Aarhus, nowoczesne osiedle nad Bałtykiem

red

W Aarhus, tuż nad wodami Morza Bałtyckiego zakończył się pierwszy etap budowy niezwykłego kompleksu mieszkaniowego, przypominającego dryfujące góry lodowe

Isbjerget - apartamenty z widokiem na morze
Isbjerget - apartamenty z widokiem na morze
You Tube

Aarhus jest drugim pod względem wielkości miastem w Danii. Ośrodek położony na Półwyspie Jutlandzkim jest nie tylko ważnym portem morskim, ale i najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w kraju. Również pod względem architektury. Architekci z JDS i Cebra wraz z dwoma innymi pracowniami - Holendrami z biura SeArch i Francuzem Louis Paillard przygotowali koncepcję będącą częścią dalekosiężnego planu regeneracji infrastruktur portowych. Jej najważniejszym punktem jest niezwykły kompleks mieszkaniowy, przypominający dryfujące góry lodowe.

Realizacja

Inauguracja pierwszego etapu Isbjerget

Przed kilkoma dniami nastąpiła uroczystość z okazji ukończenia pierwszego etapu prac na której burmistrz Aarhus przyznał, że ten moment jest kamieniem milowym w rozwoju portowej części miasta, a Isbjerget (Iceberg) to nie tylko realizacja wizjonerskiej architektury, ale i wizja nowoczesnego Aarhus.

Zobacz budowę części kompleksu:

Cały kompleks zgodnie z założeniem architektów odznacza się oryginalnym kształtem, który prócz wartości estetycznej ma także duże znaczenie praktyczne -  pochyłe dachy zapewniają mnóstwo naturalnego światła. Ponadto autorzy tłumaczą że zaprojektowali osiedle wypełniając maksymalnie dozwolone gabaryty, miejscami budując nisko, tak aby jak najwięcej mieszkań miało widok na morze. Prace zgodnie z harmonogramem mają się zakończyć na początku 2013 roku, wtedy to, na nabrzeżu staną wielowymiarowe budynki, oferujące przyszłym lokatorom ponad 200 różnorodnych mieszkań.

 

Isbjerget - apartamenty z widokiem na morzeIsbjerget - apartamenty z widokiem na morze. Wizualizacja.Isbjerget - apartamenty z widokiem na morze. Wizualizacja.

 

ZOBACZ TAKŻE:


Minimalizm nie lubi kompromisów


Domek zabaw ożywił zaniedbany plac


Architektura w Kopenhadze TOP 10


Skomentuj:

Aarhus, nowoczesne osiedle nad Bałtykiem