Żywa elewacja z Seulu
Elegancja i prostota to czynniki, które użyte w odpowiednich proporcjach mają duże szanse dać dobrą architekturę. Przyprawione odrobiną fantazji w postaci naturalnej, trawiastej okładziny i zaokrąglonych przeszkleń ukoją nasze poczucie estetyki po ciężko spędzonym pierwszym dniu nowego roku.


Propozycja południowokoreańskiego architekta Minsuka Cho z biura Mass Studies to dwupiętrowy budynek znajdujący się w handlowej dzielnicy Seulu. Na parterze zlokalizowany jest butik belgijskiej projektantki Ann Demeulemeester charakteryzujący się dość awangardowym wystrojem. Organiczne, zaokrąglone połacie brązowego betonu, rozległe przeszklenia i kontrastujące z nimi białe wyposażenie wnętrza to połączenie surowe ale i intrygujące.
Fot. Yong-Kwan Kim
Surowości tej nie odnajdziemy w fasadzie budynku wyłożonej miękką i naturalną okładziną ze specjalnie przygotowanej trawy. W otoczeniu pełnym nowoczesnych biurowców i sklepów, budynek wprowadza ożywczy powiew świeżości. Autorzy opisują swoje dzieło jako żywy organizm, który ma być w ich zamierzeniu połączeniem natury ze sztucznym tworem.
Fot. Yong-Kwan Kim
Na pierwszym piętrze mieści się restauracja, do której prowadzą charakterystyczne schody, będące kluczowym elementem wschodniej części budynku. Pomalowane na biało korytarze uwodzą swoją prostotą, a zielone, naturalne wstawki wraz z oryginalnymi przeszkleniami dopełniają udaną kompozycję. Na najwyższym poziomie zlokalizowany jest taras będący częścią restauracji.
Fot. Yong-Kwan Kim
Fot. Yong-Kwan Kim
Niewielki budynek robiący wielkie wrażenie, elegancki i nie udziwniony. W natłoku handlowych molochów i otaczającej nas gigantomanii doskonale pokazuje, że można projektować i w ten sposób. Duży plus dla Mass Studies.
Fot. Yong-Kwan Kim
Fot. Yong-Kwan Kim
Mass Studies
Fot. Yong-Kwan Kim
Żywa elewacja z Seulu
Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością
Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu
Zaha Hadid: ikona współczesnej architektury
Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!
Frank Lloyd Wright - architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty
The Link – biura przyszłości z systemami ALUPROF
Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Wejścia zaprojektowała Snøhetta