Marsylia: Europejska Stolica Kultury 2013
Marsylia obok słowackich Koszyc to tegoroczna Europejska Stolica Kultury 2013. Dzięki tej zaszczytnej funkcji, francuskie miasto wzbogaciło się o nowe muzeum, a w odrestaurowanych przestrzeniach znalazły się sale koncertowe i wystawowe







Leżąca na południu kraju Marsylia to już czwarte francuskie miasto które pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Pierwszym był Paryż (1989 r.), następnie Awinion (2000 r.) oraz Lille (2004). W sumie na przygotowania Marsylia przeznaczyła ponad 660 mln euro. Z tych środków przeprowadzono wiele modernizacji i zbudowano kilka nowych obiektów kulturalnych. Do najważniejszych należy adaptacja olbrzymiego portowego hangaru na przestrzeń przygotowaną do działań artystycznych (J1), oraz przebudowa starego, pochodzącego z 1926 r. portowego silosu na halę koncertową (Le Silo).
Z nowych budynków wymienić można zaprojektowane przez Rudyego Ricciotti Muzeum Cywilizacji Europejskich (MuCEM) oraz CeReM - Centre Regional de la Mediterranee, którego autorem jest architekt Stefano Boeri. CeReM ma być miejscem, które będzie przypominać o historii oraz dorobku kulturalnym nie tylko Francji, ale też państw basenu Morza Śródziemnego. Wystawy będzie można oglądać między innymi w podwodnej galerii.
Marsylia jako ESK nie ograniczyła się do działań w obrębie administracyjnych granic miasta. Do projektu przyłączyło się kilkadziesiąt mniejszych miejscowości z całego regionu, które na ten rok obrały wspólną, promocyjną strategię pod hasłem "Marsylia-Prowansja".
Przypomnijmy, że w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław. Dlatego warto prześledzić jak wielkie przygotowania poczyniły władze Marsylii oraz - już z końcem roku - przeanalizować ile nowych obiektów Wrocław musi wybudować, a ile odnowić by te mogły w pełni zaspokoić kulturalne potrzeby przyjezdnych gości.
- Więcej o:
- sztuka
Nowy oddział Luwru. Satelita słynnego muzeum otwarty w górniczym miasteczku Lens
Tańczące budynki i pączkujące bryły. Oto architektura według Victora Enricha
Galeria sztuki w starym kościele [Elbląg]
Polskie budynki najlepsze na świecie według serwisu ArchDaily
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce