architektura na świecie

  • Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

    Nominacje do nagrody Miesa van der Rohe 2017. Najpiękniejsze polskie budynki wzniesione w ciągu ostatnich dwóch lat

    Przedstawiamy szczęśliwą dziesiątkę, czyli polskie budynki nominowane do nagrody Mies van der Rohe 2017. Mając w pamięci sukces Filharmonii Szczecińskiej z 2015 roku trudno spodziewać się, że po raz drugi z rzędu to prestiżowe wyróżnienie powędruje do Polski. Jednak już samą nominację można uznać za sukces i nacieszyć oko świetną architekturą powstałą w Polsce na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Na szerokiej liście znalazło się 365 budynków z całej Europy, jury wybierze z niej 40 najlepszych, a w kwietniu 2017 ogłosi zwycięzcę.

  • Technosphere, Cybertecture, James Law

    Architektura "Gwiezdnych Wojen". Tropimy podobieństwa do istniejących budynków i projektów

    Zobaczcie niezwykłe architektoniczne podobieństwo filmowej fikcji i otaczającej nas rzeczywistości. Motywem przewodnim przygotowanego zestawienia jest architektura pojawiająca się w słynnej sadze "Gwiezdne Wojny". Prezentujemy zarówno budynki, które mogły być inspirowane filmem oraz realizacje architektoniczne mogące służyć za wzorzec do budowy filmowego uniwersum. Na trop tych projektów wpadli dziennikarze portalu Architizer.

  • Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie z główną nagrodą World Architectural Festival w Berlinie

    Najważniejsze wydarzenia architektoniczne w 2016 roku [PODSUMOWANIE]

    Rok 2016 obfitował w dyskusje na temat kierunku, w którym rozwija się architektura, a Pritzker przyznany Alejandro Aravenie skierował uwagę środowiska na projekty społecznie zaangażowane. Podczas debat, wystaw i przy okazji przyznanych nagród coraz częściej mówiło się o społecznej odpowiedzialności architektów kształtujących środowisko życia i wpływających na wygląd naszych miast. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2016 roku. Dla polskich architektów to czas pełen międzynarodowych sukcesów.

  • Przezroczyste mosty w Chinach - projekt górskiego szlaku Martin Duplantier

    Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach

    Architekci z pracowni Martina Duplantiera zaprojektowali zapierające dech w piersiach mosty, pawilony i punkty obserwacyjne na szlaku górskim w prowincji Hunan w Chinach. Stal nierdzewna z efektem lustra odbija otoczenie, tak że konstrukcje niejako dematerializują się w przestrzeni.

  • Zwycięski projekt biblioteki w Szanghaju, projekt: Schmidt Hammer Lassen Architects

    Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna

    Pracownia Schmidt Hammer Lassen wygrała dwuetapowy konkurs na projekt nowej biblioteki w Szanghaju. Budynek o powierzchni 110 tysięcy metrów kwadratowych powstanie w nowoczesnej dzielnicy Pudong w pobliżu największego w mieście parku o powierzchni 140 hektarów.

  • A view shows inside of Europa, the new European Council building in Brussels, Belgium December 9, 2016. Building: Philippe Samyn and Partners architects & engineers, lead and design partner, Studio Valle Progettazioni architects, BuroHappold engineers; colour compositions by Georges Meurant. REUTERS/Yves Herman

    "Europa" - nowa siedziba UE. Symbolika bryły

    Mamy nową "Europę" za 321 milionów euro. Imponującą siedzibę o powierzchni 70 646 mkw. zaprojektowaną wspólnie przez trzy pracownie architektoniczne: Samyn and Partners z Belgii, Progettazioni z Włoch i BuroHappold z Wielkiej Brytanii. Sprawdzamy, co mogą znaczyć poszczególne decyzje projektowe i jaką wizję Europy zamknął w bryle, główny architekt Philippe Samyn.

  • Cosmopolitan - apartamentowiec w Warszawie projekt: Helmut Jahn

    Helmut Jahn: Historia z serwetką to mit...[WYWIAD]

    Z wybitnym architektem Helmutem Jahnem twórcą takich budynków jak: Sony Center w Berlinie, siedziba Unii Europejskiej, State of Illinois Centre w Chicago czy apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie - rozmawia Marzena Mróz.

  • willa w Jordanii, projekt domu BXBstudio Bogusław Barnaś

    Willa w Jordanii [PROJEKT]

    Odpowiednie naświetlenie wnętrza domu to jedno z podstawowych, a zarazem kluczowych zadań architekta. Uzyskanie optymalnych parametrów zależy od usytuowania domu względem słońca, położenia działki i takiego ukształtowania bryły budynku, by można było zacienić wybrane przestrzenie, a doświetlić inne. Przedstawiamy projekt wilii w Jordanii, w którym forma architektoniczna wynika z analizy ekspozycji słońca.

