Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Shenzhen Stock Exchange - budynek z lewitującą bazą

graberski

Biuro projektowe Office for Metropolitan Architecture zaprojektowało nową filię giełdy chińskiej, która ma powstać w mieście Shenzhen. W odróżnieniu od innych budynków, baza tego obiektu nie znajduje się przy ziemi lecz jest zawieszona w powietrzu...

Office for Metropolitan Architecture
Office for Metropolitan Architecture

Shenzhen Stock Exchange ma powstać w mieście Shenzen, w prowincji Guangdong. Jeszcze w latach 70' tych była to mała osada rybacka. W zeszłym roku ONZ oszacowało, że mieszka tam 10,7 milionów mieszkańców. Jest to jedno z najlepiej rozwijających się miast w Chinach.

Od wielu tysięcy lat budynki projektowano tak, by ich najszerszą częścia była ich podstawa. Było to spowodowane kilkoma czynnikami, głównie konstrukcyjnymi. W przypadku budynku giełdy, kanon ten został złamany. Architekci OMA umieścili ''bazę'' aż 36 metrów nad ziemią i stworzyli z niej jakby zawieszoną platformę. Giełda w Shenzhen jest w głównej mierze giełdą wirtualną, elektroniczną. Jej głównym ograniczeniem jest kapitał, nie grawitacja. Symbolem tego ma być właśnie nowy wieżowiec. Projektanci uważają bowiem, że biura nie powinny jedynie oferować przestrzeni do pracy, lecz oddawać duszę i charakter firmy.

Wymiary podniesionej bazy mają wynosić około 160mx100m. Będzie się ona składała z trzech głównych kondygnacji oraz jednogo półpiętra. Stropodach będzie dostępny dla pracowników. Znajdą się tam kawiarenki, fontanny oraz małe placyki, by maklerzy mogli w jakiś sposób odpocząć. Konstrukcja podium została oparta na ośmiu kolumnach (czterech głównym i czterech dodatkowych).

Przez środek bazy przechodzi 250 metrowa wieża. Jej fasada została skonstruowana w taki sposób, że o różnych porach dnia inaczej odbija światło. Podczas dużego słońca budynek wręcz lśni, podczas zachodu staje się niemal niewidoczny, gdy pada deszcz sprawia wrażenie jakby się mienił, zaś w nocy emanuje światłem niczym lampion. W otoczeniu stoją budynki o zbliżonej do siebie architekturze, więc projektanci nie chcieli aby SSE stylowo wyróżniał spośród nich. Stąd też na pierwszy rzut oka sama wieża może wydawać się trochę nudna i banalna. Jednak są to tylko pozory. Elewacja budynku składa się z dwóch warstw.

Pierwsza wewnętrzna złożona jest ze zwykłych okien i szkieletu stalowego, natomiast druga warstwa, całkowicie szklana powoduje, że ów szkielet rzuca swój cień na nią. Dzięki temu zabiegowi z zewnątrz widać praktycznie cała konstrukcję budowli. Na 48 piętrach znajdzie się przestrzeń biurowa o powierzchni 200 tysięcy m2. Z tego aż 48 tysięcy m2 będzie się znajdować w uniesionej bazie. To w niej i na niższych kondygnacjach umieszczona zostanie giełda. Na wyższych piętrach natomiast, znajdą się zwykłe biurapod wynajem. Pod budynkiem znajdą się jeszcze trzy kondygnacje piwnic, gdzie umieszczone zostaną podziemne parkingi.

Kilka dni temu odbyła się uroczysta ceremonia rozpoczynająca budowę obiektu. Poza licznie zgromadzonymi przedstawicielami władz, zebrała się też cała ekipa projektowa z OMA łącznie z jednym z założycieli Rem Koolhaas'em. Zakończenie budowy póki co planowane jest na 2010 rok.

    Więcej o:

Skomentuj:

Shenzhen Stock Exchange - budynek z lewitującą bazą