Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żywa elewacja z Seulu

ucho

Elegancja i prostota to czynniki, które użyte w odpowiednich proporcjach mają duże szanse dać dobrą architekturę. Przyprawione odrobiną fantazji w postaci naturalnej, trawiastej okładziny i zaokrąglonych przeszkleń ukoją nasze poczucie estetyki po ciężko spędzonym pierwszym dniu nowego roku.

Yong-Kwan Kim
Yong-Kwan Kim

Propozycja południowokoreańskiego architekta Minsuka Cho z biura Mass Studies to dwupiętrowy budynek znajdujący się w handlowej dzielnicy Seulu. Na parterze zlokalizowany jest butik belgijskiej projektantki Ann Demeulemeester charakteryzujący się dość awangardowym wystrojem. Organiczne, zaokrąglone połacie brązowego betonu, rozległe przeszklenia i kontrastujące z nimi białe wyposażenie wnętrza to połączenie surowe ale i intrygujące.

Surowości tej nie odnajdziemy w fasadzie budynku wyłożonej miękką i naturalną okładziną ze specjalnie przygotowanej trawy. W otoczeniu pełnym nowoczesnych biurowców i sklepów, budynek wprowadza ożywczy powiew świeżości. Autorzy opisują swoje dzieło jako żywy organizm, który ma być w ich zamierzeniu połączeniem natury ze sztucznym tworem.

Na pierwszym piętrze mieści się restauracja, do której prowadzą charakterystyczne schody, będące kluczowym elementem wschodniej części budynku. Pomalowane na biało korytarze uwodzą swoją prostotą, a zielone, naturalne wstawki wraz z oryginalnymi przeszkleniami dopełniają udaną kompozycję. Na najwyższym poziomie zlokalizowany jest taras będący częścią restauracji.

Niewielki budynek robiący wielkie wrażenie, elegancki i nie udziwniony. W natłoku handlowych molochów i otaczającej nas gigantomanii doskonale pokazuje, że można projektować i w ten sposób. Duży plus dla Mass Studies.

    Więcej o:

Skomentuj:

Żywa elewacja z Seulu