"Odlotowa" wieża w Łodzi
Wieża kontroli lotów na łódzkim lotnisku to projekt warszawskiej pracowni SDA. Architekci udowodnili, że niewielki obiekt o rygorystycznie określonej funkcji i formie może być interesujący.









W ostatnich dniach września ukończona została budowa wieży kontroli ruchu lotniczego na łódzkim lotnisku im. W. Reymonta. Wprawdzie kontrolerzy zasiądą w niej dopiero wiosną przyszłego roku, ale już dziś można podziwiać oryginalną formę obiektu zaprojektowanego przez warszawską pracownię SDA Szcześniak - Denier Architekci.
Pozornie może się wydawać, że wieża kontroli lotów jest obiektem czysto utylitarnym, o którego kształcie decydują wyłącznie aspekty techniczne, a nie estetyka. Tymczasem twórcy z SDA udowodnili, że wypełniając wszystkie rygorystyczne założenia funkcjonalne, można jednocześnie stworzyć budynek niebanalny i interesujący. Priorytetem było dla nich opracowanie obiektu łączącego w spójną całość 2-kondygnacyjną część obsługującą z wysmukłą, ponad 30-metrową wieżą. Ideę wcielono w życie poprzez zaprojektowanie dachu, który płynnie przechodzi przez pierwszą i druga kondygnację i kończy się na ścianach wieży. Stanowi ona punkt kulminacyjny całej kompozycji. Skosy ścian i dachu odwołują się do dynamiki panującej na lotnisku i znajdują swą kontynuację w przestrzeni wewnętrznej.
Elewacje obiektu pokryte zostały jednorodną stalową siatką, dzięki czemu pomimo zróżnicowanych gabarytów poszczególne części tworzą spójną całość. Dach potraktowany został jako pełnoprawna piąta elewacja, której zieloną powierzchnię można oglądać zarówno z wieży jak i nadlatujących samolotów.
- Więcej o:
Warszawa: Prudential, czyli Hotel Warszawa - historia jednego budynku
Nad Jeziorem Rożnowskim ma powstać nietypowy park. Motywem przewodnim bedzie kamień
Blok jednorodzinny z wielkiej płyty w Myślęcinku. Miał stać kilka miesięcy, przetrwał 44 lata
Nowoczesny budynek naukowo - badawczy PAN w Mikołajkach. To projekt pracowni ArchitecTHOR
Marek Leykam - nie tylko "żyletkowce" [ZNANI ARCHITEKCI]
Biurowiec z drewna w Wielu pod Kościerzyną. To jedna z pierwszych realizacji biurowych tego typu w Polsce
Warszawa: Trybuna honorowa przed Pałacem Kultury i Nauki na nowo. Teraz będzie miejscem odpoczynku
Miastotwórczość na przykładzie projektów pracowni BBGK Architekci