Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sztuczne wyspy jak marzenie

NB

Sztuczne wyspy: świat luksusu, przepychu, piękna...popis potęgi gospodarczej i możliwości technologicznych. Budowanie wysp marzeń staje się coraz bardziej popularne. Modę zapoczątkowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, teraz podobne projekty są w planach wielu innych krajów.

Świat zachwyca się powstającymi masowo sztucznymi wyspami. Luksusowe archipelagi zaskakują rozmachem, pomysłowością i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wyspy w kształcie gwiazdy, palmy, kontynentu są często kaprysami bogatych ludzi. Niekiedy bywają jednak oryginalnym pomysłem na powiększenie przeludnionego terytorium kraju.

Autorami tych gigantomańskich projektów są najsłynniejsi, światowi architekci. Przodującą rolę odgrywają jednak biura z Niderlandów. Na fantazyjnych wyspach powstaje równie niesamowita architektura. Cuda inżynieryjno-architektoniczne ściągają rzesze zainteresowanych. Spektakularne realizacje z pozoru niemożliwe do zbudowania, umieszczone dodatkowo w rajskim otoczeniu są idealną propozycją dla wyrafinowanej klienteli.

Durrat al Bahrain jest największą sztuczną wyspą w Bahrajnie , po Amwaj Islands, będącą grupą sztucznych wysp zajmujących ok. 2 790 000 m.kw. Durrat al Bahrajn to zespół 13 wysp o powierzchni 20,000,000 . kw. Będą się na niej znajdować ekskluzywne hotele, pola golfowe, nowoczesna marina, a także place, plaże, parki i ogrody.

Interesującym przykładem jest The World w Dubaju - archipelag trzystu wysp tworzących mapę świata. Pomysł cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że już w fazie konstrukcji duża część założenia została wykupiona przez znane postacie ze świata filmu, muzyki i polityki.

Palm Islands to natomiast zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku u wybrzeża Dubaju. Określany ósmym cudem świata stał się symbolem możliwości i potęgi Emiratów Arabskich. Na założenie składają się trzy wyspy Palma Jumeirah, Palma Jebel Ali oraz Palma Deira. Zapewnią one dodatkowe 520 km plaży dla Dubaju. Wyspy mają mieć charakter luksusowy. Dlatego też budowane są na nich wysokiej klasy hotele i mieszkania. Warto wspomnieć, że przy wyjeździe z Palmy, na lądzie, realizowany jest kompleks Dubai Pearl - jedenaście wieżowców zawierających przestrzeń mieszkalną oraz biurowo-handlową.

Pomiędzy Palmą Jumeriah i Palmą Deira ma powstać projekt wysp w formie układu słonecznego, tzw. The Universe. Zakończenie budowy przewidziane jest na rok 2023.

Kolejną mega-realizacją u wybrzeża Dubaju jest Waterfront. Ma to być jedno z największych przedsięwzięć tego typu. Dzięki niemu linia brzegowa Dubaju powiększy się o 820 km. Projekt złożony ze sztucznych wysp i kanałów zostanie podzielony na pięć części o indywidualnym charakterze. Całością kieruje Reinier de Graaf i Rem Koolhaas.

Po Palm Islands i The World w Dubaju pojawiły się liczne propozycje innych sztucznych wysp. Cedar Island to ogromna wyspa w kształcie drzewa cedrowego w Libanie. Mają się na niej znaleźć same luksusy: hotele, centra turystyczne, mariny oraz dzielnice willowe. Dzięki temu Liban liczy na ściągnięcie do kraju wielu turystów i inwestorów. Nie jest to jednak typowa wyspa wakacyjna, ale raczej kolejne miasto podzielone na osiem obszarów o ściśle określony funkcjach.

W Niderlandach ma powstać wyspa o formie tulipana, na Morzu Czarnym - Federation Island - w kształcie Rosji, w Kanadzie ma ona odwzorowywać liść klonu, Palm Jebel Ali , to znów wyspa-wiersz. Patrząc na pomysły kolejnych krajów wydaje się, że jesteśmy dopiero na początku drogi ku megalomańskim, luksusowym projektom. Swoje plany ma nawet Sopot . Wstępne założenia mówią o budowie 10-hektarowej wyspy połączonej z lądem dwupoziomowym mostem. Największy na świecie sztuczny ląd chce zbudować Korea Południowa. Na wyspie, w luksusowych warunkach ma zamieszkać pół miliona osób.

Skomentuj:

Sztuczne wyspy jak marzenie