Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Marsylia: Europejska Stolica Kultury 2013

red

Marsylia obok słowackich Koszyc to tegoroczna Europejska Stolica Kultury 2013. Dzięki tej zaszczytnej funkcji, francuskie miasto wzbogaciło się o nowe muzeum, a w odrestaurowanych przestrzeniach znalazły się sale koncertowe i wystawowe

A general view shows the construction site of the Villa Mediterranee cultural centre in Marseille, January 11, 2013. The centre, based next to the new Museum of Civilizations from Europe and the Mediterranean (MuCEM) will open 2013 as the southern French city becomes the European Capital of Culture. REUTERS/Jean-Paul Pelissier (FRANCE - Tags: CITYSCAPE ENTERTAINMENT BUSINESS CONSTRUCTION)
The Villa Méditerranée, w której mieści się CeReM zaprojektował architekt Stefano Boeri. Wystawy będzie można oglądać między innymi w podwodnej galerii (zdj. trakcie budowy)
REUTERS/JEAN-PAUL PELISSIER

Leżąca na południu kraju Marsylia to już czwarte francuskie miasto które pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Pierwszym był Paryż (1989 r.), następnie Awinion (2000 r.) oraz Lille (2004). W sumie na przygotowania Marsylia przeznaczyła ponad 660 mln euro. Z tych środków przeprowadzono wiele modernizacji i zbudowano kilka nowych obiektów kulturalnych. Do najważniejszych należy adaptacja olbrzymiego portowego hangaru na przestrzeń przygotowaną do działań artystycznych (J1), oraz przebudowa starego, pochodzącego z 1926 r. portowego silosu na halę koncertową (Le Silo).

Le Silo, Marsyliaźródło: www.les-docks-marseille.com

Z nowych budynków wymienić można zaprojektowane przez Rudyego Ricciotti Muzeum Cywilizacji Europejskich (MuCEM) oraz CeReM - Centre Regional de la Mediterranee, którego autorem jest architekt Stefano Boeri. CeReM ma być miejscem, które będzie przypominać o historii oraz dorobku kulturalnym nie tylko Francji, ale też państw basenu Morza Śródziemnego. Wystawy będzie można oglądać między innymi w podwodnej galerii.

Marsylia jako ESK nie ograniczyła się do działań w obrębie administracyjnych granic miasta. Do projektu przyłączyło się kilkadziesiąt mniejszych miejscowości z całego regionu, które na ten rok obrały wspólną, promocyjną strategię pod hasłem "Marsylia-Prowansja".

Przypomnijmy, że w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław. Dlatego warto prześledzić jak wielkie przygotowania poczyniły władze Marsylii oraz - już z końcem roku - przeanalizować ile nowych obiektów Wrocław musi wybudować, a ile odnowić by te mogły w pełni zaspokoić kulturalne potrzeby przyjezdnych gości.

Poniżej film przedstawiający nowe obiekty kulturalne w Marsylii:

więcej na: www.mp2013.fr

Skomentuj:

Marsylia: Europejska Stolica Kultury 2013