Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kaplica Sykstyńska

C.

Michał Anioł to jeden z najwybitniejszych artystów epoki renesansu. Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, zajmował się rzeźbą i malarstwem. Był również architektem i poetą. Stworzył wiele dzieł podziwianych po dziś dzień. Wśród nich są freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Do malowania sklepienia kaplicy artysta przystąpił na zlecenie papieża Juliusza II i Pawła III. Praca nad freskami zajęła mu cztery lata. Na sklepieniu Michał Anioł namalował Sąd Ostateczny.

Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska
byggarn.se/Shutterstock

Kim był Michał Anioł?

Michał Anioł Buonarroti urodził się szóstego marca 1475 roku we włoskim miasteczku Caprese – dom, w którym artysta przyszedł na świat, istnieje do dzisiaj. Bez wiedzy ojca spotykał się z uczniami, którzy uczęszczali do pracowni cenionych rzeźbiarzy i malarzy. Z jednym z nich, Francesco Granacci, zawarł bliską i trwającą wiele lat przyjaźń. W wieku 13 lat Michał Anioł został uczniem Domenica i Davida del Ghirlandaio – uznanych florenckich mistrzów pędzla. Michał Anioł Buonarroti działał nie tylko we Florencji, ale także w Bolonii i Rzymie. Do jego najbardziej wybitnych dzieł należą między innymi: Pieta w Bazylice Świętego Piotra, Mojżesz znajdujący się w rzymskim kościele S. Pietro in Vincoli, freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Michał Anioł zmarł osiemnastego lutego 1564 roku, mając osiemdziesiąt dziewięć lat.

Co to jest kaplica Sykstyńska?

Kaplica Sykstyńska została wybudowana w latach 1475 – 1483 za pontyfikatu papieża Sykstusa IV – stąd jej nazwa. Zastąpiono nią starożytną bazylikę. Ta, która zbudowano na jej miejscu do dzisiaj imponuje swoimi rozmiarami – jej długość wynosi czterdzieści metrów, szerokość trzynaście, a wysokość dwadzieścia metrów. Papież Sykstus dekorowanie ścian kaplicy powierzył najlepszym artystom z Umbrii i Toskanii, był wśród nich między innymi Botticelli, Cosimo Roselli i Perugino. Dziełem tego ostatniego artysty jest fresk Chrzest Chrystusa. Z kolei Cosimo Roselli namalował fresk, którego tematem jest ostatnia wieczerza. Dłuższe ściany kaplicy zdobi szereg scen nie tylko ze Starego, ale także Nowego Testamentu.

Wchodząc do kaplicy po jej lewej stronie zobaczysz sześć scen z życia Mojżesza, zaś po prawej tylko samo przedstawiających życie Jezusa. Sklepienie kaplicy papieża Sykstusa IV ozdobił mało znany artysta Piermattea Serventi d'Amelia. Papież Juliusz II postanowił zastąpić je nowymi, a zadanie ich wykonania otrzymał Michał Anioł. Od początku Kaplica Sykstyńska przeznaczona była na ważniejsze uroczystości kościelne, także w tej kaplicy zbierają się kardynałowie, aby dokonać wyboru nowego papieża. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej – szczególnie te dotyczące konklawe – z pewnością niejedna osoba chętnie by poznała.

Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska
JurateBuiviene/Shutterstock

Jak powstały freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej?

Papież Juliusz II chciał, aby Michał Anioł namalował na sklepieniu dwunastu apostołów, a środkową przestrzeń ozdobił geometrycznymi ornamentami. Artysta stworzył nawet projekt odpowiadający zamysłom zamawiającego, ale go zmienił. Liczącą ponad pięćset metrów kwadratowych powierzchnię sklepienia wypełnił scenami z Biblii, począwszy od stworzenia świata, poprzez grzech pierworodny i potop przeżyty przez Noego. Warunki, w których artysta pracował, były bardzo trudne, na rusztowaniu liczącym niemal dwadzieścia metrów wysokości. Na ogół malował leżąc, nic więc dziwnego, że farba spływała mu na twarz.

Rusztowania zostały zdjęte czternastego sierpnia 1511 roku. Jedną z postaci namalowanych przez artystę jest prorok Jeremiasz  - zdaniem wielu jest to autoportret Michała Anioła. Wymalowanie sklepienia kaplicy przez Michała Anioła papieżowi Juliuszowi II podpowiedział nieprzychylny artyście Bramante. Uważał on, że rzeźbiarz Michał Anioł (artysta nie uważał się za malarza) nie podoła zadaniu. Dzieło, które stworzył nie ma jednak sobie równych, a freski Michała Anioła są podziwiane po dziś dzień.

Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska
Gush Photography/Shutterstock

Kiedy powstał Sąd Ostateczny Michała Anioła?

Sceny Sadu Ostatecznego Michał Anioł zaczął malować w 1535 roku. Papież Klemens VII zlecił artyście wykonanie fresków, ale nie dożył rozpoczęcia prac. Zlecenie zostało podtrzymane przez papieża Pawła III. W środkowej części malowidła znajduje się Jezus Chrystus, u boku którego znajduje się Madonna. Chrystusa artysta przedstawił jako surowego sędziego, który karze za grzechy. Jezus Chrystus otoczony jest przez apostołów i świętych. W prawnym dolnym rogu malowidła znajdują się postacie potępionych. Na całym świecie znajdują się trzy najsłynniejsze freski. Dwa z nich - Stworzenie Adama oraz Sąd Ostateczny – zaliczane są do najbardziej znanych fresków Michała Anioła.

Malując sklepienie kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł zamurował dwa okna, a przystępując do malowania ściany ołtarzowej skuł wcześniej namalowane freski. Sklepieniu kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł poświęcił aż sześć lat swojego życia. Pracę przypłacił nie tylko złamaną nogą, ale także depresją. Wiele razy wątpił w swoją pracę, dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że Kaplicę Sykstyńską pokrywają freski ukazujące wielkość i geniusz artysty, majestat kościoła oraz jego świątobliwości papieża Juliusza II i jego następców.

Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska
Ira Kalinicheva/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Kaplica Sykstyńska