Step Up - najlepszy dom w Ameryce
Amerykański Instytut Architektów (AIA) ogłosił właśnie zwycięzców w swoim corocznym konkursie na najlepsze obiekty mieszkalne w USA - 2010 Housing Awards. Zwycięzcą w kategorii mieszkalnictwo specjalne okazał się obiekt Step Up on 5th w Santa Monica, czyli dom dla ludzi powracających na łono społeczeństwa. To przykład, że architektura może być też częścią rehabilitacji
Step Up on 5th to rzadki przypadek kiedy architektura socjalna może stać na równie wysokim poziomie jak prestiżowe realizacje. Budynekpowstał z myślą o ludziach, którzy mieli problemy z adaptacją społeczną - to dawni bezdomni, a także osoby upośledzone umysłowo. Niesamowity jest fakt, że powstał dobrze zaprojektowany obiekt umiejscowiony w samym centrum miasta. Niestety w naszym kraju socjalne budynki to wciąż najczęściej urągające wszystkiemu baraki na dalekich peryferiach.
Dom dla tak szczególnych użytkowników, którzy mieli problem w życiu społecznym wymagał specjalnego podejścia od architektów. Projektanci z biura Pugh + Scarpa zbudowali obiekt, który z jednej strony jest przyjazny, kolorowy i przyciągający uwagę, z drugiej jego mieszkańcom daje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wyizolowania, mimo lokalizacji przy ruchliwych ulicach.
Budynek ma dwie wąskie fasady, frontową i tylną, pierwsza wychodzi na wspominaną w nazwie 5. ulicę, druga na znacznie spokojniejszy zaułek. Natomiast jeden dłuższy bok dostawiony jest do istniejącej zabudowy, drugi zaś skierowany na południe, góruje ponad dachami niższych budynków. I to właśnie orientacja wobec kierunków świata miała zasadniczy wpływ na dyspozycję przestrzenną projektu.
Step up liczy 46 niewielkich mieszkań socjalnych, architekci starali się w gęstej zabudowie zapewnić każdemu z nich odpowiednią ilość światła dziennego. Po pierwsze 4 piętra mieszkalne wynieśli do góry, parter pozostawili na lokale komercyjne do wynajęcia, zaś podziemie przeznaczyli na niewielki parking.
Mieszkania ujęto w układzie zabudowy w kształcie litery E, który wytworzył dwa dziedzińce otwierające się na południe. Jednak z zewnątrz trudno je dostrzec, budynek opakowano bowiem w perforowaną skórę ze stali aluminiowej. Poprzecinana jest ona wąskimi, horyzontalnymi szczelinami, które tworzą na bocznej najdłuższej elewacji abstrakcyjną kompozycję. Otwory wpuszczają dostateczną ilość światła do wewnętrznych dziedzińców i mieszkań, zarazem perforowana fasadachroni je przed nadmiernym, kalifornijskim słońcem.
Na podobnej zasadzie rozwiązano frontową fasadę, z tą różnicą, że składa się ona z pionowych otworów, które zamykają aluminiowe okiennice, barwione na ciepłe, pastelowe barwy.
Klatki schodowe umieszczono w przestrzeni dziedzińców, także korytarze i wejścia do mieszkań otwierają się na patia. Mają one integrować mieszkańców Step up. Tutaj mogą się spotykać, rozmawiać ze sobą, spędzać czas.
Realizacja biura Pugh + Scarpa pokazuje, że prosty budynek socjalny może swoją architekturą sprzyjać rehabilitacji społecznej. Dodatkowo Step up wyposażono w energooszczędne systemy, przez co jego użytkowanie jest znacznie tańsze i mniej szkodliwe dla środowiska. I tylko zapowiadane przez gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera cięcia wydatków na opiekę społeczną stawiają pod znakiem zapytania podobne inwestycje w pogrążonym recesją stanie.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design