MOCAK w Krakowie, nowe miejsce na sztukę
Pierwsze wybudowane od podstaw muzeum w Polsce eksponujące powojenną sztukę powstało w Krakowie. MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej to jeden z najnowocześniejszych budynków w kraju. Już od wiosny będzie gościł zwiedzających, a jego sale zapełnią się dziełami sztuki. W listopadzie miało miejsce oddanie budynku. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi.












Dotąd najbardziej wyrazistym przejawem cywilizacyjnej przemiany Zabłocia były nowe biurowce i budynki mieszkaniowe oraz otwarte w tym roku Muzeum Emalia Oskara Schindlera. We wtorek dołączył do nich gmach Muzeum Sztuki Współczesnej.
Z zabytkowych hal Fabryki Emalia niewiele zostało. Fragment ceglanego muru, odrestaurowane konstrukcje więźby dachowej budynków przeprojektowanych na oficyny (biegną wzdłuż wewnętrznej ścieżki kompleksu muzeum), szedowy kształt dachów gmachu ekspozycyjnego. Większość tworzy jednak zupełnie nowa struktura z betonu i szkła.
Jednak spacerując krętą alejką wokół budynków, nie sposób zapomnieć o przemysłowym rodowodzie miejsca, trudno też nie odnieść wrażenia, że dzięki utworzeniu przez miasto kulturalnego kompleksu w centrum dzielnicy, Zabłocie po raz pierwszy w swojej historii szeroko otwiera się na świat.
- Wierzę, że MOCAK podziała na Zabłocie jak respirator. Głęboki oddech, tak potrzebny dla rozwoju dzielnicy, nie może oznaczać wyłącznie radosnego komercjalizmu, który zabije "romantyczny prowincjonalizm" miejsca - jak celnie ujęła to Masza Potocka, dyrektorka MOCAK-u.
Szacunek do zastanej przestrzeni architekci wyrazili w kontynuacji poprzemysłowego charakteru, akcentując dachy fabrycznych hal i ceglane mury. Całość uzupełnili o wyrafinowany detal charakterystyczny dla włoskiego stylu. - Nowa architektura jest lekka i świetlista. Wykończenie ścian płytami z ciemnego betonu oraz cynkowo-tytanowy dach szedowy łączą stare z nowym w jeden organizm - mówił florencki architekt Nardi.
- Więcej o:
- sztuka
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia
Artystyczna „Ściana kultury” - murale w Pradze i Warszawie już gotowe. To dzieło ponad granicami!
Polsko-czeska „Ściana kultury”. Dwa murale w Pradze i Warszawie upamiętnią drogi do wolności w latach 1980-89
Ratujmy plafon "Plejady" Wojciecha Fangora. Weź udział w charytatywnej aukcji sztuki