Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Step Up - najlepszy dom w Ameryce

wolf

Amerykański Instytut Architektów (AIA) ogłosił właśnie zwycięzców w swoim corocznym konkursie na najlepsze obiekty mieszkalne w USA - 2010 Housing Awards. Zwycięzcą w kategorii mieszkalnictwo specjalne okazał się obiekt Step Up on 5th w Santa Monica, czyli dom dla ludzi powracających na łono społeczeństwa. To przykład, że architektura może być też częścią rehabilitacji

konkurs, fasada, usa, budynek
Step Up on 5th w Santa Monica w Kalifornii, czyli dom dla ludzi powracających na łono społeczeństwa. Projekt biura Pugh Scarpa otrzymał nagrodę w kategorii mieszkalnictwo specjalne w konkursie 2010 Housing Awards
www.pugh-scarpa.com

 

 

Step Up on 5th to rzadki przypadek kiedy architektura socjalna może stać na równie wysokim poziomie jak prestiżowe realizacje. Budynekpowstał z myślą o ludziach, którzy mieli problemy z adaptacją społeczną - to dawni bezdomni, a także osoby upośledzone umysłowo. Niesamowity jest fakt, że powstał dobrze zaprojektowany obiekt umiejscowiony w samym centrum miasta. Niestety w naszym kraju socjalne budynki to wciąż najczęściej urągające wszystkiemu baraki na dalekich peryferiach.

 

 

Dom dla tak szczególnych użytkowników, którzy mieli problem w życiu społecznym wymagał specjalnego podejścia od architektów. Projektanci z biura Pugh + Scarpa zbudowali obiekt, który z jednej strony jest przyjazny, kolorowy i przyciągający uwagę, z drugiej jego mieszkańcom daje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wyizolowania, mimo lokalizacji przy ruchliwych ulicach.

 

 

Budynek ma dwie wąskie fasady, frontową i tylną, pierwsza wychodzi na wspominaną w nazwie 5. ulicę, druga na znacznie spokojniejszy zaułek. Natomiast jeden dłuższy bok dostawiony jest do istniejącej zabudowy, drugi zaś skierowany na południe, góruje ponad dachami niższych budynków. I to właśnie orientacja wobec kierunków świata miała zasadniczy wpływ na dyspozycję przestrzenną projektu.

 

 

Step up liczy 46 niewielkich mieszkań socjalnych, architekci starali się w gęstej zabudowie zapewnić każdemu z nich odpowiednią ilość światła dziennego. Po pierwsze 4 piętra mieszkalne wynieśli do góry, parter pozostawili na lokale komercyjne do wynajęcia, zaś podziemie przeznaczyli na niewielki parking.

 

 

Step Up on 5th w Santa Monica w Kalifornii, proj. Pugh + Scarpa

 

 

Mieszkania ujęto w układzie zabudowy w kształcie litery E, który wytworzył dwa dziedzińce otwierające się na południe. Jednak z zewnątrz trudno je dostrzec, budynek opakowano bowiem w perforowaną skórę ze stali aluminiowej. Poprzecinana jest ona wąskimi, horyzontalnymi szczelinami, które tworzą na bocznej najdłuższej elewacji abstrakcyjną kompozycję. Otwory wpuszczają dostateczną ilość światła do wewnętrznych dziedzińców i mieszkań, zarazem perforowana fasadachroni je przed nadmiernym, kalifornijskim słońcem.

 

 

Na podobnej zasadzie rozwiązano frontową fasadę, z tą różnicą, że składa się ona z pionowych otworów, które zamykają aluminiowe okiennice, barwione na ciepłe, pastelowe barwy.

 

 

Klatki schodowe umieszczono w przestrzeni dziedzińców, także korytarze i wejścia do mieszkań otwierają się na patia. Mają one integrować mieszkańców Step up. Tutaj mogą się spotykać, rozmawiać ze sobą, spędzać czas.

 

 

Step Up on 5th w Santa Monica w Kalifornii, proj. Pugh + Scarpa

 

Realizacja biura Pugh + Scarpa pokazuje, że prosty budynek socjalny może swoją architekturą sprzyjać rehabilitacji społecznej. Dodatkowo Step up wyposażono w energooszczędne systemy, przez co jego użytkowanie jest znacznie tańsze i mniej szkodliwe dla środowiska. I tylko zapowiadane przez gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera cięcia wydatków na opiekę społeczną stawiają pod znakiem zapytania podobne inwestycje w pogrążonym recesją stanie.

 

wolf

 

 

Zobacz też:

 

Parking jak przekładaniec od Herzog & de Meuron

 

ANTYKATALOGOWIEC

 

Eko-biurowiec Morphosis

Skomentuj:

Step Up - najlepszy dom w Ameryce