Dani Karavan po raz pierwszy w Polsce
Rusza wystawa, podczas której będzie można poznać twórczość izraelskiego artysty

Dani Karavan to mistrz site-specific. Jego dzieła powstają w ścisłym powiązaniu z danym miejscem. Artyście udaje się je często wtopić w krajobraz tak, że te zdają się stanowić jego część. Zdaniem samego Karavana sztuka powinna działać na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch. Za jej pośrednictwem artysta skłania do reflekcji na temat życia i śmierci, tolerancji oraz praw człowieka. Oddaje też hołd ofiarom wojen i Holokaustu.
Jego realizacje oraz nowatorski sposób myślenia o rzeźbie i krajobrazie prezentuje album „Dani Karavan. Esencja miejsca”. Album ukazuje się właśnie nakładem wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Przewodnikami po świecie sztuki Karavana są znawcy jego twórczości i kuratorzy wystaw: Monika Rydigier, Hagai Segev oraz Marta Bucholc. Wszyscy podkreślają wizjonerstwo artysty, które przyczyniło się do zmiany myślenia o przestrzeni i rzeźbie pomnikowej.
W albumie znalazły się fotografie, które pokazują najsłynniejsze realizacje Izraelczyka. Zobaczyć w nim można między innymi . „Pomnik Brygady Negew”, górujący nad pustynnym miastem Beer Szewa. Stworzony w latach 1963-1968 jest manifestem sztuki Karavana. Precyzyjnie dopasowany do krajobrazu zachęca widzów do interakcji. Można sią po nim przechadzać, zaglądać do wnętrza, ze środka patrzeć na otaczający świat.
W czasach, gdy mówiono: „Nie wolno dotykać, to dzieło sztuki, chciałem, by ten pomnik był blisko ludzi”- wspomina Karavan.
Dodatkowo w albumie znalazła się biografia artysty oraz spis wystaw, nagród i wyróżnień, którymi w ciągu kilkudziesięciu lat został on uhonorowany. Na uwagę zasługują szkice i zdjęcia scenografii teatralnej, którą projektował na początku kariery dla renomowanych izraelskich scen: Teatru Bimot i Teatru Kameri.
Premierze albumu towarzyszy wystawa prac Daniego Karavana w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawę otworzy wernisaż, który obędzie się 26 czerwca o godzinie 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Prace artysty będzie można oglądać do 20 września tego roku.
- Więcej o:
- sztuka
Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Muzeum Miejskie w Żorach. W zabytkowej kamienicy z wielkim kopcem w ogrodzie
Fotogaleria dnia: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Retro murale w Bydgoszczy
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce