Dom w Utrechcie jak idealna kostka
Powstał w dzielnicy, w której wszystkie nowe budynki mają kanciaste kształty

















Dom kostka powstał w 300 tysięcznym Utrechcie w centralnej części Holandii. Zaprojektowali go architekci z biura 123 DV Architecture & Consult. Budynek znalazł się w niezwykłym otoczeniu. Powstał bowiem w tak zwanej "cube island" - dzielnicy, w której budowane domy mają kanciaste kształty.
Architekci projektując dom kierowali się zasadą "10x10x10 House" i chcieli stworzyć najwięcej przestrzeni w budynku o najprostszym kształcie. Dom ma trzy poziomy. Jego elewacja jest spokojna. Dominującą biel przełamują czarne pasy, które zostały umieszczone na wysokości okien oraz drewniany narożnik, który skrywa główne wejście. Z tyłu budynku znalazł się taras. Można się do niego dostać przez mocno przeszklony parter.
Co ciekawe tylna ściana jest pozbawiona okien. To właśnie w tej części domu architekci zaplanowali łazienkę i toaletę. Mimo braku okien do pomieszczeń tej części budynku dociera naturalne światło. Umożliwia to świetlik, który przecina sufit niemal na całej szerokości.
fot. Christiaan de Bruijne
Również we wnętrzu dominują spokojne barwy. Czerń, biel i odcienie szarości urozmaica jedynie pomalowana na czerwony kolor klatka schodowa.
Dom w cenie kawalerki. Architekci zbudowali go dla siebie
Ceglany dom w Holandii
Niezwykłe domy do wynajęcia. Nie tylko dla milionerów, noc za jedyne...
Jak mieszkają Finowie
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Nowoczesny dom na brzegu jeziora. Siedlisko wtopione w naturę
Domki Cichosza w Szydłowie. Ambona zamiast nowoczesnej stodoły
Harmonijny projekt. Dom architekta w Młynisku