Geometryczna esencja islamu
Na początku grudnia, w stolicy Kataru odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Sztuki Islamskiej.
Żeglarzy wpływających do malowniczej zatoki Doha wita od niedawna budowla w kolorze przywodzącym na myśl piasek pustyni. Na początku grudnia, w stolicy Kataru odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Sztuki Islamskiej.
Budynek zaprojektowany został przez Ieoh Ming Peia - laureata nagrody Pritzkera , nazywanej architektonicznym Noblem. W poszukiwaniu inspiracji, projektant wybrał się w podróż śladami muzułmańskiej architektury. Chcąc odnaleźć jej esencję odwiedził miejsca silnie naznaczone kulturą islamu, jak Hiszpania, Tunezja, Syria, Damaszek czy Indie.
Efektem poszukiwań architekta okazały się proste, surowe, geometryczne formy. Powstał budynek - rzeźba, którego wizerunek kształtowany jest przez wzajemne relacje światła i cienia. Stojący na sztucznej wyspie, otoczony wodą obiekt został w maksymalny sposób wyeksponowany. Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru budowli, do jego wykończenia użyto szlachetnych materiałów, sprowadzonych z najdalszych zakątków świata.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design