Digital water pavillion - wodny pawilon na EXPO 2008 już działa
W pawilonie wzniesionym z okazji EXPO w Saragossie dosłownie wszystko płynie.
O niezwykłym projekcie pisaliśmy już w zeszłym roku przy okazji prezentacji budynków stworzonych z wody, chmur i twawy. Pawilon zaprojektowany przez biuro Carlo Ratti Associatti we współpracy z naukowcami z Massachusetts Institute of Technology został otwarty dla gości wystawy w Saragossie na początku tygodnia.
Budynek nie ma oczywiście służyć jako obiekt mieszkalny. Jest on raczej traktowany jako inteligentna maszyna, porównywana przez twórców do gigantycznej drukarki, która zamiast atramentu, tworzy przestrzenne obrazy za pomocą wody. W pawilonie mieści się biuro turystyczne oraz punkt informacyjny dla gości wystawy.
Źródłem wody tworzącej ściany pawilonu jest system dysz umieszczonych wzdłuż krawędzi dachu. Każda z nich sterowana jest niezależnie przy pomocy specjalnego oprogramowania wykorzystującego umieszczone dookoła czujniki. Inteligentny system reaguje dynamicznie na zmiany w otoczeniu. W momencie kiedy zwiedzający zbliży się do pawilonu, pobliskie dysze zostaną zamknięte otwierając w ścianie wody przejście - dokładnie w miejscu, gdzie znajdować się będzie zaskoczony gość.
Dach pawilonu unoszony będzie za pomocą systemu podnośników hydraulicznych. W przypadku silniejszych podmuchów wiatru, zostanie on obniżony, minimalizując wątpliwą przyjemność niespodziewanego prysznica. Natomiast po godzinach pracy konstrukcja budynku będzie opuszczana do poziomu ziemi, pozostawiając jedynie płytki brodzik o kształcie odpowiadającym zarysowi obiektu.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design