Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Współczesne we Wrocławiu

jj

Zbliża się moment rozpoczęcia budowy jednego z najbardziej nowoczesnych muzeów w Polsce. Oryginalny projekt czarnej skręconej osiowo bryły pochodzi z pracowni Nizio Design. Ci sami architekci odpowiadają za projekt ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Nowoczesny gmach będzie służył do gromadzenia i wystawiania sztuki najnowszej. Zobacz film>>

Pozwolenie na budowę przyznano w listopadzie zeszłego roku, budowa najwcześniej zakończy się w 2014 r. Muzeum jest znakomicie usytuowane - blisko Muzeum Architektury, o krok od Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego. Jest to jednak historyczne centrum Wrocławia, same badania archeologiczne, obowiązkowe przed rozpoczęciem budowy, mogą potrwać rok. Budynek ma kosztować 200 mln zł. Miasto liczy na to, że część kosztów uda się zrefundować ze środków unijnych.

Projekt Muzeum Współczesnego we Wrocławiu wyłoniono w głośnym konkursie w 2008 roku, w którym udział wzięło wiele znanych międzynarodowych pracowni, a przewodniczącym jury był znany niemiecki architekt Jurgen Mayer. Wygrała koncepcja pochodząca z warszawskiej pracowni architekta i rzeźbiarza Mirosława Nizio. Projekt zakłada czarną monumentalną kostkę skręcającą się ku górze wokół własnej osi. Architekt, twórca pracowni Nizio Design wymyślił ją wraz z Damianem Cyrylem Kotwickim.

- Projekt Muzeum Współczesnego Wrocław ma dla mnie znaczenie szczególne - mówił Gazecie Nizio. - Powstał przecież dla miasta słynącego z budowli modernistycznych, w bezpośrednim sąsiedztwie gotyckiego kościoła. Postępując zgodnie ze słynną dewizą modernizmu "forma podąża za funkcją", skomponowaliśmy minimalistyczną bryłę z czarnego kamienia, będącą pochodną przestrzeni służącej wystawom oraz magazynom zbiorów.

Istotną rolę spełnia kolorystyczny kontrast pomiędzy strukturą zewnętrzną i wnętrzami muzeum. O ile monolityczną bryłę budynku pokrywać będzie czarny kamień, w jego wnętrzach zapanuje biel, która stanie się neutralną przestrzenią dla ekspozycji różnych form sztuki. Jasne wnętrzeuwypukli schody, czy balustrady, wykonane z prefabrykowanego betonu, który pojawia się też na zewnętrznej bryle muzeum.

We wnętrzu znajdować się będzie nowoczesny sklep z wydawnictwami i materiałami związanymi z działalnością Muzeum, restauracja, biblioteka z własnym magazynem, archiwum dokumentacji zbiorów papierowych, foyer, zespół sal dydaktycznych i sal seminaryjnych, mogących służyć nawet po zamknięciu przestrzeni ekspozycyjnych.

Kolekcja Muzeum Współczesnego we Wrocławiu będzie oparta na zbiorach Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych, która ma już około 150 prac współczesnych artystów. Kolekcja głównie pokaże sztukę artystów pracujących w tzw. nowych mediach oraz wybitnych artystów z regionu.

Skomentuj:

Muzeum Współczesne we Wrocławiu