Rozczulający ogromny jeż! Niezwykłe działania na podwórkach zaniedbanych kamienic
We Wrocławiu trwa projet "Wrocław - wejście od podwórza", będący częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W jego ramach przeprowadzane są interwencje artystyczne w zaniedbanych zakątkach miasta, przede wszystkim na podwórkach. Tegoroczną edycję otwiera Iza Rutkowska.












Artystka Iza Rutkowska znana jest głównie ze swoich ogromnych pluszowych i dmuchanych zwierząt, które pojawiają się w nieoczekiwanym kontekście miejskiej przestrzeni. Przeskalowana zabawka stanowi prowokację do spotkania na podwórku, do wspólnych zabaw, rozmów, szydełkowania czy oglądania bajek lub innych działań animacyjnych. O idei stojącej za jej działaniami można przeczytać w naszej rozmowie z artystką.
Tym razem Iza Rutkowska stworzyła kilkumetrowego, dmuchanego jeża, który znienacka pojawia się na podwórkach Przedmieścia Oławskiego, przez wielu uważanego za najbardziej zaniedbane osiedle Wrocławia. Różowy zwierzak stanowi nie lada atrakcję i przyciąga dzieci oraz całe rodziny i gromadzi je w przestrzeni wspólnej. Stwarzając okazję do rozmowy, poznania się i integracji mieszkańców.
Instalacja Izy Rutkowskiej rozpoczyna tegoroczne działania projektu "Wrocław - wejście od podwórza" wchodzącego w skład wydarzeń związanych z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Są to szeroko zakrojone akcje mające doprowadzić do zetknięcia mieszkańców zaniedbanych rejonów Wrocławia z działaniami artystycznymi i swoistą terapię poprzez sztukę.
Chcemy spróbować obudzić potencjał do działania w mieszkańcach - zaktywizować ich. Zależy nam także na dotarciu z działaniami artystycznymi bezpośrednio do odbiorców, oraz na tak rzadkim spotkaniu odbiorców bezpośrednio z artystami - mówią organizatorzy wydarzenia.
- Więcej o:
- sztuka
Plac na glanc, czyli remont zaniedbanego podwórka. Zobaczcie, co się zmieniło! [KATOWICE]
Iza Rutkowska: "Może teraz spalą mnie na misiu?!" [WYWIAD]
Ogromny miś na ulicach Warszawy. O co chodzi?
Cuda na dachu Le Corbusiera
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce