Całe założenie architektoniczne przywodzi na myśl jeden z dopływów Wisły. Efekt potęguje ukształtowanie działki, która znajduje się na skarpie.

Posłuchaj również o tym, jak powstawał najlepszy dom na świecie w 2016 roku. Tym tytułem magazyn Wallpaper nagrodził projekt Arki Koniecznego:

Zobacz inne projekty pracowni KWK PROMES prowadzonej przez Roberta Koniecznego>>>

Zapisz

Zapisz

Zapisz

'Forest House' w Nowej Zelandii, projekt: Fearon Hay Architects 'Forest House' w Nowej Zelandii, projekt: Fearon Hay Architects mat. prasowe WAF

"Forest House" w Auckland w Nowej Zelandii, projekt: Fearon Hay Architects,

Z Salwadoru przenosimy się do Nowej Zelandii, by zobaczyć projekt willi autorstwa Fearon Hay Architects. W tej realizacji zwracają uwagę ażurowe, drewniane panele oraz surowy beton widoczny tak w konstrukcji budynku, jak i w aranżacji wnętrza. Dwuspadowy dach kryty jest gontem, a funkcję ogrodzenia pełni szklana, wysoka balustrada.


mat. biura Fearon Hay Architects

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Willa 'Where Eagles Dare' w Port d'Andratx w Hiszpanii, projekt: Gras Arquitectos Willa 'Where Eagles Dare' w Port d'Andratx w Hiszpanii, projekt: Gras Arquitectos mat. prasowe WAF

Willa "Where Eagles Dare" w Hiszpanii, projekt: Gras Arquitectos

Willa na Majorce została zaprojektowana przez pracownię Gras Arquitectos. Biel domu kontrastuje z jej podmurówką, którą wykonano ze skały pochodzącej z okolicznych wzgórz. Z wnętrza roztacza się panoramiczny widok na wybrzeże. Odsunięcie od ulicy i położenie domu na wzgórzu zapewnia mieszkańcom intymność mimo zastosowania okalających fasadę przeszkleń.

Willa na Majorce
mat. biura Gras Arquitectos

Zapisz

Zapisz

Zapisz

'Stepping Stone House' w Wielkiej Brytanii, projekt: Hamish & Lyons 'Stepping Stone House' w Wielkiej Brytanii, projekt: Hamish & Lyons mat. prasowe WAF

Willa "Stepping Stone House" w Wielkiej Brytanii, projekt: Hamish & Lyons

Kolejny finalista w konkursie World Architecture Festival to projekt 'Stepping Stone House' w Wielkiej Brytanii. Nazwa nie jest przypadkowa - do wnętrza domu można dostać się między innymi przez mostek ułożony z kamieni. W projekcie dominują dwa materiały: czerwona cegła i drewno. Elementem aranżacji wnętrz jest odsłonięta konstrukcja domu. Bryła domu zdradza inspirację architekturą dalekiego wschodu.


fot. James Brittain

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Willa 'Bach with Two Roofs' Nowej Zelandii, projekt: Irving Smith Architects Willa 'Bach with Two Roofs' Nowej Zelandii, projekt: Irving Smith Architects mat. prasowe WAF

Willa w Nowej Zelandii, projekt: Irving Smith Architects

Moderniści postulowali zespolenie wnętrza z zewnętrzem. Architektom z pracowni Irving Smith Architects udało się uzyskać efekt przenikania przestrzeni mieszkalnej z otoczeniem. Patrząc na fotografie przedstawiającą realizację ich projektu można powiedzieć, że dom 'siedzi' w krajobrazie. Warto dodać, że pierwotnie budynek był otoczony lasem. Miejsce, które obserwujemy na fotografii, zostało zmienione przez cyklon. Po wichurze letnia rezydencja wymagała odbudowy i dostosowania do zmieniających się warunków, ucierpiał też drzewostan. To właśnie ze względów bezpieczeństwa dom ma podwójny dach i duże podcienia umożliwiające schowanie się przed słońcem. Dawniej cień zapewniały rosnące wokół drzewa.

Wilson's Cottage w Autralii, projekt: James Davidson Architect Wilson's Cottage w Autralii, projekt: James Davidson Architect mat. prasowe WAF

Wilson's Cottage w Australii, projekt: James Davidson Architect

Nie inaczej jest w przypadku tej australijskiej willi. Ona również świetnie komponuje się z otoczeniem. W tej realizacji, by ochronić mieszkańców przed ostrym słońcem, zastosowano obrotowe, drewniane panele. Perforowane panele stalowe pełnią funkcję wielkoformatowych okiennic.

Wilson
fot. Toby Scott

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Parterowa willa w Szwecji, projekt: Timo Karasalo and GWSK Arkitekter Parterowa willa w Szwecji, projekt: Timo Karasalo and GWSK Arkitekter mat. prasowe WAF

Parterowa willa w Szwecji, projekt: Timo Karasalo and GWSK Arkitekter

Willa w Szwecji charakteryzuje się najbardziej klasyczną formą spośród wszystkich realizacji nominowanych do nagrody przyznawanej w ramach World Architecture Festival. Rozłożystą, prostopadłościenną bryłę pokrywa dwuspadowy dach.

