"Odlotowa" wieża w Łodzi
Wieża kontroli lotów na łódzkim lotnisku to projekt warszawskiej pracowni SDA. Architekci udowodnili, że niewielki obiekt o rygorystycznie określonej funkcji i formie może być interesujący.
W ostatnich dniach września ukończona została budowa wieży kontroli ruchu lotniczego na łódzkim lotnisku im. W. Reymonta. Wprawdzie kontrolerzy zasiądą w niej dopiero wiosną przyszłego roku, ale już dziś można podziwiać oryginalną formę obiektu zaprojektowanego przez warszawską pracownię SDA Szcześniak - Denier Architekci.
Pozornie może się wydawać, że wieża kontroli lotów jest obiektem czysto utylitarnym, o którego kształcie decydują wyłącznie aspekty techniczne, a nie estetyka. Tymczasem twórcy z SDA udowodnili, że wypełniając wszystkie rygorystyczne założenia funkcjonalne, można jednocześnie stworzyć budynek niebanalny i interesujący. Priorytetem było dla nich opracowanie obiektu łączącego w spójną całość 2-kondygnacyjną część obsługującą z wysmukłą, ponad 30-metrową wieżą. Ideę wcielono w życie poprzez zaprojektowanie dachu, który płynnie przechodzi przez pierwszą i druga kondygnację i kończy się na ścianach wieży. Stanowi ona punkt kulminacyjny całej kompozycji. Skosy ścian i dachu odwołują się do dynamiki panującej na lotnisku i znajdują swą kontynuację w przestrzeni wewnętrznej.
Elewacje obiektu pokryte zostały jednorodną stalową siatką, dzięki czemu pomimo zróżnicowanych gabarytów poszczególne części tworzą spójną całość. Dach potraktowany został jako pełnoprawna piąta elewacja, której zieloną powierzchnię można oglądać zarówno z wieży jak i nadlatujących samolotów.
- Więcej o:
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny