Mgła nad Hyde Parkiem
Ujawniono projekt tegorocznego pawilonu Serpentine Gallery. W tym roku powstał on w pracowni SANAA.

Letni pawilon londyńskiej galerii to wielkie wydarzenie zarówno w świecie sztuki, jak i architektury. Jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych przedsięwzięć architektonicznych, a to za sprawą nazwisk, które firmują wydarzenie. Co roku do projektu zaprasza się największe sławy światowej architektury. Pawilon zaprojektowali już m.in. Zaha Hadid, Daniel Libeskind, Rem Koolhaas, Oscar Niemeyer i Frank Gehry, który wykonał zeszłoroczny projekt. W tym roku zadanie powierzono japońskiej pracowni SANAA, którą tworzą Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa. Jedynym wymogiem, jaki stawia się twórcom, jest brak zrealizowanych projektów w Wielkiej Brytanii.
Pawilon powstanie przed galerią, która mieści się w królewskich ogrodach Kensigton usytuowanych w Hyde Parku. Propozycja japońskich architektów to otwarta konstrukcja. Falujący aluminiowy dach oparty na cienkich wspornikach wije się pomiędzy drzewami. Projekt zdaniem twórców, ma wyglądać jak cienka warstwa aluminium unosząca się swobodnie niczym dym. Odbijający światło i niebo baldachim będzie zmieniał wygląda wraz ze zmianą pogody i natężenia światła. Jego wysokość będzie zmienna, w niektórych miejsca dosięgnie ziemi, a dzięki zastosowanym materiałom doskonale wtopi się w otoczenie. Jego otwarta struktura ma pozwolić na bardziej swobodne zwiedzanie wystaw, które może być połączone ze spacerem po parku, w pawilonie można będzie również poczytać, posłuchać muzyki lub po prostu się zrelaksować.
Propozycja japońskiego biura, to dziewiąty z kolei projekt pawilonu, który czynny będzie od lipca do października. Serpentine Gallery jest jedną z najpopularniejszych londyńskich galerii prezentującą przede wszystkim sztukę współczesną. W lecie czasowy pawilon odwiedza około 250 tys. osób, co jest świetną promocją zarówno dla galerii, jak i architektów odpowiedzialnych za projekt. Twórczość Kazuyo Sejimy i Ryue Nishizawy określa się jako połączenie minimalizmu i technicznej złożoności. SANAA to ceniona w Japonii marka, na świecie znana m.in. za sprawą projektu nowojorskiego New Museum. Dzięki Serpentine Gallery architekci staną się zapewne bardziej rozpoznawalni i po raz kolejny udowodnią kunszt architektonicznego rzemiosła.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG