Studenckie M1 od Ofis Arhitekti
Kolejny przykład dobrej słoweńskiej architektury. Biuro Ofis Arhitekti wygrało konkurs na projekt akademików w Paryżu.

Nowoczesny kompleks akademików powstanie w 19 dzielnicy Paryża tuż przy Route des Petits Ponts. Budynki są częścią projektu rozbudowy dzielnicy, którym zajmuje się biuro Reichen & Robert architects. Do 2012 roku obok akademików powstanie także nowa trasa tramwajowa.
Budynki akademików musiały spełnić wiele wymogów. Przede wszystkim muszą być zgodne z ?zieloną" polityką francuskiej stolicy i powstać do 2010 roku. BiuroOfis Arhitekti postawiło więc na prostotę i ekologiczne rozwiązania - zwycięski projekt przez cały rok będzie zachowywał równowagę cieplną dzięki dobrej wentylacji i odpowiedniej izolacji.
Wygląd projektu został również narzucony przez wymiary i kształt parceli przeznaczonej pod budowę. Szeroka na 11 metrów i ciągnącą się wzdłuż przez 200 metrów działka sprawiła, iż budynki wchodzące w skład projektu będą stały w rzędzie, jeden przy drugim otoczone przez boisko oraz tory tramwajowe, ścieżkę rowerową i chodnik.
Kompleks składać się będzie z modułów o różnych wielkościach, które poukładane na sobie tworzą nieregularną konstrukcję. Każdy z modułów podzielony będzie na studenckie apartamenty. Większość modułów posiada również dostęp do logii, które są przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni budynku. Na parterze usytuowane będą kawiarnia, lobby oraz pokoje dla niepełnosprawnych studentów. Na wyższych kondygnacjach znajdować się będą pozostałe pokoje oraz taras.
Wentylację w budynku reguluje system VMC (Ventilation Mécanique Controlee). Budynek izolować będzie dodatkowa, 16-centymetrowa warstwa, która ma pełnić także funkcję dźwiękoszczelną.
Wschodnia ściana kompleksu zostanie pokryta bambusowymi listwami. Dodatkowo w lecie budynki w części przykryte zostaną pnączem.
Projekt biura Ofis Arhitekti, to nie tylko przyjazny dla środowiska kompleks, to również miejsce przyjazne dla jego mieszkańców, tworzące idealną atmosferę zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG