architektura na świecie

  • Błękitny meczet w Stambule

    Błękitny Meczet w Stambule

    Meczet sułtana Ahmeda (Sultanahmet Camii) jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury Stambułu. Błękitny Meczet w Stambule został wzniesiony celem przebłagania i ratowania imperium Osmanów.

  • Styl gotycki

    Styl gotycki

    Styl gotycki w to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych okresów w dziejach architektury. Powstał w XIII wieku we Francji i szybko zyskał popularność w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W architekturze gotyckiej mamy do czynienia między innymi z wysokimi katedrami, sklepieniami żebrowymi, ostrołukami, maswerkami i witrażami.

  • Nowa Niwnica - inwestycja mieszkaniowa pod Nysą
  • Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii

    Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii

    Spor X jest miejscem pracy przyszłości, które na nowo definiuje ideę zrównoważonego rozwoju w projektowaniu budynków. Wysoki na 10 pięter budynek powstał w ramach projektu rozwoju i zagospodarowania centrum Drammen – miejscowości oddalonej od Oslo o 41 km. Od parteru wzwyż Spor X w całości został zbudowany z litego oraz klejonego drewna, zarówno w zakresie konstrukcji, fasady, jak i całości wnętrza, a także szybów windowych, co należy do prawdziwej rzadkości.

  • Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry

    Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry

    W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność. W realizacji ambitnego projektu wykorzystano specjalne rozwiązania drzwi przesuwnych Schüco.

  • Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola

    Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola

    W pięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz, a wykorzystane w projekcie spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam stanowią idealny pomost między architektonicznym kunsztem domu, a otaczającą go naturą.

  • Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló

    Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló

    Muzeum inspiruje dzięki projektorom firmy Panasonic i spektakularnym efektom audiowizualnym.

  • Victoria Residence

    Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością

    Znane osiedle „Wodospad” w Midrand w RPA zapewnia swoim mieszkańcom bezpieczne, a jednocześnie niezwykle luksusowe otoczenie.

  • Rosh Hanikra - willa marzeń w Izraelu

    Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu

    Widok na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest nieodłączną częścią prezentowanego domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą. Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino.

  • Waterfall

    Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!

    Zapierające dech w piersiach 22-metrowe kaskady wody spadają ze ścian budynku mieszkalnego Waterfall w Australii. Ta spektakularna fasada to wynik współpracy projektantów z Cosentino, producentem wielkoformatowych spieków, w ramach realizacji luksusowego osiedla. Główną częścią składową największego wodospadu miejskiego na południowej półkuli jest fasada ze spieku kwarcowego Dekton. Za projekt odpowiedzialny jest znany architekt Koichi Tikada.

  • Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Proj.  Snøhetta

    Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Wejścia zaprojektowała Snøhetta

    W Norwegii ma powstać pierwszy na świecie tunel dla statków. Budowa 1,7-kilometrowego Stad Ship Tunnel, który będzie miał dwa kamienne wejścia zaprojektowane przez pracownię Snøhetta, ruszy w 2022 roku.

  • Z lewej: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal; z prawej: bloki w Bordeaux po metamorfozie

    Nagroda Prizkera 2021: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Mądre projektowanie, metamorfozy bloków i powrót do dziedzictwa modernizmu

    Laureatami tegorocznej Nagrody Pritzkera zostali Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z pracowni Lacaton & Vassal. Wśród ich realizacji znaleźć można m.in. domy powstałe w harmonii z naturą, osiedla socjalne czy renowacje ogromnych bloków z lat 60. i 70.

  • Luwr

    Luwr - architektura, Mona Lisa i wirtualne zwiedzanie

    To jedna z najbardziej znanych budowli na świecie Dzisiejszy Luwr, rozległy kompleks skrzydeł i pawilonów, choć wygląda na ujednolicony, jest wynikiem wielu architektonicznych modyfikacji. Zwiedzających przyciąga nie tylko architektura, ale i świetna kolekcja sztuki. Właśnie tu znajduje się jeden z najcenniejszych obrazów świata - Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.

  • Z lewej: Lina Bo Bardi; Z prawej: Muzeum Sztuki w Sao Paulo

    Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji

    Lina Bo Bardi, modernistyczna architektka, została laureatką nagrody Specjalnego Złotego Lwa za całokształt twórczości. Nagroda przyznana została w ramach 17. edycji międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie.

  • Komfortowa farma w Persingen (Holandia)

    Komfortowa farma

    Leżąca w okolicach miejscowości Nijmegen osada Persingen jest znana jako najmniejsza wioska w Holandii. Stara farma w tej spokojnej, zacisznej miejscowości została przekształcona w nowoczesną i komfortową rezydencję. Duże, nowoczesne przeszklenia wypełniające ściany i dachy dostarczają dużą ilość naturalnego światła do wnętrz, tworząc jasną i przyjazną atmosferę.

  • Szkoła wydrukowana na drukarce 3D na Madagaskarze. Proj. Studio Mortazavi

    Pierwsza szkoła wydrukwana na drukarce 3D powstanie na Madagaskarze

    W Fianarantsoa na Madagaskarze powstanie pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D. Autorem koncepcji jest Studio Mortazavi z San Francisco.

  • Jeden z bloków w dzielnicy Bijlmermeer w Amsterdamie

    Blokowiska: Bijlmermeer w Amsterdamie. Upadek i rewitalizacja

    Na początku był Le Corbusier, Ville Contemporain, Jednostka Marsylska... potem było już tylko gorzej. Sen modernistów o miastach ze "słońca, nieba, drzew, stali i betonu", przeistoczył się w koszmar. Blokowisko - wielu zna ten problem. Niewielu wie jak sobie z nim poradzić. Poznajcie historię osiedla w dzielnicy Bijlmermeer w Amsterdamie. To pozytywny przykład transformacji współczesnego miasta.

  • Dawny wojskowy barak w Ede (Holandia)

    Mieszkania i przedszkole w starym wojskowym baraku

    Wnętrza tego starego budynku zostały odświeżone i przystosowane do zamieszkania. Estetycznie zaprojektowane przestrzenie są wypełnione światłem, a elektryczne okna dachowe i markizy FAKRO zapewniają komfort mieszkańcom.

  • Ummahat AlShaykh Hotel 12 w Arabii Saudyjskiej. Proj. Foster + Partners

    Hotel Ummahat AlShaykh 12 na saudyjskiej wyspie od Foster + Partners

    Na saudyjskiej wyspie na Morzu Czerwonym powstanie hotel zaprojektowany przez brytyjskie studio architektoniczne Foster + Partners. Apartamenty będą połączone drewnianym podestem biegnącym po okręgu.

  • Marble Arch Hill - sztuczne wzgórze w centrum Londynu od MVRDV

    Marble Arch Hill - MVRDV projektują sztuczne wzgórze w centrum Londynu

    Pracownia MVRDV zbuduje sztuczne wzgórze obok londyńskiego Marble Arch. 25-metrowa budowla ma być gotowa w lipcu 2021 roku. Marble Arch Hill zostanie zbudowane w centrum Londynu w pobliżu Oxford Street. Jego zadaniem będzie ożywienie handlowej ulicy, która zamarła w wyniku pandemii.

  • Petržalka w Bratysławie

    U nas bloki, na Słowacji panelaki. Petržalka - jedno z największych blokowisk Europy

    Bloki na bratysławskiej Petržalce tworzą świat jakby dobrze nam znany, lecz jednak równoległy. Krótki film Juraja Chlpika i Kala Karmana opowiada o codziennym życiu na jednym z największych blokowisk Europy.

  • Gehry Project w Toronto. Proj. Gehry Partners

    Frank Gehry projekuje wieżowce w Toronto. Będą przypominać ustawione na sobie szklane pudełka

    W Toronto przy skrzyżowaniu King Street West i Ed Mirvish Way powstaną dwa wieżowce. Projekt stworzył Frank Gehry, a inwestycja została nazwana Gehry Project.

  • Międzynarodowe Centrum Wystawowe w Pekinie. Proj. Zaha Hadid Architects

    Międzynarodowe Centrum Wystawowe w Pekinie od Zaha Hadid Architects. Nowe pawilony nawiązują do tradycyjnej chińskiej architektury

    W Pekinie w dzielnicy Shunyi pracownia Zaha Hadid Architects rozbudowuje Międzynarodowe Centrum Wystawowe. Spektakularny dach w kolorze miedzi będzie robił ogromne wrażenie!

  • Pirelli 39 w Mediolanie. Proj. Diller Scofidio + Renfro i Stefano Boeri Architetti

    Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

    W Mediolanie powstanie 110-metrowa drewniana wieża mieszkalna z fasadami wyłożonymi roślinnością. Zaprojektowana przez Diller Scofidio + Renfro i Stefano Boeri Architetti wieża, połączona będzie ze starym biurowcem Pirelli szklanym mostem.

  • Wieżowce w Vancouver. Proj. Heatherwick Studio

    Wieżowce mieszkalne w Vancouver od Heatherwick Studio

    Brytyjska pracownia Heatherwick Studio zaprezentowała wizualizacje pary wieżowców mieszkalnych w Vancouver w Kanadzie. Robią wrażenie!

  • Tower C w Shenzen. Proj. Zaha Hadid Architects

    Dwie wieże w Shenzhen od Zaha Hadid Architects. Tower C będzie najwyższym budynkiem w mieście

    Pracownia Zaha Hadid Architects (ZHA) wygrała konkurs na projekt wieżowca Tower C w Shenzhen w Chinach. Budowla została zaprojektowana dla nowego centrum biznesowego i finansowego o nazwie Shenzhen Bay Super Headquarters Base, obsługującego obszar Greater Bay w Guangdong, Hongkongu i Makau. Tower C ma stać się jednym z najwyższych budynków w mieście.

  • Latarnia morska w kompleksie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Proj. Kuryłowicz & Associates

    Tak będzie wyglądać latarnia morska w kompleksie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego

    Architekci z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali latarnię morską wchodzącą w skład kompleksu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego. Nawiązuje ona do aktualnie realizowanego projektu głównego budynku polskiej stacji.

  • Trump Hotel w Las Vegas

    Trump Tower x 10, czyli wieżowce Donalda Trumpa. Jak wygląda Trump Tower w Chicago, Nowym Jorku?

    Zanim Donald Trump zapragnął zamieszkać w Białym Domu "zbudował" niejeden drapacz chmur. Rozsiane po całym świecie wieżowce nietrudno odnaleźć, każdy bowiem nosi jego nazwisko. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli sygnowanych nazwiskiem Trump jest hotel w Las Vegas z lśniącą w słońcu złotą fasadą. Budowle stworzone przez firmę deweloperską Donalda Trumpa rozsiane są po całym świecie znajdziemy w Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Manili. Przedstawiamy dziesięć z nich.

  • Akademiki na Hong Kong University of Science and Technology. Proj. Zaha Hadid Architects

    Akademiki w Hongkongu od Zaha Hadid Architects. Budynki połączy podniebny chodnik

    W Hongkongu na Uniwersytecie Nauki i Technologii w 2023 roku powstanie osiedle studenckie zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects i lokalne studio Leigh & Orange. Kampus składać się będzie z sześciu budynków o rozmaitej wysokości, połączonych 200-metrowym chodnikiem na dachu.

  • The Smile w Nowym Jorku. Proj. BIG

    The Smile - uśmiechnięty budynek w Nowym Jorku od BIG

    W dzielnicy Harlem w Nowym Jorku powstał „uśmiechnięty budynek” - The Smile. To dzieło architektów z kopenhaskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group).