  • WLOCHY WENECJA ARCHITECTURE BIENNALE 2016 LETS TALK ABOUT GARBAGE PROJEKT HUGON KOWALSKI I MARCIN SZCZELINA

    Architektura i śmieci: Let's talk about garbage

    Let's talk about garbage to projekt autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny prezentowany podczas 15. Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Polacy zostali zaproszeni do współtworzenia wystawy głównej mieszczącej się w Arsenale. Po Wenecji projekt będzie pokazywany w Parlamencie Europejskim, następnie przyjedzie do Polski.

  • Nagroda Young Talent Architecture Award

    Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA! Projekt budownictwa socjalnego na Kubie

    Iwo Borkowicz zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy dyplom z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu. Jury Fundacji Mies van der Rohe uznało projekt budownictwa socjalnego w Hawanie połączonego z modelem rozwoju biznesowego za najlepszą pracę obronioną w latach 2015-2016 w Europie.

  • San Francisco w 1906 po trzęsieniu ziemi

    Wielkie odbudowy po trzęsieniu ziemi

    ?Miasto przestało istnieć? - tak często brzmi pierwszy komunikat korespondentów z miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi. A jednak większość miast podnosi się z gruzów. Wolniej lub szybciej, z lepszym lub gorszym skutkiem. Katastrofa zawsze niszczy dawną zabudowę, przerywa historyczną ciągłość miasta. Ale czasem, gdy gruzy zostaną uprzątnięte, bywa postrzegana jako szansa na stworzenie miasta lepszego, nowocześniejszego.

  • American Housewife

    Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

    Nowocześnie, czyli jak? Przedstawimy ewolucje funkcjonalnych rozwiązań kuchennych zaczynając od XIX wieku, a kończąc na nowinkach technologicznych z początku XXI wieku wpisujących się w najnowsze trendy w światowym designie.

  • Muzeum Transportu i Komunikacji, Glasgow, proj. Zaha Hadid

    Najciekawsze muzea, nie tylko sztuki

    Świat masowo buduje muzea, które nie służą już tylko sztuce - można w nich oglądać samochody, komiksy, szkło, a nawet drzewa. Budynki te często same stanowią niezwykle interesujące eksponaty. Zobacz najciekawsze z nich

  • Budynek znajduje się w Jałcie

    Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]

    W latach 70. i 80. w krajach bloku wschodniego zaczęły wyrastać niesamowite futurystyczne gmachy: w kształcie statków kosmicznych albo świątyń pozaziemskich cywilizacji. Kuriozalne budynki od lat fotografuje ich pasjonat - francuski fotograf Frederic Chaubin

  • Projekt Kina Mori w Moskwie - Robert Majkut

    Kino Mori w Moskwie: nowy projekt Roberta Majkuta

    Robert Majkut zaprojektował kino Mori w moskiewskim obiekcie Kuntsevo. Cały kompleks powstał w znanej pracowni architektonicznej Jerde Design. Punktem wyjścia do stworzenia linii stylistycznej wnętrza było malarstwo Kazimierza Malewicza.

  • Książka "Adrichalim. Architekci", pod red. Bogny Świątkowskiej, Bęc Zmiana, Warszawa 2016

    "Adrichalim. Architekci": pionierzy, budowniczowie, wizjonerzy. [KSIĄŻKA]

    "Adrichalim" to książka przybliżająca osiągnięcia architektów, którzy wyjechali z Polski w XX wieku i projektowali na terenie Izraela i Palestyny. Leksykon opatrzony jest szkicami wykonanymi przez młodych polskich architektów, to oni również opisują prace i życiorysy żydowskich twórców. To pierwsza publikacja przedstawiająca ten temat polskim czytelnikom.

  • The Dream City, Doha, Qatar

    Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

    Projekty interakcyjne Adama Kalinowskiego z użyciem kolorowego piasku obrazują zjawisko entropii, zanikania barwy. Przy tym mają bardzo sensualny charakter, ponieważ to właśnie za pomocą dotyku zmieniają się konfiguracje kolorów. Artysta zaprasza mieszkańców miast do interakcji z barwą i wciąż zmieniająca się formą piaskowej rzeźby. Jego projekty mają wyzwalać w uczestnikach kreatywność i rozbudzać niczym nieskrępowaną chęć tworzenia.

  • Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers

    Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

    Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt ekologicznego stadionu w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Lovers. Jedyny taki obiekt na świecie, zaprojektowany w większości z drewna, zostanie zrealizowany według projektu pracowni Zaha Hadid Architects.

  • Mobius Architekci

    Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

    Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

  • Tate Modern, projekt: Herzog de Meuron

    Rozbudowa Tate Modern - nowa przestrzeń dla sztuki

    Nowy budynek Tate Modern powiększa dotychczasową przestrzeń wystawienniczą o 60 procent. Projekt dynamicznej, piramidalnej bryły powstał w pracowni Herzog & de Meuron. Ciemna cegła nawiązuje do charakteru modernistycznej elektrowni zaprojektowanej przez Gilesa Gilberta Scotta, natomiast skręcona wieża ze ściętymi pod kątem ścianami operuje nowoczesną formą wyznaczając wyraźną różnicę między starą a nową częścią kompleksu.

  • Dom w Malmo KMA Architekci

    Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

    Coraz częściej pokazujemy projekty domów, które w części frontowej pozbawione są okien. Architekci tłumaczą takie rozwiązania chęcią uproszczenia bryły, uzyskaniem klarownego rysunku całości i oddzieleniem domu od otoczenia, w taki sposób, by zapewnić prywatność mieszkańcom. Czy to odwracanie się budynków od ulic, zamykanie frontów można odczytać jako znak czasu?

  • Mies
  • The Tower w Dubaju

    Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

    The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Termin ukończenia budowy przewidziano na 2020 rok. W tym samym roku ma zostać oddany do użytku Jeddah Tower w mieście Dżudda. Wysokość wieżowca, który powstaje w Arabii Saudyjskiej ma przekroczyć 1000 metrów. Jeśli The Tower w Dubaju będzie pierwszy to na jakiś czas stanie się najwyższym budynkiem świata. Wyścig trwa.

  • aranżacja kuchni
  • Santiago Bernabéu - projekt przebudowy stadionu

    Przebudowa Santiago Bernabéu. Jak zmieni się stadion Realu Madryt?

    Istnieje szansa, że już niedługo rozpocznie się zapowiedziana w styczniu 2014 roku przebudowa jednego z najbardziej rozpoznawalnych stadionów na świecie. Słynny Santiago Bernabéu zyska nową formę, a jego elewacja zmieni się nie do poznania. 11 października Florentino Pérez wraz z burmistrz Madrytu Manuelą Carmeną przedstawił na konferencji prasowej nowe porozumienie dotyczące przebudowy stadionu. Zaprezentowano znane już wcześniej wizualizacje wykonane przez GMP Architekten-L35-Riba. Jednak zapowiadane są zmiany w projekcie architektonicznym. Jak bardzo będą się różnić od przyjętej wersji?

  • Ginasio Paulistano Athletic Club

    Złoty medal RIBA 2017 dla Paulo Mendesa da Rocha

    Paulo Mendes da Rocha, brazylijski architekt wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Pritzkera, Oscarem w dziedzinie architektury oraz najważniejszym europejskim wyróżnieniem nagrodą Miesa van der Rohe został uhonorowany w zeszłym tygodniu złotym medalem przyznawanym przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów RIBA.

  • .
  • Vessel, projekt: Thomas Heatherwick Studio

    Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]

    Vessel to spektakularna konstrukcja architektoniczna, która pozwoli oglądać Nowy Jork z nowej perspektywy. Zawieszona nad miastem i umieszczona pomiędzy drapaczami chmur wielokondygnacyjna, otwarta wieża intryguje. Za projektem stoi londyńskie biuro Thomasa Heatherwicka.

  • Instalacja "The Smile"

    London Design Festival - architektura, która się uśmiecha

    "The Smile" autorstwa Alison Brook, to nowa atrakcja Londynu, która powstała w ramach London Design Festival. Rzeźbiarska forma architektoniczna pojawiała się w przestrzeni miejskiej na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts. Na stronie Bryły pokazywaliśmy niedawno wizualizację projektu, teraz piszemy o jej realizacji. Po drewnianym tunelu można spacerować do 12 października.

  • Jeddah Masterplan

    Polak zaprojektował fragment miasta w Arabii Saudyjskiej

    Polska pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś stworzyła plan zagospodarowania i koncepcji architektonicznej wschodniego kwartału w mieście Jeddah (Dżudda) w Arabii Saudyjskiej. We wschodniej części 3,5 milionowego, dynamicznie rozwijającego się miasta ma powstać dziesięć 17-kondygnacyjnych apartamentowców, a w ich okolicach centrum sportu, pasaż handlowy oraz supermarket. Z najwyższych pięter wieżowców rozciąga się widok na Morze Czerwone.