Parterowa willa w Szwecji
projekt: Timo Karasalo and GWSK Arkitekter

By rozbić prostą, parterową formę, okna na elewacji zostały rozmieszczone asymetrycznie. Stonowana kolorystyka zgaszonego kremu i jasnoszarej blachy bliska jest oszczędnemu w wyrazie dizajnowi ze Skandynawii. Surową, betonową fasadę dzielą rytmiczne żłobienia, zwane boniowaniem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

'Rupanco House' w Chile, projekt: German Squella 'Rupanco House' w Chile, projekt: German Squella mat. prasowe WAF

"Rupanco House" w Chile, projekt: German Squella

'Rupanco House' ma postać drewnianej konstrukcji z przeszkleniami, która otwiera się na otaczający las. Ławy i stoły zostały na stałe wbudowane w konstrukcję domu. Willa wygląda niczym przeszklony pawilon o kilku kondygnacjach, które zostały usunięte, by uzyskać wrażenie otwartej przestrzeni.


mat. prasowe WAF

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Willa w Indiach, projekt: Hiren Patel Architects Willa w Indiach, projekt: Hiren Patel Architects mat. prasowe WAF

Willa w Indiach, projekt: Hiren Patel Architects

Na krótkiej liście konkursu World Architecture Festival znalazła się również indyjska realizacja biura Hiren Patel Architects.

Więcej o:
Komentarze (26)
Najpiękniejsze wille na świecie 2017 roku. Finaliści World Architecture Festival
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • guyritchie

  Oceniono 48 razy 42

  @metaxo @mkkjhgf
  Czy uważasz, że w tych domach nie da się mieszkać? Myślę, że są funkcjonalne, jasne i otwarte na otoczenie. Dla mnie bardzo istotne jest to, aby dom nie był zamkiem, a właśnie otwierał się na ogród, na panoramę, na otoczenie. Lubię modernizm i smucą mnie pseudodworki, kolumny, które niczego nie podtrzymują, spadziste daszki, które powodują, że wewnątrz powstają ogromne powierzchnie nienadające się do wykorzystania, a które wykończane być muszą, generując puste koszty.
  Widziałem zbyt dużo domów, które postawione na pięknych działkach całkowicie ignorowały otoczenie.
  Mój przyjaciel postawił dom na działce, z której można było podziwiać panoramę Beskidów, ale siedząc przy stole w jadalni, albo ciesząc się kominkiem w salonie zupełnie tego nie dało się doświadczyć. Panoramę zasłonił wolnostojący garaż i boksy dla psów. Architekt całkowicie zignorował zalety działki. Jego dom do konkursu się nie nadaje, do mieszkania pewnie tak, ale wszystko co mogło być przy nim zrobione dobrze, zrobiono źle.
  Te domy są zupełnie z innej bajki niż nasze rodzime "gotowce" z katalogów, które stawiane są wszędzie, bezrefleksyjnie i stadnie.

 • roy_cohn

  Oceniono 22 razy 6

  Robert Konieczny często mówi o ścieżkach projektowych KWK PROMES. Dom po Drodze znajduje się na tzw. ścieżce topograficznej. Sposób zintegrowania drogi, bryły domu i krajobrazu nadwiślańskiego widać najlepiej z lotu ptaka.

  ---------------------------------------------------------------------
  Czyli w sytuacji której nikt nigdy go nie ujrzy
  Bosz... co za bełkot ....

 • bazyli21

  Oceniono 9 razy 5

  Dosc dokladnie mozna opisac przepis na "Najladniejsza wille 2017"
  1) Plaski niski prostopadloscian
  2) W otoczeniu domu zintegroana z nim tafla wody
  3) Znakomite polozenie ze spektakularnym widokiem

  Zadziwiajace ze takie sztampowe podejscie nie mierzi szukajacych oryginalnosci modnisiow architektonicznych.

 • lech2011

  Oceniono 10 razy 0

  to jest konkurencja najładniejszy dom, czy najdroższy ?

 • Gość: o.opozda

  Oceniono 3 razy -3

  Szukasz ciekawej lektury na jesienne wieczory. Interesujesz się architekturą, a może jesteś z nią związany zawodowo? Czasopismo Copper Architecture Forum dostępne on-line. Wejdź na copperconcept.org/pl/copper-forum i zapoznaj się z międzynarodowymi trendami.

 • Gość: lo95

  Oceniono 5 razy -5

  ja bym to umeblował inaczej - www.neorenesans.republika.pl
  taki tam "minimalizm"

 • menazka

  Oceniono 14 razy -6

  czy tradycja już nikogo nie obchodzi? wszędzie ma być to samo?

 • Arek Kwiecien

  Oceniono 13 razy -9

  Skrzyżowanie wnętrza galerii handlowej z przestrzenią biurową oraz interiorem jakiegoś statku kosmicznego.

  Współczuję komukolwiek, komu przychodzi żyć w takich potworkach.

  Absolutnie przeciwieństwo przytulności i domowego ciepła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX