Geometryczna esencja islamu
Na początku grudnia, w stolicy Kataru odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Sztuki Islamskiej.
Żeglarzy wpływających do malowniczej zatoki Doha wita od niedawna budowla w kolorze przywodzącym na myśl piasek pustyni. Na początku grudnia, w stolicy Kataru odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Sztuki Islamskiej.
Budynek zaprojektowany został przez Ieoh Ming Peia - laureata nagrody Pritzkera , nazywanej architektonicznym Noblem. W poszukiwaniu inspiracji, projektant wybrał się w podróż śladami muzułmańskiej architektury. Chcąc odnaleźć jej esencję odwiedził miejsca silnie naznaczone kulturą islamu, jak Hiszpania, Tunezja, Syria, Damaszek czy Indie.
Efektem poszukiwań architekta okazały się proste, surowe, geometryczne formy. Powstał budynek - rzeźba, którego wizerunek kształtowany jest przez wzajemne relacje światła i cienia. Stojący na sztucznej wyspie, otoczony wodą obiekt został w maksymalny sposób wyeksponowany. Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru budowli, do jego wykończenia użyto szlachetnych materiałów, sprowadzonych z najdalszych zakątków świata.
- Więcej o:
Marcin Sadowski o ambasadzie RP w Berlinie: wrażliwa twarz dyplomacji
Centralna Kolej Transandyjska. Jedno z najważniejszych osiągnięć światowej inżynierii jest dziełem Polaka
Nowa siedziba ambasady RP w Berlinie projektu JEMS Architekci
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie projektu Heneghan Peng Architects. Największe muzeum archeologiczne na świecie
Rozwiązania polskiej marki Aluprof w wieżowcu Flatiron w Nowym Jorku
Rusza akcja “Architekci grają dla WOŚP 2025”! Zapraszamy architektów, projektantów i firmy do udziału w wyjątkowej inicjatywie charytatywnej
Futuro House - latające spodki z Finlandii