Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe murale na Zaspie w Gdańsku. Sprawdzamy gdzie powstaną

red

Malowanie murali rozpocznie się już 29 czerwca. Z tej okazji do Gdańska przyjadą artyści z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski. Będzie to już siódma edycja Festiwalu Monumental Art.

Na Zaspie powstanie w tym roku pięć nowych murali o łącznej wysokości ponad 140 metrów i powierzchni 1750 m kw. Trzy realizacje zostaną namalowane na ścianach 11. piętrowych bloków, dwie na mniejszych - 4. i 5. piętrowych budynkach. Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie liczy w sumie 54 realizacje i stanowi największą, zintegrowaną galerią murali w Polsce.

Hiszpanie, David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero, zrealizują swój projekt na 36. metrowej ścianie bloku przy ul. Pilotów 16a. Mural nazwali „Niewidzialny”.

Nasza praca powstanie w miejscu niemal całkowicie zakrytym przez drzewo. Rozpoczynamy od nawiązania do idei tożsamości i energii, by finalnie pokazać, że to energia ludzi, ich życiodajne soki, sprawiają, że drzewa rosną. Chcemy poprzez nasz mural pokazać społeczność jako sieć, system, który jest podobny do porządku panującego w naturze - mówią artyści z Hiszpanii.

Pochodzący Kazania w Rosji, Rustam Qbic, który rozpoczął swą przygodę z muralami w 2008 roku, namaluje swój wielkoformatowy, surrealistyczny obraz na ul. Nagórskiego 9a.

Z kolei kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju pracować będzie na ścianie przy ul. Pilotów 12f. Tytuł ich muralu tu: „Sięgając wyobraźni”. Natomiast przy ul. Pilotów 13g malować będzie grupa SAME84 z Grecji.

W wydarzeniu uczestniczyć będą także artyści z Polski. Pochodzący z Częstochowy kolektyw Monstfur swoją pracę zrealizuje na bloku przy ul. Skarżyńskiego 4a. Motywem przewodnim ich realizacji jest inwazyjna flora.

Skomentuj:

Nowe murale na Zaspie w Gdańsku. Sprawdzamy gdzie powstaną