Stadiony na Mistrzostwa Świata w RPA
Dzisiaj w RPA rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. To nie lada gratka nie tylko dla zagorzałych miłośników sportu, ale także dla smakoszy architektury. Czy RPA przygotowało się na medal?
Jedno z największych wydarzeń sportowych w piłce nożnej wymagało brawurowej oprawy. Przygotowania w RPA trwały kilka lat. Dla fanów przygotowano dziesięć stadionów, z których aż pięć wybudowanych jest od podstaw, a wszystkie pozostałe poddano gruntownej renowacji.
Green Point Stadium - Kapsztad
proj. GMP von Gerkan, Marg und Partner
Stadion Green Point to jeden z pięciu stadionów RPA, który został zbudowany od podstaw specjalnie na potrzeby mistrzostw. Usytuowany w malowniczym sąsiedztwie morza oraz Góry Stołowej góruje nad Kapsztadem nie tylko jako ikona sportowych rozgrywek, ale także jako nowa ikona miasta. Otoczony jest rozbudowaną siecią komunikacyjną i hotelową.
Cała elewacja stadionu została wykonana z włókna szklanego, które skutecznie zmniejsza poziom hałasu. Dodatkowym atutem jest wysuwany dach, który uchroni fanów przed chwilowym załamaniem pogody. Green Point pomieści 70 000 zapaleńców piłki nożnej, a po mistrzostwach będzie służył również, jako obiekt koncertowy, czy wystawowy.
Moses Mabhida Stadium - Durban
proj. GMP von Gerkan, Marg und Partner
Stadion Moses Mabhida w Durbanie to jeden z najbardziej imponujących obiektów nadchodzących mistrzostw. Główną inspiracją przy tworzeniu areny stała się flaga RPA . Nad stadionem zawisł potężny łuk, który podobnie jak pas we fladze ma symbolizować jedność narodu. Na łuku, 106 metrów nad boiskiem, usytuowana jest platforma widokowa. Można się nań dostać kolejką lub tradycyjnymi schodami. Platforma widokowa dostarcza wielu mocnych wrażeń, stojąc na niej można równocześnie obserwować mecz i podziwiać panoramę miasta.
Durbański stadion podobnie jak ten w Kapsztadzie pomieści 70 000 widzów.
Nelson Mandela Bay Stadium - Port Elisabeth
proj. GMP von Gerkan, Marg und Partner
Stadion Nelson Mandela Bay mimo wielu zmagań podczas budowy, dziś stoi dumnie w Port Elisabeth i czeka na osiem meczów, które wkrótce zostaną rozegrane na jego murawie. Finezyjna konstrukcja dachu nadaje arenie lekkości, przypomina raczej rozkwitający kwiat. Władze miasta mają nadzieję, że dzięki wielkiemu wydarzeniowi, które przyciągnie rzesze widzów z całego świata, również ich miasto rozkwitnie.
Nowoczesny obiekt odpowiada wszystkim światowym normom. Pomieści 48 000 widzów, posiada sale konferencyjne, pokoje dla VIPów, parking, sale gimnastyczne, bary, sklepy oraz restauracje.
Mbombela Stadium - Nelspruit
proj. R&L Architects
W pobliżu Parku Narodowego Krugera w Nelspruit powstał 44 tysięczny stadion. Jego cechą charakterystyczną jest 18 pylonów podtrzymujących dach o powierzchni 22500 metrów kwadratowych, który przykryje miejsca siedzące na stadionie Mbombela.
Wielofunkcyjny obiekt poza stricte piłkarską funkcją zawiera również dwie hale, do krykieta i gimnastyki, sale konferencyjne oraz pasaż handlowy. Boisko przeznaczone jest również do meczów rugby.
Peter Mokaba Stadium - Polokwane
proj. AFL Architects/ Prism
Stadion Peter Mokaba zlokalizowany jest 5 kilometrów od centrum Polokwane tuż przy starym stadionie Pietersburg. Nazwa stadionu czci pamięć Petera Mokaby - aktywnego działacza przeciwko apartheidowi oraz byłego prezesa Młodzieżowej Ligi ANC.
Obiekt pomieści 46 000 widzów podczas czterech meczów, które rozegrają się na jego murawie podczas mistrzostw.
Soccer City - Johannesburg
proj. Boogertman Urban Edge and Partners / Populous
Soccer City w Johannesburgu to niewątpliwie najważniejszy punkt na mapie tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. To jedno z najbardziej inspirujących miejsc piłkarskich na kontynencie afrykańskim. To właśnie tutaj rozpoczną się i zakończą mistrzostwa.
Soccer City nie jest nowym obiektem, wcześniej figurował pod nazwą FNB Stadium, a w jego wnętrzach miało miejsce wiele historycznych momentów, jak choćby przemówienie Nelsona Mandeli po zwolnieniu z więzienia w 1990 roku.
Stadion został poddany gruntownej renowacji, z czego najważniejsza była rozbudowa stadionu, dzięki której pojemność obiektu zwiększyła się z 78 000 do 104 000 miejsc. Zbudowano również zadaszenie, nowoczesne szatnie oraz sale konferencyjne.
Szczególnie imponująco obiekt przedstawia się nocą, gdy jest podświetlony.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design