Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aarhus, nowoczesne osiedle nad Bałtykiem

red

W Aarhus, tuż nad wodami Morza Bałtyckiego zakończył się pierwszy etap budowy niezwykłego kompleksu mieszkaniowego, przypominającego dryfujące góry lodowe

Aarhus jest drugim pod względem wielkości miastem w Danii. Ośrodek położony na Półwyspie Jutlandzkim jest nie tylko ważnym portem morskim, ale i najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w kraju. Również pod względem architektury. Architekci z JDS i Cebra wraz z dwoma innymi pracowniami - Holendrami z biura SeArch i Francuzem Louis Paillard przygotowali koncepcję będącą częścią dalekosiężnego planu regeneracji infrastruktur portowych. Jej najważniejszym punktem jest niezwykły kompleks mieszkaniowy, przypominający dryfujące góry lodowe.

Przed kilkoma dniami nastąpiła uroczystość z okazji ukończenia pierwszego etapu prac na której burmistrz Aarhus przyznał, że ten moment jest kamieniem milowym w rozwoju portowej części miasta, a Isbjerget (Iceberg) to nie tylko realizacja wizjonerskiej architektury, ale i wizja nowoczesnego Aarhus.

Cały kompleks zgodnie z założeniem architektów odznacza się oryginalnym kształtem, który prócz wartości estetycznej ma także duże znaczenie praktyczne -  pochyłe dachy zapewniają mnóstwo naturalnego światła. Ponadto autorzy tłumaczą że zaprojektowali osiedle wypełniając maksymalnie dozwolone gabaryty, miejscami budując nisko, tak aby jak najwięcej mieszkań miało widok na morze. Prace zgodnie z harmonogramem mają się zakończyć na początku 2013 roku, wtedy to, na nabrzeżu staną wielowymiarowe budynki, oferujące przyszłym lokatorom ponad 200 różnorodnych mieszkań.

Skomentuj:

Aarhus, nowoczesne osiedle nad Bałtykiem