Cuda na dachu Le Corbusiera
Gigantyczne popiersie Le Corbusiera to jedna z atrakcji trwającej w Marsylii wystawy zatytułowanej MaMo. Rzeźba stanęła na dachu legendarnej Jednostki Mieszkalnej zaprojektowanej przez architekta









Kultową Jednostkę Le Corbusier zaprojektował w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Budowa betonowego budynku zakończyła się w 1952 roku i wiązała się z wieloma kontrowersjami. Obiekt był rewolucyjny jak na tamte czasy nie tylko ze względu na zastosowane rozwiązania w jego budowie, ale również dlatego, że wprowadzał nową filozofię życia. Jego mieszkańcy musieli nauczyć się z niego korzystać ponieważ Jednostka nie była wyłącznie sypialnią, ale oferowała wiele innych funkcji miedzy innymi przestrzeń do uprawiania sportu, pomieszczenia edukacyjne, medyczne i hotel.
Strefą publiczną stał się dach, który pełnił funkcję dużego tarasu. To właśnie na tym tarasie już kilka lat temu wystawę swoich prac chcieli zorganizować francuski designer Ora Ito i artysta Xavier Veilhan. Udało im się dopiero teraz, kiedy Marsylia dzieży tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wystawę MaMo (skrót od Marseille Modular) otwarto na początku czerwca.
fot. REUTERS/Jean-Paul Pelissier
Galeria sztuki mieści się nie tylko na dachu Jednostki, ale również w pomieszczeniu byłej siłowni. Można tu obejrzeć rzeźby i instalacje Xaviera Veilhana, które zostały wykonane specjalnie z myślą o Jednostce. Uwagę przykuwa zwłaszcza duże, niebieskie popiersie "ojca" Jednosti, Le Corbusiera. Organizatorzy podkreślają, że chcieliby, aby w przyszłości na dachu Jednostki powstała jeszcze kawiarnia i księgarnia, tak by miejsce było chętniej odwiedzane przez turystów.
Marsylia: Europejska Stolica Kultury 2013
Mistrz iluzji! Artysta namalował największy obraz świata [ZDJĘCIA]
Nowy oddział Luwru. Satelita słynnego muzeum otwarty w górniczym miasteczku Lens
Street art na klatkach schodowych. Hit czy kit?
Wotrubakirche w Wiedniu - architektura z betonu i światła [IKONY ARCHITEKTURY]
Paryż to nie tylko Luwr i urokliwe kamienice. Postmodernistyczne osiedla stolicy Francji
Instytut Salka autorstwa Louisa Kahna [IKONY ARCHITEKTURY]
Socjalistyczna architektura Belgradu rodem z przyszłości