Straż pożarna w Chrząstowicach. Elewacja z ceglanym wątkiem [WASZE PROJEKTY]
Radosław Mazurek w ramach swojej pracz inżynierskiej zaprojektował Nową siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Klub Samorządowy w Chrząstowicach. Zaproponowana przez niego bryła to nowoczesne nawiązanie do tradycyjnej architektury regionu zarówno w samej formie, jak również oryginalnym ceglanym wątku który pojawia się na elewacji frontowej.
W małych miejscowościach często jednostki straży pożarnej to także lokalne centra, w których spotykają się mieszkańcy. Podobne rozwiązanie w swojej pracy dyplomowej pod kierunkiem dra inż. arch. Marcina Włodarczyka zaproponował Radosław Mazurek, student katowickiej Wyższej Szkoły Technicznej.
Zaprojektował dwie bryły nawiązujące swoim kształtem do tradycyjnej architektury podłużnych domów ustawionych szczytami w stronę drogi, które zostały połączone nowoczesnym łącznikiem na poziomie pierwszego piętra.
Jedna z brył została przeznaczona na siedzibę OSP - znajduje się tutaj trójstanowiskowy garaż, zespół szatniowy, oraz na pierwszym piętrze pomieszczenie dla strażaków.
Druga bryła to część przeznaczona dla mieszkańców - na parterze zaplanowana została kawiarnia, zaś na piętrze pracownia oraz sala prób orkiestry.
W łączniku umieszczona została sala plenarna oraz biuro sołtysa. W przestrzeni pomiędzy budynkami zaplanowany został rodzaj niedużego placu z ławkami, który może być wykorzystywany jako miejsce spotkań lub letnie kino. Ochronę przed deszczem będzie stanowił tutaj zawieszony nad częścią placu łącznik.
Na szczególną uwagę zasługuje powrót do trochę dziś zapomnianego materiału, jakim jest cegła, w projekcie Radosława Mazurka skontrastowana z białymi panelami tworzącymi elewacje i pokrycie dachowe bocznych budynków. Całość zdaje się być lekka i nowoczesna, a zastosowanie ceglanego wątków dodatkowo rozrzeźbia bryłę. Główny motyw wzoru umieszczonego na łączniku został zaczerpnięty z rysunków które można zaobserwować na dachach domów jednorodzinnych.
Nie brak w projekcie też mniejszych smaczków, jak chociażby duże przeszklenia w garażu dla samochodów strażackich, dzięki czemu, to co zazwyczaj jest schowane i widoczne jedynie na piknikach strażackich, może być atrakcją dla przechodniów przez cały czas.
- Więcej o:
Lubelskie Seminarium Duchowne. I nagroda w międzynarodowym konkursie
Ognista cegła i ciemne szkło. Nowy biurowiec z Łodzi
Nowoczesna remiza pod Warszawą
WASZE PROJEKTY: Dom jak stos kontenerów
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna