Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cuda na dachu Le Corbusiera

red

Gigantyczne popiersie Le Corbusiera to jedna z atrakcji trwającej w Marsylii wystawy zatytułowanej MaMo. Rzeźba stanęła na dachu legendarnej Jednostki Mieszkalnej zaprojektowanej przez architekta

Kultową Jednostkę Le Corbusier zaprojektował w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Budowa betonowego budynku zakończyła się w 1952 roku i wiązała się z wieloma kontrowersjami. Obiekt był rewolucyjny jak na tamte czasy nie tylko ze względu na zastosowane rozwiązania w jego budowie, ale również dlatego, że wprowadzał nową filozofię życia. Jego mieszkańcy musieli nauczyć się z niego korzystać ponieważ Jednostka nie była wyłącznie sypialnią, ale oferowała wiele innych funkcji miedzy innymi przestrzeń do uprawiania sportu, pomieszczenia edukacyjne, medyczne i hotel.

Strefą publiczną stał się dach, który pełnił funkcję dużego tarasu. To właśnie na tym tarasie już kilka lat temu wystawę swoich prac chcieli zorganizować francuski designer Ora Ito i artysta Xavier Veilhan. Udało im się dopiero teraz, kiedy Marsylia dzieży tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wystawę MaMo (skrót od Marseille Modular) otwarto na początku czerwca.

Galeria sztuki mieści się nie tylko na dachu Jednostki, ale również w pomieszczeniu byłej siłowni. Można tu obejrzeć rzeźby i instalacje Xaviera Veilhana, które zostały wykonane specjalnie z myślą o Jednostce. Uwagę przykuwa zwłaszcza duże, niebieskie popiersie "ojca" Jednosti, Le Corbusiera. Organizatorzy podkreślają, że chcieliby, aby w przyszłości na dachu Jednostki powstała jeszcze kawiarnia i księgarnia, tak by miejsce było chętniej odwiedzane przez turystów.

Skomentuj:

Cuda na dachu Le Corbusiera