Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Swan - wieżowiec o wielu obliczach

NB

Nowy wieżowiec "Swan" w szwedzkim Gävle to dość kontrowersyjna propozycja biura architektonicznego ze Sztokholmu. Niektórym projekt kojarzy się z łabędziem innym ze słynną "Fontanną" Marcela Duchampa...

Nowy wysokościowiec "Swan" w Gävle, w Szwecji to propozycja biura architektonicznego ze SztokholmuPetrén Merom Architects oraz Scheiwiller Svensson Architects Office. Budynek został zaprojektowany dla Länsförsäkringar Gävleborg, szwedzkiej firmy bankowo- ubezpieczeniowej.

Obiekt o wysokości 150m będzie mieścić biura, hotele, sale konferencyjne i część rezydencjonalną (55,000m2 powierzchni użytkowej). Ma być to drugi, najwyższy budynek w Szwecji po Malmo Turning Torso Santiago Calatravy , którego wysokość wynosi 190m.

Dość specyficzna nazwa "Swan", czyli łabędź to pomysł firmy Länsförsäkringar, która jak na razie jako jedyna finansuje projekt. Niezwykła forma zaproponowanego przez architektów wieżowca może kojarzyć się z łabędziem. Są jednak i tacy, którzy uważają, iż przypomina siedzenie rowerowe, czy też... pisuar Duchampa tzw. Fontannę. Niektórzy porównują obiekt do rollercoastera. Jest to związane z tym, że bazę stanowi półokrągłe podium, z którego prostego boku wyrasta zwężająca się wieża. W środku podium znajduje się atrium. Opływowy kształt obiektu uzyskany będzie dzięki połączeniu stali i betonu, które w idealny sposób nadają się do tworzenia tego typu konstrukcji. Przeszklenia natomiast umożliwią widok na całą okolicę i nadadzą bryle lekkości.

"Rysowanie budynku to nadawanie wizji formy, szkicowanie filozofii. Budowanie domu bez wcześniejszej, szczegółowej analizy jest, jak budowanie domu bez położenia fundamentów. Chcemy zaoferować coś nowego, przekroczyć pewną granicę, wyjść poza tradycyjne pojmowanie architektury" - mówi Inger Lindberg Bruce z Scheiwiller Svensson Architects

"Swan", usytuowany w miejskim parku technologicznym będzie otoczony zielenią i ma być wyraźnym punktem orientacyjnym dzielnicy i całego miasta.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Swan - wieżowiec o wielu obliczach