architektura na świecie
Błękitny Meczet w Stambule
Meczet sułtana Ahmeda (Sultanahmet Camii) jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury Stambułu. Błękitny Meczet w Stambule został wzniesiony celem przebłagania i ratowania imperium Osmanów.
Styl gotycki
Styl gotycki w to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych okresów w dziejach architektury. Powstał w XIII wieku we Francji i szybko zyskał popularność w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W architekturze gotyckiej mamy do czynienia między innymi z wysokimi katedrami, sklepieniami żebrowymi, ostrołukami, maswerkami i witrażami.
Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii
Spor X jest miejscem pracy przyszłości, które na nowo definiuje ideę zrównoważonego rozwoju w projektowaniu budynków. Wysoki na 10 pięter budynek powstał w ramach projektu rozwoju i zagospodarowania centrum Drammen – miejscowości oddalonej od Oslo o 41 km. Od parteru wzwyż Spor X w całości został zbudowany z litego oraz klejonego drewna, zarówno w zakresie konstrukcji, fasady, jak i całości wnętrza, a także szybów windowych, co należy do prawdziwej rzadkości.
Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry
W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność. W realizacji ambitnego projektu wykorzystano specjalne rozwiązania drzwi przesuwnych Schüco.
Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola
W pięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz, a wykorzystane w projekcie spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam stanowią idealny pomost między architektonicznym kunsztem domu, a otaczającą go naturą.
Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló
Muzeum inspiruje dzięki projektorom firmy Panasonic i spektakularnym efektom audiowizualnym.
Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością
Znane osiedle „Wodospad” w Midrand w RPA zapewnia swoim mieszkańcom bezpieczne, a jednocześnie niezwykle luksusowe otoczenie.
Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu
Widok na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest nieodłączną częścią prezentowanego domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą. Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino.
Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!
Zapierające dech w piersiach 22-metrowe kaskady wody spadają ze ścian budynku mieszkalnego Waterfall w Australii. Ta spektakularna fasada to wynik współpracy projektantów z Cosentino, producentem wielkoformatowych spieków, w ramach realizacji luksusowego osiedla. Główną częścią składową największego wodospadu miejskiego na południowej półkuli jest fasada ze spieku kwarcowego Dekton. Za projekt odpowiedzialny jest znany architekt Koichi Tikada.
Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Wejścia zaprojektowała Snøhetta
W Norwegii ma powstać pierwszy na świecie tunel dla statków. Budowa 1,7-kilometrowego Stad Ship Tunnel, który będzie miał dwa kamienne wejścia zaprojektowane przez pracownię Snøhetta, ruszy w 2022 roku.
Nagroda Prizkera 2021: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Mądre projektowanie, metamorfozy bloków i powrót do dziedzictwa modernizmu
Laureatami tegorocznej Nagrody Pritzkera zostali Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z pracowni Lacaton & Vassal. Wśród ich realizacji znaleźć można m.in. domy powstałe w harmonii z naturą, osiedla socjalne czy renowacje ogromnych bloków z lat 60. i 70.
Luwr - architektura, Mona Lisa i wirtualne zwiedzanie
To jedna z najbardziej znanych budowli na świecie Dzisiejszy Luwr, rozległy kompleks skrzydeł i pawilonów, choć wygląda na ujednolicony, jest wynikiem wielu architektonicznych modyfikacji. Zwiedzających przyciąga nie tylko architektura, ale i świetna kolekcja sztuki. Właśnie tu znajduje się jeden z najcenniejszych obrazów świata - Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.
Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji
Lina Bo Bardi, modernistyczna architektka, została laureatką nagrody Specjalnego Złotego Lwa za całokształt twórczości. Nagroda przyznana została w ramach 17. edycji międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie.
Komfortowa farma
Leżąca w okolicach miejscowości Nijmegen osada Persingen jest znana jako najmniejsza wioska w Holandii. Stara farma w tej spokojnej, zacisznej miejscowości została przekształcona w nowoczesną i komfortową rezydencję. Duże, nowoczesne przeszklenia wypełniające ściany i dachy dostarczają dużą ilość naturalnego światła do wnętrz, tworząc jasną i przyjazną atmosferę.
Pierwsza szkoła wydrukwana na drukarce 3D powstanie na Madagaskarze
W Fianarantsoa na Madagaskarze powstanie pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D. Autorem koncepcji jest Studio Mortazavi z San Francisco.
Blokowiska: Bijlmermeer w Amsterdamie. Upadek i rewitalizacja
Na początku był Le Corbusier, Ville Contemporain, Jednostka Marsylska... potem było już tylko gorzej. Sen modernistów o miastach ze "słońca, nieba, drzew, stali i betonu", przeistoczył się w koszmar. Blokowisko - wielu zna ten problem. Niewielu wie jak sobie z nim poradzić. Poznajcie historię osiedla w dzielnicy Bijlmermeer w Amsterdamie. To pozytywny przykład transformacji współczesnego miasta.
