Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biurowiec OWP12 pod Stuttgartem - zielona elektrownia

mat. prasowe

Nowa siedziba międzynarodowej firmy konsultingowej odzwierciedla jej filozofię biznesową opartą na zrównoważonym rozwoju, cyfryzacji, innowacyjności i efektywności. Plus energetyczny biurowiec OWP12 powstał przy zastosowaniu najnowszych technologii budowlanych w zgodzie z zasadą Cradle to Cradle.

Zintegrowana z fasadą instalacja fotowoltaiczna Schüco BIPV wytwarza 70 MWh energii rocznie, co odpowiada 40% energii produkowanej przez budynek.
Zintegrowana z fasadą instalacja fotowoltaiczna Schüco BIPV wytwarza 70 MWh energii rocznie, co odpowiada 40% energii produkowanej przez budynek.
Fot. Schüco

Czarna bryła OWP12

Budynek góruje nad autostradą pod Stuttgartem jako futurystyczny monolit, rozciągający się na szerokość 20 metrów i długość 70 metrów. Jego rozmiary przyciągają uwagę już z daleka. Zgodnie z oczekiwaniami klienta, w trakcie budowy tego biurowca używano materiałów zgodnych w dużej mierze z koncepcją Cradle to Cradle (C2C). Ta idea zakłada, że budynki powinny być konstruowane tak, aby po zakończeniu eksploatacji można je łatwo zdemontować na surowce, które można później wykorzystać w kolejnych projektach budowlanych, unikając generowania odpadów. Aby to osiągnąć, komponenty budynku muszą być zaprojektowane tak, aby można je było rozdzielić na materiały, ponadto być wolne od szkodliwych substancji oraz nadawać się do recyklingu.

Wszystkie elementy użyte przy tworzeniu OWP12 zostały szczegółowo udokumentowane za pomocą metody BIM i otrzymały paszporty materiałowe. Dzięki cyfrowemu modelowaniu udało się uzyskać znaczący stopień prefabrykacji nowoczesnej konstrukcji fasady marki Schüco. Poszczególne części mogły być masowo produkowane, co wpłynęło na obniżenie kosztów i skrócenie czasu. Pomimo skomplikowanej budowy, fotowoltaiczna fasada została zamontowana w zaledwie dwóch i pół tygodnia.

Zaaranżowane w odpowiedni sposób czarne monokrystaliczne ogniwa Schüco BIPV nadają fasadzie unikatowy wygląd.
Zaaranżowane w odpowiedni sposób czarne monokrystaliczne ogniwa Schüco BIPV nadają fasadzie unikatowy wygląd.
Fot. Schüco

Obiekt plus energetyczny

Budynek OWP12 został zaprojektowany jako obiekt plus energetyczny, generujący większą ilość energii elektrycznej niż zużywa. Produkują ją geotermalne i powietrzne pompy ciepła oraz zamontowany na dachu i wbudowany w fasadę system fotowoltaiczny. Na niemal 700 m kw. fasady od strony południowej i zachodniej zintegrowano instalację fotowoltaiczną Schüco (BIPV), która wytwarza 70 MWh energii rocznie, co stanowi 40 proc. całkowitej energii wytworzonej przez budynek. Zrównoważona fasada jest skonstruowana z pięciu warstw innowacyjnych materiałów, które zapewniają doskonałą izolację cieplną i akustyczną.

Profile wyprodukowane specjalnie na potrzeby projektu mają głębokość zabudowy wynoszącą 90 mm. W ich konstrukcji wykorzystano przetestowane, wcześniej używane w aluminiowym systemie okiennym Schüco AWS 75 rozwiązania termiczne, uszczelki i izolatory, a także komponenty znanego z fasad elementowych systemu uszczelnień i połączeń Schüco USC 65. Jednakże, głównym wyzwaniem podczas prac projektowych było ograniczenie efektu odblasku światła słonecznego, które mogły stanowić zagrożenie dla kierowców na autostradzie. Rozwiązaniem, które skutecznie wyeliminowało ten problem i spełniło wymogi formalne, okazało się specjalne szkło antyrefleksyjne o unikalnej strukturze. Ciekawym skutkiem ubocznym jego zastosowania było zwiększenie produkcji energii z promieni słonecznych o 3 proc.

Zmienny układ ogniw w fasadzie Schüco BIPV sprawia, że wnętrza zmieniają swój wygląd w zależności od pory dnia.
Zmienny układ ogniw w fasadzie Schüco BIPV sprawia, że wnętrza zmieniają swój wygląd w zależności od pory dnia.
Fot. Schüco

Instalacja fotowoltaiczna zintegrowana ze strukturą budynku

Rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z bryłą budynku (BIPV) stają się ponownie bardziej popularne w Europie. Dzieje się tak za sprawą wymogów prawnych, wzrastających kosztów energii oraz strategie zrównoważonego rozwoju w firmach. Obecnie architekci i deweloperzy również doceniają tę technologię, ponieważ pozwala ona na stworzenie wyjątkowego designu elewacji budynku, nie ograniczając przy tym możliwości kształtowania jego zewnętrznego wyglądu. W przypadku biurowca OWP12 głównym celem architektonicznym było zintegrowanie paneli fotowoltaicznych z elewacją w taki sposób, aby nie narzucały one wyglądu budynku, lecz stanowiły jego designerski element.

W realizacji zastosowano transparentne moduły z czarnymi monokrystalicznymi ogniwami i potrójną warstwą szkła izolacyjnego, a także czarne monokrystaliczne moduły w technologii glass-glass (pokryte szkłem z obu stron), które wbudowano na przodzie głównej fasady. W ten sposób uzyskano bardzo spójny i harmonijny efekt wizualny. W realizacji zastosowano elementy fotowoltaiczne w 32 różnych formatach, co wbrew pozorom nie jest niczym niezwykłym. Rozwiązania Schüco BIPV harmonijnie „wtapiają się” we wszelkiego rodzaju kompozycje fasadowe i okienne, podkreślając formę architektoniczną budynku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biurowiec OWP12 pod Stuttgartem - zielona elektrownia