Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle Black & White w Krakowie [ZDJĘCIA]

red

Wypracowany kompromis pomiędzy domami jednorodzinnymi, a mieszkalnym zespołem wielorodzinnym, jak wam się podoba?

Osiedle BLACK & WHITE w Krakowie
Osiedle BLACK & WHITE w Krakowie
źródło: KITA KORAL ARCHITEKCI

Osiedle Black & White to zespół trzech budynków jednorodzinnych, których budowa ma charakter bliźniaczy. Znajduje się na obrzeżach Krakowa, przy ulicy Piaskowej. Jego projekt powstał w pracowni KITA KORAL ARCHITEKCI (Piotr Kita, Tomasz Koral). Architekci nadając osiedlu taką formę chcieli je dobrze wpisać w otoczenie, budynki sąsiadują bowiem z jednorodzinnymi domami, które nie mają spójnego charakteru.

Domki czarno-białego osiedla mają podłużny kształt. By zrównoważyć ich proporcje architekci rozbili bryły na dwie przenikające się części, które zróżnicowano kolorem.

Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje. W części podziemnej znajduje się zaplecze techniczne, na parterze urządzona jest strefa dzienna z kuchnią, pokojem gościnnym i małą toaletą. Również na parterze znalazł się garaż. Na wyższych kondygnacjach architekci ulokowali po 3 sypialnie i 2 łazienki. Powstały też pomieszczenia na poddaszach, jednak nie określono ich konkretnego przeznaczenia.

Osiedle BLACK & WHITE w Krakowieźródło: KITA KORAL ARCHITEKCI

Wewnątrz budynku zaprojektowano pustkę w stropach, która biegnie przez wszystkie kondygnacje. Pustka ta stanowi centralną część domu, wokół niej odbywa się komunikacja. Ten element intergruje wszystkie kondygnacje i z każdej z nich daje wgląd do strefy dziennej parteru. Pustka ta została doświetlona przez pionowe przeszklenie, które znajduje się na elewacji oraz w połaci dachu.

Skomentuj:

Osiedle Black & White w Krakowie [ZDJĘCIA]