Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

MAKABRYŁA ROKU 2015 trafi do Kwidzyna. Zobacz na które budynki głosowaliście najczęściej

red
Makabryła 2015 - red

W naszym głosowaniu przyznaliście MAKABRYŁĘ ROKU 2015. Oddaliście blisko 18 tysięcy głosów wskazując, które budynki zasługują by znaleźć się na podium naszego niechlubnego rankingu. Zobaczcie w naszej galerii jak rozłożyły się głosy i na które budynki głosowaliście najczęściej!

Galeria Handlowa w Kwidzynie - MAKABRYŁA ROKU 2015 - fot. Świat z Drona,

I MIEJSCE - Centrum Handlowe, Kwidzyn

Kwidzyńska galeria okazała się niekwestionowanym liderem nie dając innym budynkom najmniejszych szans na zwycięstwo. Oddaliście na nią 9913 głosów, co stanowi ponad 55% wszystkich głosów w naszym konkursie! Nie szczędziliście jej też gorzkich słów w komentarzach:

Oglądam tego typu konkursy jak ciekawostkę - ot, komuś jakaś maszkara wyszła, ale stoi, cudacznie wygląda, można się pośmiać. Ale patrząc na galerię w Kwidzynie, to można nazwać wprost - zbrodnia na przestrzeni. Ostatni raz się tak zbulwersowałem przy okazji przerobienia pięknego parku w Rybniku na betonowy parking dla Lidla. Szok! Kto za to odpowiada?? - pisał martinez123.

Nowa Galeria handlowa, która powstała w Kwidzynie kontrowersje wzbudzała jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Wszystko za sprawą braku poszanowania otoczenia. Ogromy budynek otoczył z trzech stron dwie stare kamieniczki i mieszkańcy zyskali widok na ogromną monolityczną ścianę. Złośliwi, mówią, że powinni się cieszyć - dostali świetną infrastrukturę do gry w squasha...

fot. Świat z Drona, swiat-z-drona.pl

Piętrzące się rury wentylacyjne, schody bez podjazdów dla osób niepełnosprawnych i ślepe ściany wzdłuż ulic jedynie dopełniają smutnego obrazu. Wszystko teoretycznie zostało zaprojektowane zgodnie z prawem, pozostają jednak wątpliwości, czy to wystarcza i czy poza spełnieniem norm, na architektach nie ciąży też odpowiedzialność społeczna za jakość przestrzeni którą tworzą?

fot. Świat z Drona, swiat-z-drona.pl

Niewątpliwie taka architektura nie buduje przyjaznego i estetycznego miasta. Obudowane kamieniczki wyglądają wręcz groteskowo, ale jak podpowiadają niektórzy, wkrótce takie uciążliwe sąsiedztwo spowoduje wyprowadzkę mieszkańców, a w miejscu istniejących budynków powstaną nowe obiekty handlowe szczelnie wypełniające granice działek...

fot. Świat z Drona, swiat-z-drona.pl

Więcej o Galerii Liwa w Kwidzynie przeczytasz TUTAJ.

Zobacz film, w którym pokazujemy zwycięzców poprzednich edycji konkursu i kliknij dalej by zobaczyć kolejne miejsce tegorocznej edycji konkursu.

Końcowe prace przy montażu Frygi - CEZARY ASZKIEŁOWICZ

II MIEJSCE - Fryga, Szczecin

Na drugie miejsce Waszym zdaniem zasłużyła szczecińska Fryga, której przyznaliście 2654 głosów (15 %). Kontrowersje wzbudzała forma, ale także wysokie koszty budowy obiektu, który kosztował podatników 200 tysięcy złotych. Trzeba jednak też wspomnieć, że nie zabrakło także wielu głosów, które broniły instalacji podkreślających, że Fryga ożywiła przestrzeń, jednak zdecydowanie częściej obiekt poddawany był miażdżącej krytyce:

Warto dodać ze FRYGA to podwójny absurd. to prezent od miasta za pieniądze podatników dla mieszkańców czyli podatników. Sami sobie za 200 tys. już była parę razy remontowana a rok nie minał:) - gregory

Dla jednych, to wybitne dzieło sztuki, dla drugich, zupełny kicz i ogromny szaszłyk, który ni stąd ni zowąd wyrośl niebezpiecznie blisko wysepki na środku ronda.

CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Mocno rażą krzykliwe kolory instalacji skontrastowane z zaniedbanymi kamienicami i przestrzenią lokalnych uliczek w których brakuje miejsca dla pieszych. Mieszkańcy często podkreślają, że z formami współczesnej sztuki często trudno dyskutować, ale jednak woleliby w tym miejscu coś innego. Czy desant nowoczesnej sztuki bez konsultacji z mieszkańcami to dobry pomysł?

CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Kontrowersję wzbudzała też słynna warszawska palma, która kilka lat temu stanęła na jednym z warszawskich rond. Palma, jest dziś jednym z symboli Warszawy. Jaki los czeka Frygę - z odpowiedzią na to pytanie trzeba jeszcze zaczekać.

CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Sztuka czy kicz? Więcej o szczecińskiej Frydze TUTAJ.

Zapisz

Zaułek Solny po remoncie - FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA

III MIEJSCE - Zaułek Solny, Wrocław

Ostatnie miejsce na podium zajęła modernizacja Zaułka Solnego we Wrocławiu, choć słowo modernizacja nie do końca pasuje w tym kontekście. Po modernizacji zabytkowa brama wygląda dużo gorzej niż przed. Na ten nieudany remont oddaliście 1955 głosów (11%).

Pani konserwator z Wrocka ma szczęście że w Kwidzynie postawili tą galerię. Sam miałem rozterki. Wygrał jednak Kwidzyn - Korben Dallas

Zaułek Solny był urokliwą małą pieszą uliczką łączącą Plac Solny z ulicą Krupniczą. Właściwie był, bo choć formalnie ciągle ma status zabytku, to po renowacji trudno znaleźć tutaj dawny urok i magię miejsca. Dla wielu romantyczne miejsce zostało po prostu zdewastowane a w miejscu dawnej zabytkowej bramy postawiono szarą i smętną bramę cmentarną.

Google Street View

Nie mniej od nowej formy szokuje wypowiedź Miejskiej Konserwator Zabytków Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej:

Uważam, że efekt, który osiągnęliśmy jest bardzo dobry. Wcześnie miał on estetykę zagrody agroturystycznej, więc nie widziałam potrzeby, by podtrzymywać tę formę.

FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA

Czym jeszcze Zaułek zasłużył na III miejsce? Mimo remontu nikt nie zadbał o potrzeby osób niepełnosprawnych czy o mniejszej sprawności ruchowej. Na końcu uliczki wciąż znajdują się jedynie schody przy których można jedynie bezradnie zawrócić. Plany remontu zakładały wybudowanie pochylni, jednak na planach wszystko się skończyło.

FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA

Więcej o kontrowersyjnej renowacji przeczytasz: TUTAJ.

Zapisz

Przebudowa Prudentialu. Zdjęcie ze stycznia 2011 roku - Fot. Jacek ?agowski / Agencja G

IV MIEJSCE - Remont budynku Prudential, Warszawa

Pierwszą realizacją, która znalazła się poza podium jest zatrzymany remont warszawskiego Prudentialu, na który zagłosowaliście 757 razy, co stanowi nico ponad 4% głosów.

Remont budynku Prudential - Warszawa - wydaje się, że mocno nieudany. Szkoda historycznego budynku. Z drugiej strony, w ostatnich latach w Warszawie zbudowano już tyle szpetnych budynków, zwłaszcza wieżowców, że już nic nie może nas zdziwić. Stary, poczciwy Dworzec Centralny to przy nich Luwr. Nie niszczcie więc Pałacu Kultury i Nauki, który przynajmniej jest estetycznie w dobrym guście - xx.szczec.

Prudential, to budynek ikona. Nie ma chyba Polaka, który nie kojarzyłby zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego, na których jako jedna z nielicznych budowli ten najwyższy przedwojenny gmach opiera się ostrzałowi artyleryjskiemu. Wszyscy cieszyli się na plany remontu, który rozpoczęty kilka lat temu miał przywrócić budynkowi dawną świetność.

S. KRIS-BRAUN

Niestety prace remontowe w zasadzie skończyły się na wyburzeniu późniejszych dobudówek po których do dziś straszą gołe ściany odsłoniętych wnętrz. Teoretycznie prace cały czas się toczą, ale zdaniem wielu to jedynie pozorowanie jakiegoś działania, aby nie stracić niezbędnych pozwoleń. Smutne jest to, że od kilku lat nie widać żadnych postępów, a w środku Warszawy od kilku lat straszy rozgrzebana budowa.

Blog: Szary Burek

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że inwestor konsekwentnie odmawia jakichkolwiek rozmów z mediami i tak naprawdę nikt nie wie do czego zmierza remont i kiedy i czym się zakończy. Zabytek tak ważny jak warszawski Prudential zdecydowanie zasługuje na lepsze traktowanie. Dziś powoli staje się symbolem złego losu, który spotyka wiele historycznych budowli w naszym kraju.

DARIUSZ BOROWICZ

Zapisz

Nowa wiata tramwajowa na trasie W-Z w Łodzi - Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

V MIEJSCE - Łódzie Przesiadkowo, czyli Stajnia Jednorożców

Ten obiekt zbudził chyba najbardziej ożywioną dyskusję. Nie brakowało głosów krytyki, ale to chyba realizacja, która miała też największe grono obrońców. W swoich wypowiedziach podkreślali, że obiekt odmienił tą część Łodzi, prezentuje się znakomicie i powinien znaleźć się w konkursie nie na MAKABRYŁĘ, a na BRYŁĘ ROKU. Czy tak się stanie? Zobaczymy, Już od teraz można zgłaszać swoje nominacje do konkursu na BRYŁĘ roku. Tymczasem w niechlubnej konkurencji łódzka wiata zebrała 727 głosów (4%) i zasłużyła na piąte miejsce.

Czemu nominowana jest stacja przesiadkowa w centrum Łodzi? To w tej chwili najbardziej rozpoznawalny symbol miasta i bardzo ładna budowla. Na żywo robi fantastyczne wrażenie a podświetlona w nocy to prawdziwa perełka centrum. Łodzianie bardzo ją polubili a szkoły organizują wycieczki dzieciom, które są nią zachwycone (wiem bo słyszałem relacje). Zupełnie niezrozumiała i chybiona nominacja - panndora.
"Na żywo" to-to dopiero straszy! Na zdjęciach eksponowane są jej najlepsze fragmenty, no żywo to koszmar nie do opisania. Monstrualny kicz w najgorszym tego słowa znaczeniu - knightnoir.

Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Jedni podkreślają ciekawą, ożywczą formę i ważny znak w przestrzeni domykający długą perspektywę ulicy oraz formy przywodzące odległe skojarzenia z łódzką secesją czy gotyckimi katedrami. Ale to co dla jednych jest zaletą... dla drugich to powód do krytyki: przeskalowana, rozbuchana forma nie przystająca do swojej funkcji. Złego obrazu dostępna dach wydrukowany na folii kojarzący się z banerem reklamowym. Pierwotny projekt szklanego zadaszenia został odłożony na półkę ze względu na koszty, ciężar i ze względów bezpieczeństwa.

Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Czy nowa wiata bardziej zasługuje na uznanie czy na krytykę? Na pewno jest przedmiotem gorącej dyskusji.

Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

O łódzkiej Stajni Jednorożców więcej: TUTAJ.

Zapisz

Remontowana siedziba GDDKiA przy ul. Powstańców Ślaskich 186 - TOMASZ PIETRZYK

VI MIEJSCE - Siedziba Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wrocław

To kolejny remont zabytkowego obiektu w naszym zestawieniu i jak na MAKABRYŁĘ przystało - po remoncie jest gorzej niż przed. Ta realizacja dostała 641 głosów, co stanowi ok. 3,5% wszystkich oddanych głosów.

Siedziba Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Wrocław - brzydactwo, zupełnie nieudane, gdyby ktoś, kto się zna na architekturze, opracował renowację tego budynku, wyszłoby coś ciekawego - xx.szczec.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała się na rozbudowę swojej wrocławskiej siedziby. Zabytkowa kamienica w wyniku remontu zdaniem większości wrocławian zmieniła się zdecydowanie na gorsze. Przeszkadzają kolory, denerwuje szklana nadbudowa, która przez co bardziej złośliwych określana jest jako zaprojektowana w jakimś prostym programie graficznym. Przyciemniane szyby wyglądają jak okna namalowane na brudnoszarej elewacji.

red.

Przed remontem - cóż, zniszczona podczas wojny kamienica również nie była budynkiem mocno reprezentacyjnym, ale to dopiero najnowsza przebudowa przeniosła ją spośród zwykłych budynków gdzieś w obszary kiczu. Najbardziej dziwi w tym wszystkim stanowisko Miejskiej Konserwator Zabytków Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej:

Z zewnątrz niewiele się zmieniło. Każdy wyremontowany budynek jest ładny i czysty, przez co kontrastuje z otoczeniem. I wtedy wszystkim się wydaje, że do niego nie pasuje. A później ludzie się przyzwyczajają - tak komentowała kontrowersje wokół przebudowy.

TOMASZ PIETRZYK

Cóż, nam się zawsze wydawało, że konserwator powinien stać na straży piękna, a nie godzić się na miałkie rozwiązania licząc na to, że wszystko rozpłynie się we wszechobecnym morzu brzydoty i pastelozy.

TOMASZ PIETRZYK

Zapisz

Budynek biurowy przy ul. Gałeczki 54 w Chorzowie - GRZEGORZ CELEJEWSKI

VII MIEJSCE - Budynek przy ul. Gałeczki 54, Chorzów

W tej edycji modernizacje starych obiektów miały wyjątkowo liczną reprezentację. Kolejnym obiektem z tej kategorii jest rozbudowa budynku przy ulicy Gałeczki 54 w Chorzowie, na którą oddaliście 340 głosów (2%).

Przydałby się jeden zbiorczy punkt "renowacje i rewitalizacje". Zarówno "gdaka", jak i Zaułek Solny, narośl w Chorzowie jak i Prudential zasługują na zbiorowe napiętnowanie - jesusbuiltmyvolkswagen.

Budynek przy ulicy Gałeczki 54 może się poszczycić także tytułem Maszkary Architektury Śląskiej w kategorii obiekt biurowy. Mamy tu do czynienia z można powiedzieć podręcznikowym przykładem chęci maksymalnej chęci zwiększenia powierzchni zabytkowego obiektu, który jest zabudowany, obudowany, nadbudowany i właściwie ginie w nowej substancji.

Google Street View

Ala ta nowa też nie jest niestety wybitna. Zamiast uwypuklać i podkreślać walory historycznego obiektu lub stanowić nowoczesne, względnie neutralne tło mamy tu do czynienia z dość ciężką, przysadzistą bryłą, która osiadła na ceglanym obiekcie i szklanej dobudówce. Ot prostokąt o maksymalnym obrysie.

Zapisz

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe - PATRYK OGORZAŁEK

VIII MIEJSCE - Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Rzeszów

Choć w sondażu oceniającym budynek Wasze opinie jednoznacznie krytykowały formę obiektu, to w zestawieniu z pozostałymi, dużo mocniejszymi kandydatami rzeszowskie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe zasłużyło na stosunkowo niewiele, bo jedynie 334 głosy (niecałe 2%).

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe - Rzeszów - trochę ekscentryczne i dziwaczne, ale nie robiłbym larum - xx.szczec.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w podrzeszowskiej Jasionce - miało być chlubą i dumą miasta, symbolem rozwoju i możliwości. Czy jest?

PATRYK OGORZAŁEK

O co oskarżany jest budynek? Na liście grzechów z pewnością znajdą się duże opóźnienia, ale to pewnie jeszcze byłoby do wybaczenia. Dużo większym problemem jest forma wyjęta niby z lat 90-tych - przypominającą trochę żółwia oraz o lokalizacja z dala od miasta, dzięki czemu centrum nie może funkcjonować na co dzień, a mieszkańcy nie mogą korzystać z jego wnętrz w ramach różnych akcji promujących sztukę.

PATRYK OGORZAŁEK

Gigantyczne pieniądze, jakie są potrzebne na tego typu inwestycje można wydać zdecydowanie lepiej, co ostatnio udowodniły między innymi Wrocław czy Lublin. Pozostaje się cieszyć, że gotowy obiekt chociaż trochę uspokoił się w stosunku do wizualizacji, na których krzyczał jeszcze większą gamą niezwykle intensywnych fioletów...

Materiały prasowe

O rzeszowskiej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Zapisz

Studio filmowe, 153 pomieszczenia, dwie nowoczesne modelarnie, ogólnodostępne biblioteka oraz sklep dla plastyków. Po dwóch latach budowy i 3 latach przygotowań Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wzbogaciła się o nowy budynek usytuowany przy ul. Raciborskiej 50. Inwestycja kosztowała 42 miliony zł. To największa inwestycja uczelni w jej blisko siedemdziesięcioletniej historii. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 9 października, ale my budynek zwiedziliśmy wcześniej. - DAWID CHALIMONIUK

IX MIEJSCE - Akademia Sztuk Pięknych, Katowice

Już samo zestawienie słów Akademia Sztuk Pięknych i MAKABRYŁA to dziwne zestawienie. Niestety tegoroczne zestawienie udowadnia, że nie niemożliwe. Na Katowicką siedzibę ASP zagłosowaliście 329 razy (1,8%).

Wielka szkoda, ze budynek ASP to taki szkaradny, monumentalny twór.
Szkoda tym większa, ze mimo tego, że Katowice są w ciągłej budowie, to perełek jak na lekarstwo. Przez ostatnie lecia, do takich zaliczyć można najwyżej kilka, np. budynek sądu okręgowego - kont

Nowy gmach Akademii sztuk Pięknych w Katowicach przez miejscowych nazywany bywa pieszczotliwie "nosorożcem". Cóż, wysoki, burozielony róg miał być pewnie piękną, rzeźbiarską formą, ale w kontekście całej bryły chyba rzeczywiście bardziej przypomina nosorożca.

DAWID CHALIMONIUK

Można powiedzieć: budynek jak budynek, powstaje wiele podobnych obiektów, w których mieszczą się różne biura i o których nie jest tak głośno. Ale nie bez znaczenia jest fakt, że siedziby wyższych uczelni to zazwyczaj obiekty o wyjątkowej architekturze i opracowane szczególnie drobiazgowo i z dbałością o estetykę. Jeśli dodamy do tego, że budynek jest siedzibą Akademii sztuk Pięknych można by oczekiwać wyjątkowej wrażliwości na piękno.

DAWID CHALIMONIUK

Cieszy nowy budynek i lepsze warunki dla studentów, ale czy nie można było zadbać jeszcze o samą formę budynku? Jeśli nie Akademia Sztuk Pięknych, to jaka inna instytucja bardziej zasługuje na godną oprawę?

DAWID CHALIMONIUK

O nowym gmachu Katowickiej ASP więcej przeczytasz TUTAJ.

Supersam w Katowicach - Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

X MIEJSCE - SuperSam, Katowice

Ostatnie miejsce w finałowej dziesiątce zajął katowicki SuperSam. Na ten budynek zagłosowaliście 279 razy (1,6%).

Polecam zagłosować na supersam w kato. Na tych zdjęciach wygląda przeciętnie, ale na żywo robi strasznie tanie wrażenie, np. w środku blacha falista zamiast świetlika! - kommy.

Budynek Ślaskiego centrum handlowego na swoim koncie ma też tytuł Śląskiego Maszkaronu oraz nominację do Betonowej Kostki. Za co katowiczanie tak nie lubią nowego centrum handlowego? Najczęściej zarzuca mu się przeskalowanie i formę która zdominowała okolicę, a dodatkowo oszpecona jest reklamami w różnych partiach budynku.

PRZEMYSŁAW JEDLECKI

Nie bez znaczenia jest zapewne też fakt stromych podjazdów na wewnętrznym parkingu, gdzie łatwo o uszkodzenie samochodu, czy po prostu duże nasycenie miasta obiektami tego typu. Mieszkańcy zaczynają tęsknić za inną formą handlu, która zaczyna zanikać w Katowicach, a nowy Supersam powstał właśnie w miejscu dawnej hali targowej.

GRZEGORZ CELEJEWSKI

Początkowo budynek miał mieć elewacje ceramiczne. Ale ze względu na ograniczenie kosztów skończyło się na ciemnym tynku akrylowym. To na pewno też nie pomogło w stworzeniu ciekawej bryły.

PRZEMYSŁAW JEDLECKI

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowy gatunek wieżowca - Reklamowiec. Reklama gigant na Warsaw Spire
Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. IX]
Kto zdobędzie prestiżowy tytuł? Gala wręczenia statuetek BRYŁA ROKU 2015

Skomentuj:

MAKABRYŁA ROKU 2015 trafi do Kwidzyna. Zobacz na które budynki głosowaliście najczęściej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej