Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Antonio Gaudi świętym?

buma

Na początku listopada papież Benedykt XVI podczas wizyty w Barcelonie konsekrował największe dzieło Antoniego Gaudiego - bazylikę Sagrada Familia. Mówi się jednak, że to pierwszy krok do beatyfikacji katalońskiego architekta...

Sagrada Familia jest w budowie od blisko 130 lat. Rusztowania i żurawie, które są nieodłącznym widokiem towarzyszącym świątyni, wcale nie zostały postawione tam z powodu remontu, jak mylnie sądzi wielu turystów. Gaudi nie zdołał ukończyć budowli, której poświęcił się całkowicie w ostatnich latach życia, a która miała być jednym z najokazalszych przykładów ówczesnej architektury. Prace budowlane, które trwają od kilkudziesięciu lat, to próba odwzorowania wizji artysty ze szkiców i notatek, które pozostawił w swej pracowni, i prawdopodobnie najdroższa inwestycja budowlana na świecie.

Stowarzyszenie na rzecz beatyfikacji Gaudiego utrzymuje, że konsekrowanie barcelońskiej bazyliki to pierwszy krok do uczynienia wielkiego architekta świętym. Jeśli sprawdzą się oczekiwania tej grupy, Gaudi może stać się pierwszym architektem, którego beatyfikowano. Mało kto wie bowiem, że kataloński architekt oddany był nie tylko architekturze, ale także Bogu. Jako człowiek głęboko wierzący wstąpił do świeckiego zakonu franciszkańskiego. W swoich pracach często odwoływał się do symboliki religijnej, a Sagrada Familia miała być hołdem złożonym Bogu. Od 1992 roku trwa proces beatyfikacyjny Gaudiego, ale by uznać go za błogosławionego potrzeba jeszcze wiele dowodów na potwierdzenie cnót architekta. Już dziś do jego grobu pielgrzymuje spora grupa katolików, a niektórzy utrzymują że za jego wstawiennictwem zostali uzdrowieni.

W 1883 roku Gaudi rozpoczął pracę nad projektem świątyni, której od 1915 roku całkowicie się poświęcił, do tego stopnia, że nawet zamieszkał na terenie budowy. Architekt zmarł w 1926 roku pod kołami tramwaju. Pochowano go w jednej z krypt w Sagrada Familia. Zdołał ukończyć jedynie jedną z trzech zaplanowanych fasad. Projekty, które pozostawił zostały zniszczone przez katalońskich anarchistów podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Choć Sagrada Familia pochłonęła już astronomiczne kwoty, to bez wątpienia jest wizytówką Barcelony, która przyciąga tysiące turystów i zarabia na siebie (za wstęp zapłacić trzeba 12 euro). Ukończenie budowy zapowiadano już kilkakrotnie, jednak najbardziej wiarygodne wydaje się, że budynek pozbędzie się budowlanych rusztowań dopiero w 2025 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Antonio Gaudi świętym?