Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza zabytkowego domu. Grecki projekt z polskim akcentem

red

Tradycyjny domek z nowoczesnym wnętrzem. Tak wygląda współpraca polsko-greckiego zespołu architektów

Niewielki dom na greckiej wyspie Aegina powstał w 1910 roku. Wykonany jest w konstrukcji kamiennej i na początku był jednoizbowy. W niezmienionym stanie przetrwał 70 lat. Dopiero w latach 80. doczekał się pierwszego, dużego remontu. Kolejne prace renowacyjne nastąpiły dwa lata temu.

Projekt przebudowy budynku opracowała polska architektka Aleksandra Kiszkielis oraz grecki architekt Alexandros Gerousis. Na co dzień prowadzą oni pracownię Alexaleks. Przygotowując projekt architekci musieli uwzględnić lokalne warunki zabudowy, które chronią zabytkowy dom przed radykalnymi zmianami.

Choć bryła domu nie zmieniła się, wnętrze uległo znacznej metamorfozie. Pojawiła się nowa łazienka i przedsionek gospodarczy. Ciemne pomieszczenie kuchni i jadali połączono tak, aby tworzyły otwartą i funkcjonalną przestrzeń. Dom zyskał sporej wielkości przeszklenie od strony tarasu, które zostało zaprojektowane tak, by latem nieco ograniczyć nadmierne i bezpośrednie działanie promieni słonecznych na jego wnętrze. Dodatkową ochroną przed upalnymi dniami stanowią grube kamienne mury.

Materiały, które dominują we wnętrzu to: lakierowana sklejka i cementowa tekstura podłogi. Elewacja domu zachowała swój tradycyjny wygląd. Kolorowe ściany nawiązują do budynków, kojarzonych z wiejskimi, greckimi chatkami.

Skomentuj:

Metamorfoza zabytkowego domu. Grecki projekt z polskim akcentem