Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dani Karavan po raz pierwszy w Polsce

red

Rusza wystawa, podczas której będzie można poznać twórczość izraelskiego artysty

Dani Karavan to mistrz site-specific. Jego dzieła powstają w ścisłym powiązaniu z danym miejscem. Artyście udaje się je często wtopić w krajobraz tak, że te zdają się stanowić jego część. Zdaniem samego Karavana sztuka powinna działać na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch. Za jej pośrednictwem artysta skłania do reflekcji na temat życia i śmierci, tolerancji oraz praw człowieka. Oddaje też hołd ofiarom wojen i Holokaustu.

Jego realizacje oraz nowatorski sposób myślenia o rzeźbie i krajobrazie prezentuje album „Dani Karavan. Esencja miejsca”. Album ukazuje się właśnie nakładem wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Przewodnikami po świecie sztuki Karavana są znawcy jego twórczości i kuratorzy wystaw: Monika Rydigier, Hagai Segev oraz Marta Bucholc. Wszyscy podkreślają wizjonerstwo artysty, które przyczyniło się do zmiany myślenia o przestrzeni i rzeźbie pomnikowej.

W albumie znalazły się fotografie, które pokazują najsłynniejsze realizacje Izraelczyka. Zobaczyć w nim można między innymi . „Pomnik Brygady Negew”, górujący nad pustynnym miastem Beer Szewa. Stworzony w latach 1963-1968 jest manifestem sztuki Karavana. Precyzyjnie dopasowany do krajobrazu zachęca widzów do interakcji. Można sią po nim przechadzać, zaglądać do wnętrza, ze środka patrzeć na otaczający świat.

W czasach, gdy mówiono: „Nie wolno dotykać, to dzieło sztuki, chciałem, by ten pomnik był blisko ludzi”- wspomina Karavan.

Dodatkowo w albumie znalazła się biografia artysty oraz spis wystaw, nagród i wyróżnień, którymi w ciągu kilkudziesięciu lat został on uhonorowany. Na uwagę zasługują szkice i zdjęcia scenografii teatralnej, którą projektował na początku kariery dla renomowanych izraelskich scen: Teatru Bimot i Teatru Kameri.

Premierze albumu towarzyszy wystawa prac Daniego Karavana w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawę otworzy wernisaż, który obędzie się 26 czerwca o godzinie 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Prace artysty będzie można oglądać do 20 września tego roku.

Skomentuj:

Dani Karavan po raz pierwszy w Polsce