Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Awangardowy Wrocław w Zachęcie

red

Trwa wystawa "Dzikie pola", która poświęcona jest historii wrocławskiej awangardy. Zobaczyć na niej można prace ponad stu artystów

Wrocław - miasto na „Ziemiach Odzyskanych” liczyło przed II wojną światową niemal milion mieszkańców. Przez dekady nie mogło odbudować się po zniszczeniach spowodowanych walkami o Festung Breslau. Na tych swoistych „dzikich polach”, usytuowanych na rubieżach komunistycznego kraju, na styku różnych kultur i migracji, wrocławscy artyści stworzyli w duchu wolności i niezależności swój oryginalny mikrokosmos, którego istotą były śmiałe eksperymenty i międzynarodowa współpraca z partnerami po obydwu stronach żelaznej kurtyny.

Wystawa, która trwa w warszawskiej Zachęcie prezentuje dzieła sztuki, filmy, fotografie dokumentalne i obiekty oraz rejestracje dźwiękowe - blisko 500 obiektów z dziedziny sztuk wizualnych, architektury, urbanistyki, teatru, filmu, designu, życia codziennego we Wrocławiu od lat 60. po współczesność.

Historyczna narracja wystawy rozpoczyna się w połowie lat 60. i ma związek z osiedleniem się we Wrocławiu Jerzego Grotowskiego, twórcy Teatru Laboratorium, oraz Jerzego Ludwińskiego - autora pionierskiej koncepcji Muzeum Sztuki Aktualnej we Wrocławiu i założyciela Galerii pod Moną Lisą. W Muzeum Architektury w latach 70. odbywały się wystawy utopijnych projektów Terra, w których udział brali młodzi wówczas twórcy: Arata Isozaki, Renzo Piano, Richard Rogers, Tadao Ando, Rem Koolhaas - dzisiaj gwiazdy światowej architektury. Z wrocławskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych wyszło pokolenie „wrocławskiej szkoły plakatu” z Jerzym Sawką, Jerzym Czerniawskim, Janem Jaromirem Aleksiunem i Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem. We Wrocławskiej Wytwórni Filmowej powstał Popiół i diament Andrzeja Wajdy, Pamiętnik znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa, nieukończony film Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego, Zdjęcia próbne Agnieszki Holland.

Wystawa Dzikie pola nie jest jednak opowieścią o sztuce Wrocławia, lecz o tym mieście widzianym poprzez powstającą tam sztukę.

Wystawę "Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia" oglądać można w Zachęcie (pl. Małachowskiego 3) do 13 września 2015 r.

Skomentuj:

Awangardowy Wrocław w Zachęcie