Warszawski szkieletor ożyje! Zamienią go w hotel [WIZUALIZACJE]
Opuszczona budowa straszy w centrum Warszawy od 2009 roku. Teraz betonowy szkielet wieżowca zamienić się ma w luksusowy hotel.








Budowa hotelu rozpoczęła się w 2006 r. Inwestycję wtedy przeprowadzała sieć Holtel System, jednak kilka lat później, w 2009 r. prace na budowie stanęły. Od tamtego czasu przy ul. Wspólnej Warszawiaków straszył ogromny, betonowy wieszak reklamowy.
Jednak w 2011 r. inwestycję przejęła austriacka firma S+B Gruppe AG, która rozważała czy 17-piętrowej konstrukcji nie zburzyć, by w jej miejscu postawić wyższy budynek. Ostatecznie Austriacy zdecydowali, że bardziej opłaca im się dokończyć istniejącą już budowlę niż zaczynać wznoszenie nowej. Firma podpisała już umowę z najemcą - siecią Hilton, która chce tam utworzyć hotel swojej ekonomicznej marki Hampton by Hilton.
Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta
Obecny projekt różni się jednak od tego, co przedstawiano na wizualizacjach kilka lat temu. Pierwotny projekt przygotowała pracownia Warcent, zakładał on ozdobienie gmachu ciemną elewacją, która nie spodobała się wielu warszawiakom. Nową wersję fasady opracował austriacki architekt Ernst Hoffman wspólnie z Polakiem Piotrem Bujnowskim. Teraz hotel ma mieć niemal białą elewację, która wydaje się być lżejsza od poprzedniej. Zmiany zakładają także zamontowanie w dolnej części budynku przezroczystych tafli szkła, które będą osłaniać sale konferencyjno-eventowe.
Hotel ma być oddany do użytku na początku 2014 r.
- Więcej o:
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu