Libeskind w Dreźnie
Nowy projekt Daniela Libeskinda niczym ostrze noża wbije się w budynek starego drezdeńskiego arsenału. Budowa Muzeum wojskowo - historycznego w Dreźnie ruszyła przed paroma dniami.
Neoklasycystyczna budowla zostanie skonfrontowana z konstrukcją w kształcie klina składającą się głównie z betonu , stali i szkła.
Muzeum łączy dwie części arsenału i jest przestrzenią, która ma zachęcić do refleksji nad przeszłością i wnioskami jakie można z niej wyciągnąć. Konflikt, przemoc, cierpienie, to wartości, które Libeskind chce podkreślić w swoim projekcie, gdyż muzeum ma nie tylko prezentować historię militaryzmu, ale również historię tych, których wojna dotknęła najbardziej - jej ofiar.
Jak mówi sam Libeskind, projekt podejmuje dialog starego z nowym. Budynek muzeum symbolicznie zwraca się ku starej części miasta. Jego transparentna bryła przeciwstawiona została solidnym murom arsenału.
Największe muzeum w Dreźnie będzie miało powierzchnię około 20 tys. m2 i zostanie ukończone już w 2009 roku.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?