Duże, małe - okrągłe
Lubimy je. Są inne niż wszystkie. I nawet mijając je w zwykły szary dzień, nie sposób się nie uśmiechnąć. Mowa o ?okrąglakach".
Wiele miast je posiada, w wielu je wyburzono, ale też w niezliczonej liczbie miastach ktoś w końcu wpadnie na pomysł, by je wybudować. Okrągłe budynki bezsprzecznie ożywiają tkankę miejską, przełamują monotonną geometrię prostopadłościennych wieżowców i chociaż bywa, że ich nieestetyczna bryła , będąca rezultatem szaleńczej wizji architekta może budzić niesmak, to często nie zagraża to sympatii, jaką wywołuje w nas taki "okrąglaczek".
Najbardziej znanym okrąglakiem i jednocześnie jednym z najstarszych w Polsce, jest poznański... Okrąglak właśnie. Budynek przy ul. Mielżyńskiego 17 pełniący niegdyś funkcję Domu Towarowego zaprojektowany został przez Marka Leykama. Powstał w latach 1949 - 1954, a w późniejszym czasie dobudowano do niego dziewiąte piętro. Obiekt posiada charakterystyczną, okrągłą klatkę schodową o trzech traktach, co niekiedy może zmylić jej użytkowników. Obecnie nie jest już miejscem handlu - powoli umiera od środka, by niebawem narodzić się na nowo za sprawą inwestora - Centrum Development & Investments, który kilka dni temu zaprezentował swoją propozycję jego rewitalizacji .
Po konsultacjach z Miejskim Konserwatorem Zabytków zdecydowano, że Okrąglak zachowa swoje wartości historyczne i architektoniczne, ale także zmieni funkcję z handlowej na biurową. Nowy budynek będzie obiektem biurowym wysokiej klasy, z dodatkową przestrzenią handlową na parterze oraz gastronomiczną w części podziemnej.
Nie możemy się doczekać, wszak ożywi to z pewnością tę część miasta, bardziej niż pobliskie kebaby, fastfoody i stragany Górali.
Innym przykładem "okrągłej architektury" może poszczycić się również Warszawa . Choć na jej planie znalazłoby się pewnie więcej okrągłych budynków, to jeden jest szczególnie rozpoznawany. To Rotunda. Jakby nie patrzeć swoje przeszła, ale od lat sześćdziesiątych w dalszym ciągu nie przestaje być odniesieniem dla wielu mieszkańców stolicy. Wielokrotnie prowadzono rozmowy dotyczące jej ewentualnego zburzenia, jednak Rotunda ze swym peerelowskim klimatem pozostaje nieśmiertelna.
Szczecin także ma swoje prawie okrągłe cacko. W samym centrum miasta w 1992 roku stanął potocznie zwany Termosem tudzież Termostatem biurowiec PAZIM, w którym mieści się m. in. siedziba Polskiej Żeglugi Morskiej. Fakt - nie jest to typowa walcowata bryła, dąży bardziej do tego, by ukryć swoje z nim pokrewieństwo niż dodatkowo je podkreślać. Za to ostatnie - ekskluzywne 22 piętro - to świetne miejsce do podziwiania panoramy Szczecina, ale także chwili wytchnienia, złapania dystansu do pędzącego w dole miasta .
W niedługim czasie także Londyn dołączy do miast cieszących się "na okrągło" (choć zapewne wiele okrągłych budynków już posiada), bowiem na okoliczność Olimpiady w 2012 roku powstanie wioska olimpijska, której częścią będzie ICONA - zespół mieszkalny dla sportowców. Przyglądając się poniższym projektom nie sposób się oprzeć wrażeniu, że jest to unowocześniona i udoskonalona forma poznańskiego Okrąglaka... No i przede wszystkim bardziej kolorowa.
To oczywiście kropla w morzu. Okrągłych budynków w Polsce i na świecie jest dużo więcej. W tym miejscu jednak liczymy na Waszą inicjatywę i odzew. Przysyłajcie do nas zdjęcia i nazwy okrągłych budynków, o których chcielibyście czytać i które chcielibyście oglądać, a z pewnością o nich napiszemy!
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design