Mobile Performance Venue - mobilna arena
Niektóre budynki projektuje się tak, by były ikonami miast, w których powstają. Są i takie, które nigdzie nie zagrzeją zbyt długo miejsca. Mobile Performance Venue, to zdaniem autorów - norweskiej pracowni Various Architects, największa mobilna arena na świecie.
Projekt powstał specjalnie na potrzeby spektaklu ?ID - Identity of the soul", który ruszy w światowe tournee już za rok. Arena będzie ciągle zmieniać miejsce lokalizacji, dlatego też głównym zadaniem projektantów było zredukowanie jej wagi do optymalnego minimum. Cel udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu aluminiowych ram oraz nadmuchiwanej, heksagonalnej powłoce.
Arena ma kształt elipsy o powierzchni 3900 m2 i wymiarach 60 x 90 m, a jej wysokość waha się od 11 do 17 metrów. W centrum budynku znajduje się scena, która jest w stanie pomieścić nawet 3500 osób. Zewnętrzna ściana sceny oddzielona jest jedynie heksagonalną powłoką, co zapewnia wolny dostęp do umieszczonych na niej projektorów.
Budynek pomieści również takie podstawowe pomieszczenia jak łazienki, garderoby, biura, oraz szatnie. Dodatkowo zaprojektowano także półpiętro, które służyć ma jako przestrzeń wystawiennicza oraz miejsce imprez.
Nadmuchiwana powłoka wykonana została z polichlorku winylu (PVC), który jest w stu procentach odnawialny. W razie złych warunków pogodowych arena przykrywana jest dachem wykonanym również z PVC.
Konstrukcja oparta jest na owalnym szkielecie, który stabilizuję nadmuchiwaną powłokę, a w niektórych miejscach całkowicie osłania arenę. W zależności od potrzeb, powierzchnia areny może być modyfikowana - od 1500 do 3900 m2.
źródło: variousarchitects.no
Mobile Performance Venue mieści się w 30 kontenerach. Jej montaż zajmuje dwa tygodnie, natomiast na złożenie obiektu potrzeba tygodnia.
- Więcej o:
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch