Flatiron Building po australijsku
Jak widać na załączonym obrazku, Australijczycy podążają w architekturze zupełnie odmienną drogą niż Europejczycy. Wygięte ściany, niecodzienne materiały na elewacjach i nieforemne bryły, to specjalność Durbach Block Architects. Architekci ukończyli właśnie biurowiec w Sydney - Rosylin Street Bar/Restaurant.
Sydney, tak często mylnie uważany za stolicę Australii, może poszczycić się nie tylko znanymi na cały świat śmiałymi obiektami jak Sydney Opera House autorstwa duńskiego architekta Joerna Utzon'a, ale również z powodzeniem realizowanej zwyczajnej, mniej spektakularnej architektury.
Wybudowany na planie trójkąta obiekt Rosylin Street Bar/Restaurant to nowe dzieło australijskiej pracowni Durbach Block Architects. Na niecałych 200 metrach kwadratowych znajdują się bar, restauracja oraz biura. Trójkątna działka od razu przywodzi na myśl nowojorski Flatiron Building, jeden z najstarszych wieżowców. Czystość formy nasuwa jednak bardziej skojarzenia z architekturą niemieckiego architekta Ericha Mendelssohna.
Mozaikowa gra bieli i beżu na elewacji, na przemian pojawiające się matowe i błyszczące elementy dodają jej smaku i wytrawności. ostatni poziom budynku zwieńczony jest egzotycznym ogrodem na dachu. Doskonałe miejsce na wypoczynek otoczone jest ze wszystkich stron ścianami tworząc niekrępującą atmosferę ucztowania.
Wnętrza urządzone są z wyczuciem. Restauratorowi zależało na tym, by stworzyć miejsce bliższe ludziom, trudno więc dopatrzeć się zbędnego przepychu w ich wyposażeniu. Szczytowa elewacja sprawia wrażenie jakby była przepasana niewidzialną wstęgą. Ten najbardziej charakterystyczny element budynku przyciąga oko, jednak architekci nie tłumaczą czy to celowy zabieg czy zwykła zabawa z bryłą.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?