Dom-korona zamiast domu z bali. Hit czy kit?
Architekci z pracowni 81.WAW.PL zaprojektowali górską chatkę, która na przekór otoczeniu nie jest wykonana z drewnianych pali, a mimo to nawiązuje do górskich szczytów
Nawiązanie do szczytów gór udało się osiągnąć wieńcząc budynek nietypowym, przypominającym koronę dachem. To celowy zabieg projektantów, którzy chcieli dobrze wkomponować nowoczesną bryłę w majestatyczny krajobraz. Dynamiczny efekt udało się uzyskać dzięki ostrym cięciom wykonanym w dachu.
W dość niekonwencjonalny sposób architekci podeszli również do projektu elewacji domu. Od strony północnej, czyli podjazdu, w ścianie nie ma żadnego okna - jest to proekologiczne rozwiązanie, które zapobiega utracie energii. Dla wzmocnienia efektu, brama garażowa została wizualnie „stopiona” z elewacją, a to dzięki pokryciu jej tym samym materiałem, który został użyty na ścianie. Dzięki temu front budynku stanowi dość czystą, jednolitą całość. Wejście do budynku znajduje się w trójkątnym wcięciu od wschodniej strony. Taka lokalizacja wejścia korzysta z wysuniętej części dachu, która stanowi zarazem jego zadaszenie.
Projekt domu - korona ma dwojaki charakter. Surowe i minimalistyczne niczym monolityczna i niedostępna skała oblicze od podjazdu zmienia się zupełnie od strony jeziora. Zamiast białej, prostej elewacji mamy czarną, nieregularną powierzchnię. Tu po raz kolejny wykorzystano praktyczne cięcia w bryle dachu. Tym razem dzięki takiemu zabiegowi wytworzył się przed salonem zadaszony taras. Wszystkie wcięcia w monolitycznej, białej bryle zostały podkreślone czernią. To kolejny zabieg, który nawiązuje do gór, których szczyty często pokryte są śniegiem.
Zadbaliśmy o to, aby nie było tu niepotrzebnych elementów, które nie spełniają żadnych funkcji. W tym projekcie zgodnie z zasadą modernistów forma wynika z funkcji, ale po przez dynamiczną bryłę budynku to forma dominuje - wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka z pracowni 81.WAW.PL.
Powierzchnia domu wynosi ok. 180 m kw. Na parterze budynku znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę. Dodatkowo dobre naświetlenie wnętrza zapewniają zaprojektowane w dachu wcięcia.
Jak podkreślają autorzy projektu, Dom - korona inspiracje czerpane z natury i najbliższego otoczenia. Istotną rolę odgrywają proekologiczne rozwiązania, których stosowanie w architekturze stało się już czymś naturalnym. Projekt domu - korony to również dowód na to, że wyjście poza sztywne reguły i konwencjonalne, ogólnie przyjęte zasady projektowania z powodzeniem może dawać pozytywny rezultat.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Stare gospodarstwo zamienili w dom marzeń
Nowoczesny dom wiejski [PROJEKT]
Osada mieszkalna na wzgórzu
Dom godny prezydenta. Palácio da Alvorada w Brasilii [IKONY ARCHITEKTURY]
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju