Projekt Bjarke Ingels Group najlepszy w Kazachstanie
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt siedziby Kazachskiej Biblioteki Narodowej. Jego zwycięzcą została duńska pracownia Bjarke Ingels Group. Propozycja Duńczyków zdeklasowała oferty innych znanych biur projektowych - m.in. Normana Fostera i Zahy Hadid.
Siedziba Kazachskiej Biblioteki Narodowej będzie zlokalizowana w stolicy Kazachstanu - Astanie. Gmach ma mieć powierzchnię 33 tys. m2, a jego nowoczesna forma ma stanowić "fundament przyszłości" dla kazachskiego narodu i jego nowej stolicy. Wnętrze biblioteki ma jednak odnosić się do tego co minione - gromadzony w niej będzie zbiór książek, gazet, filmów i innych materiałów dokumentujący dziedzictwo kazachskiej kultury i języka Kazachów. Z zewnątrz budynek ma być otoczony parkiem, zaprojektowanym tak by tworzył coś na kształt "biblioteki naturalnej", zawierającej w swojej "kolekcji", charakterystyczne dla Kazachstanu, okazy drzew, minerałów i skał.
Projekt scala cztery archetypiczne formy czasu i przestrzeni w nowy symbol narodowy. Koło, rotunda, łuk i jurta, zostały wyrażone w formie Wstęgi Moebiusa. Czytelność koła, dziedziniec rotundy, łuk bramy wejściowej, wreszcie łagodna forma jurty, zostały połączone w jedno, tworząc nowy narodowy pomnik, ujawniający się zarówno lokalnie jak i uniwersalnie, nowocześnie jaki i ponadczasowo, unikatowo jak i archetypicznie - mówi o architektonicznej koncepcji projektu, szef pracowni Bjarke Ingels.
Archiwum będzie zorganizowane wokół - jak go nazywają architekci - okręgu wiedzy, otoczonego z dwóch stron powietrzem i światłem. Ta perfekcyjna prostota okręgu, pozwala bowiem na klarowną i intuicyjną orientację w rosnących, zbiorach Kazachskiej Biblioteki Narodowej. Formie tej, towarzyszyć będzie szereg publicznych przestrzeni, okalających archiwum ze wszystkich stron. Podobnie jak Wstęga Möbiusa, przestrzenie te, płynnie przechodzą z zewnątrz do wewnątrz, a także od podstawy ku niebu, oferując tym samym spektakularne widoki na panoramę miasta i otaczający budynek krajobraz.
Połączenie tych dwóch, zachodzących na siebie, struktur (okręgu archiwum i spirali przestrzeni publicznych) pozwoliło na utworzenie Wstęgi Mobiusa, z fasadami przechodzącymi z zewnątrz do wewnątrz i z powrotem.
Źródło: Bjarke Ingels Group
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?