Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozczulający ogromny jeż! Niezwykłe działania na podwórkach zaniedbanych kamienic

red

We Wrocławiu trwa projet "Wrocław - wejście od podwórza", będący częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W jego ramach przeprowadzane są interwencje artystyczne w zaniedbanych zakątkach miasta, przede wszystkim na podwórkach. Tegoroczną edycję otwiera Iza Rutkowska.

Artystka Iza Rutkowska znana jest głównie ze swoich ogromnych pluszowych i dmuchanych zwierząt, które pojawiają się w nieoczekiwanym kontekście miejskiej przestrzeni. Przeskalowana zabawka stanowi  prowokację do spotkania na podwórku, do wspólnych zabaw, rozmów, szydełkowania czy oglądania bajek lub innych działań animacyjnych. O idei stojącej za jej działaniami można przeczytać w naszej rozmowie z artystką.

Tym razem Iza Rutkowska stworzyła kilkumetrowego, dmuchanego jeża, który znienacka pojawia się na podwórkach Przedmieścia Oławskiego, przez wielu uważanego za najbardziej zaniedbane osiedle Wrocławia. Różowy zwierzak stanowi nie lada atrakcję i przyciąga dzieci oraz całe rodziny i gromadzi je w przestrzeni wspólnej. Stwarzając okazję do rozmowy, poznania się i integracji mieszkańców.

Instalacja Izy Rutkowskiej rozpoczyna tegoroczne działania projektu "Wrocław - wejście od podwórza" wchodzącego w skład wydarzeń związanych z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Są to szeroko zakrojone akcje mające doprowadzić do zetknięcia mieszkańców zaniedbanych rejonów Wrocławia z działaniami artystycznymi i swoistą terapię poprzez sztukę.

Chcemy spróbować obudzić potencjał do działania w mieszkańcach -  zaktywizować ich. Zależy nam także na dotarciu z działaniami artystycznymi bezpośrednio do odbiorców, oraz na tak rzadkim spotkaniu odbiorców bezpośrednio z artystami - mówią organizatorzy wydarzenia.

Skomentuj:

Rozczulający ogromny jeż! Niezwykłe działania na podwórkach zaniedbanych kamienic