Mieszkania i przedszkole w starym wojskowym baraku
Wnętrza tego starego budynku zostały odświeżone i przystosowane do zamieszkania. Estetycznie zaprojektowane przestrzenie są wypełnione światłem, a elektryczne okna dachowe i markizy FAKRO zapewniają komfort mieszkańcom.
Hotel Ummahat AlShaykh 12 na saudyjskiej wyspie od Foster + Partners
Na saudyjskiej wyspie na Morzu Czerwonym powstanie hotel zaprojektowany przez brytyjskie studio architektoniczne Foster + Partners. Apartamenty będą połączone drewnianym podestem biegnącym po okręgu.
Marble Arch Hill - MVRDV projektują sztuczne wzgórze w centrum Londynu
Pracownia MVRDV zbuduje sztuczne wzgórze obok londyńskiego Marble Arch. 25-metrowa budowla ma być gotowa w lipcu 2021 roku. Marble Arch Hill zostanie zbudowane w centrum Londynu w pobliżu Oxford Street. Jego zadaniem będzie ożywienie handlowej ulicy, która zamarła w wyniku pandemii.
U nas bloki, na Słowacji panelaki. Petržalka - jedno z największych blokowisk Europy
Bloki na bratysławskiej Petržalce tworzą świat jakby dobrze nam znany, lecz jednak równoległy. Krótki film Juraja Chlpika i Kala Karmana opowiada o codziennym życiu na jednym z największych blokowisk Europy.
Frank Gehry projekuje wieżowce w Toronto. Będą przypominać ustawione na sobie szklane pudełka
W Toronto przy skrzyżowaniu King Street West i Ed Mirvish Way powstaną dwa wieżowce. Projekt stworzył Frank Gehry, a inwestycja została nazwana Gehry Project.
Międzynarodowe Centrum Wystawowe w Pekinie od Zaha Hadid Architects. Nowe pawilony nawiązują do tradycyjnej chińskiej architektury
W Pekinie w dzielnicy Shunyi pracownia Zaha Hadid Architects rozbudowuje Międzynarodowe Centrum Wystawowe. Spektakularny dach w kolorze miedzi będzie robił ogromne wrażenie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
W Mediolanie powstanie 110-metrowa drewniana wieża mieszkalna z fasadami wyłożonymi roślinnością. Zaprojektowana przez Diller Scofidio + Renfro i Stefano Boeri Architetti wieża, połączona będzie ze starym biurowcem Pirelli szklanym mostem.
Wieżowce mieszkalne w Vancouver od Heatherwick Studio
Brytyjska pracownia Heatherwick Studio zaprezentowała wizualizacje pary wieżowców mieszkalnych w Vancouver w Kanadzie. Robią wrażenie!
Dwie wieże w Shenzhen od Zaha Hadid Architects. Tower C będzie najwyższym budynkiem w mieście
Pracownia Zaha Hadid Architects (ZHA) wygrała konkurs na projekt wieżowca Tower C w Shenzhen w Chinach. Budowla została zaprojektowana dla nowego centrum biznesowego i finansowego o nazwie Shenzhen Bay Super Headquarters Base, obsługującego obszar Greater Bay w Guangdong, Hongkongu i Makau. Tower C ma stać się jednym z najwyższych budynków w mieście.
Tak będzie wyglądać latarnia morska w kompleksie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Architekci z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali latarnię morską wchodzącą w skład kompleksu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego. Nawiązuje ona do aktualnie realizowanego projektu głównego budynku polskiej stacji.
Trump Tower x 10, czyli wieżowce Donalda Trumpa. Jak wygląda Trump Tower w Chicago, Nowym Jorku?
Zanim Donald Trump zapragnął zamieszkać w Białym Domu "zbudował" niejeden drapacz chmur. Rozsiane po całym świecie wieżowce nietrudno odnaleźć, każdy bowiem nosi jego nazwisko. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli sygnowanych nazwiskiem Trump jest hotel w Las Vegas z lśniącą w słońcu złotą fasadą. Budowle stworzone przez firmę deweloperską Donalda Trumpa rozsiane są po całym świecie znajdziemy w Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Manili. Przedstawiamy dziesięć z nich.
Akademiki w Hongkongu od Zaha Hadid Architects. Budynki połączy podniebny chodnik
W Hongkongu na Uniwersytecie Nauki i Technologii w 2023 roku powstanie osiedle studenckie zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects i lokalne studio Leigh & Orange. Kampus składać się będzie z sześciu budynków o rozmaitej wysokości, połączonych 200-metrowym chodnikiem na dachu.
The Smile - uśmiechnięty budynek w Nowym Jorku od BIG
W dzielnicy Harlem w Nowym Jorku powstał „uśmiechnięty budynek” - The Smile. To dzieło architektów z kopenhaskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group).