Nowy projekt Medusa Group, tym razem na ruinach
Budynki XIX-wiecznej cementowni Szczakowa w Jaworznie zrównywane są z ziemią, a wraz z nimi liczne plany rewitalizacji zdegradowanego terenu. Ostatecznie na zlecenie prywatnej firmy powstał projekt autorstwa znanej już pracowni Medusa Group.












Pomimokryzysu gospodarczego Śląsk stopniowo zmienia swoje oblicze. Architekturze tych terenów coraz częściejprzywraca się świetność, a budynki "z duszą" zyskują nowe życie. Tym razem jednak nie udało się ocalić jednej z tamtejszych pereł architektury industrialnej.
Historia cementowni położonej w jednej z północnych dzielnic Jaworzna sięga 1883 roku. Z biegiem lat ulegała rozbudowie po to, by dwie dekady później osiągnąć status jednej z największych i najbardziej liczących się w Europie. W pobliżu zakładu powstało osiedle, które skupiało setki pracowników wraz z rodzinami. Dzielnica Pieczyska wraz z cementownią rozwijała się aż do 1980 r., kiedy to produkcja stała się nierentowna. W okresie rozkwitu przemysłowego, na terenie miasta wyrosło wiele charakterystycznych dla tego regionu budynków z czerwonej cegły, o prostym, szlachetnym detalu. Po zamknięciu zakładu teren wraz z zabudową został zaniedbany i stopniowo zaczął przeistaczać się w ruinę. Obecnie pozostałości obiektów są wyburzane, a obszar jest oczyszczany.
zdj. M.Iwaniszyn, źródło; www.jaworzanin.pl
Władze miasta postanowiły zaktywizować gospodarczo okolicznych mieszkańców oraz ożywić zdegradowaną okolicę, w związku z czym sporządzony został "Program rewitalizacji i rozwoju zdegradowanych obszarów Pieczyska". Zgodnie z jego założeniami część budynków cementowni miało zostac ocalonych, aby na okolicznym terenie powstało muzeum. Odwiedzający podziwialiby w nim maszyny, które stanowiły osiągnięcie technologiczne zamierzchłych lat. Plan zakładał również wybudowanie całegocentrum kultury i rozrywki, galerii sztuki, zakładów przemysłowych, a także siedzib wielu firm. Powstanie tak wielu instytucji gwarantowałoby dużą ilość nowych miejsc pracy i znacznie podniosłoby jakość funkcjonowania w mieście.
Koncepcja zagospodarowania przestrzenizgodna z przyjętym programem rewitalizacji i rozwoju najprawdopodobniej nigdy nie zostanie wcielona w życie, gdyż większość gruntu przejęła prywatna firma. Miasto wykupiło zaledwie 8 ha ziemi, którą chce wykorzystać do stworzenia założenia parkowego.
proj.Medusa Group
Firma wystąpiła z wnioskiem o zmianę dotychczasowych planów związanych z obszarem, na którym znajdowała się cementownia. Nieoficjalnie mówi się, że zamierza przystosować grunty pod zabudowę mieszkalną. Powstał już również projekt koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenu. Przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę z obecnie jedną z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce- Medusa Group.
Zabudowa, która ma powstać na terenie cementowni, w żadnym razie nie przypomina typowego osiedla, gdyż założeniem projektu nie jest jedynie stworzenie jednorodnej grupy wielu budynków. Obszar został podzielony na kilka stref mieszkalnych, o zróżnicowanej architekturze, jednak tworzących w pełni przemyślany kompleks. Płynne granice pomiędzy poszczególnymi zespołami mieszkalnymi tworzą liczne zbiorniki wodne, kładki oraz infrastruktura. Na charakter całego założenia wpływa niezwykle duża ilość zieleni, która sprawia, że to ''małe miasteczko wmieście'' możemy skojarzyć z terenami stricte rekreacyjnymi.
Co myślicie o takiej koncepcji? Czy ten rodzaj współczesnego osiedla ma szansę wyprzeć liczne blokowiska?
proj.Medusa Group
kż
Zobacz także:
Przebudowa Dworca Wschodniego w Warszawie
Łódzki hotel najlepszy w Europie
- Więcej o:
- medusa group
- przebudowa
- śląsk
Łódź: Elewacja secesyjnej elektrowni Scheiblera już po renowacji [WIEŚCI Z BUDOWY]
Kraków: Mieszkaj w Mieście. 15-minutowe miasto projektu Medusa Group
Poznań: Budynek D kompleksu Nowy Rynek osiągnął docelową wysokość [WIEŚCI Z BUDOWY]
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia
Fuzja w Łodzi: dobiega końca realizacja pierwszego etapu [WIEŚCI Z BUDOWY]
Nowoczesny dom w Bieszczadach od Medusa Group. Architektura skryta wśród zieleni
Brama Miasta w Łodzi z nagrodą ICONIC Award 2020
Wnętrza hotelu Nobu w Warszawie. Połączenie japońskiego minimalizmu i estetyki art deco